Türkiye’de Geleceği En Parlak Olan Meslekler Hangileridir?


74
724 Paylaşım, 74 points

İyi bir meslek sahibi olmak, iyi bir gelecek anlamına gelmektedir. Ülkemizde özellikle üniversite seviyesine gelmiş olan gençlerin ileriye dönük meslek seçimlerini çok iyi yapmaları gerekmektedir. Seçilen meslek, tüm hayat koşullarının şekillenmesi anlamına gelecektir. Bu yazımızda, meslek seçimi aşamasında olan gençler için Türkiye’de geleceği en parlak olan meslekler hakkında bilgi vereceğiz.

MESLEK SEÇİMİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

İnsanlar ilkokul hayatlarından başlayarak üniversiteye kadar iyi bir yere gelebilmek ve iyi bir meslek sahibi olabilmek için çalışırlar. Üniversitede alınan puana göre en iyi bölüme girmek en büyük amaçtır. Üniversite öğrencisinin girdiği meslek ne kadar iyi ve popüler olursa, gelecekte o kadar fazla iş şansı olacaktır.Günümüzde birçok üniversite öğrencisi, köklü bilindik mesleklerden çok gelecekte çok daha dikkat çekici olacak mesleklere yönelmeye çalışmaktadır. Geleceğin meslekleri, en çok iş sahasına sahip olan ve en çok kazandıran meslekler olacaktır.

TÜRKİYE’DE GELECEĞİ EN PARLAK OLAN MESLEKLER HANGİLERİDİR?

Türkiye’de bazı meslekler vardır ki gelecekte oldukça popüler olmasına kesin gözle bakılıyor. Bu meslekleri seçen kişiler, hem iyi bir meslek sahibi olacak hem de oldukça iyi kazanç elde edecektir. Türkiye’nin geleceği en parlak meslekleri şunlardır;

AKÜERYA UZMANLIĞI

Aküerya uzmanlığı, insanların hayatları için çok etkileyici durumlar olan ölüm, hastalık, sakatlık, emeklilik ya da yaşayabilecekleri hırsızlık, yangın, kaza gibi durumlar hakkında risk analizi yapan kişilerin yaptığı meslektir. Aküerya uzmanları, yaşanacak olan olayların en az maddi risk oluşturması için gerekli güvenlik önlemlerini sağlayan programlar hazırlamaktadır. Gelecek için en önemli meslekler arasında gösterilmektedir.

 YAPAY ZEKA UZMANLIĞI

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte şimdiden yapay zeka çalışmaları başlamış durumda. Önümüzdeki 30 yıl içerisinde bu konuda büyük ilerlemeler yaşanması bekleniyor. Bu nedenle Yapay Zeka Uzmanlığı, geleceğin en ilgi çekici meslekleri arasında yer alıyor.

EPİDEMİYOLOG

Bir tıp bilim dalı olan Epidemiyoloji, toplum içerisinde görülen sağlık, hastalık ve kaza sorunları ile ilgili araştırmalar yapan bölümdür. Epidemiyolog olarak çalışacak kişiler, toplumda en sık görülen kazaların, hastalıkların ve sağlık sorunlarının ne sıklıkla gerçekleştiğini, hangi kesimde daha çok görüldüğünü araştırarak etkileri en aza indirmeye çalışan kişilerdir. Epidemiyolog mesleği önümüzdeki 10 yılın en çok kazandıran mesleklerinden birisi olarak gösterilmektedir.

MOBİL UYGULAMA GELİŞTİRİCİSİ

Mobil uygulamaların oldukça popüler olduğu günümüzde, bu tür uygulamaları geliştirme görevini üstlenen bir mesleğin popüler olmama ihtimali yoktur. Mobil uygulama geliştiricisi, mobil platformlar için her türlü uygulama üzerinde çalışan ve yeni uygulamalar geliştiren meslektir. Günümüzde olduğu gibi ilerleyen yıllarda da çok popüler bir meslek olacaktır.

FİNANS YÖNETİCİSİ

Finans, hemen her dönemde en popüler alanlar arasında yer almaktadır. Finans Yöneticisi olan kişiler, bir kuruma ait tüm finans işlerini yönetecek ve kurumu idare ettirecek kişilerdir. Kurumların her zaman var olacağı göz önünde bulundurulduğunda Finansal yöneticilik mesleğinin popülerliğini hiç kaybetmeyeceği söylenebilir.

ENDÜSTRİYEL VERİ BİLİMCİLİĞİ

Günümüzde Veri Bilimciliği mesleği özellikle e – ticaret sektörü için oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra Endüstriyel alanda da veri bilimcilerine ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Bu ihtiyacı karşılamak adına Endüstriyel Veri bilimciliği mesleğinin önümüzdeki yıllarda daha popüler hale geleceği beklenmektedir.

ROBOT KOORDİNATÖRLÜĞÜ

Gelecek yıllarda robotlar hayatımızda önemli yer almaya başlayacaklar. Meslek gruplarında dahi fazlasıyla yer alacak olan robotların koordinatörlüğünü üstlenecek olan meslek grubu Robot koordinatörlüğü olarak adlandırılmaktadır. Bu meslek grubundakiler robotların tamir ve bakımlarını üstlenerek robot ihtiyacını belirleyecektir.

VERİ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI

Sanal dünyanın oldukça aktif kullanılmasıyla birlikte veri güvenliği çok daha önemli bir hal almaya başladı. Özellikle siber saldırıların önlenmesi için veri güvenliği uzmanlarına oldukça fazla ihtiyaç var. Hal böyle olunca Veri Güvenliği uzmanlığı günümüzün ve geleceğin en önemli meslekleri arasında yer almayı başarmıştır.

ROBOT MÜHENDİSLİĞİ

Robotların her geçen gün hayatımızda biraz daha fazla yer almaya başlaması, robot mühendisliği mesleğini de daha popüler hale getirdi. Geleceğin en önemli mesleklerinden birisi olarak gösterilen robot mühendisliği, robotların geliştirilmesi, bakım ve onarımları açısından temel mesleklerden birisi olarak görülmektedir.

3D YAZICI MÜHENDİSLİĞİ

3D yazıcılar, çizilmiş olan objeleri gerçek bir hale getirerek 3 boyutlu çıkartan oldukça özel makinelerdir. Bu makinelerin hayatın hemen her alanında kullanılmaya başlaması, 3D yazıcı mühendisliği bölümünü de popüler bir hale getirmiştir.

BULUT HESAPLAMA UZMANLIĞI

Bilişim teknolojisinin en önemli servislerinden birisi olan Bulut servisi, her geçen gün biraz daha ön plana çıkmaktadır. Bulut hesaplama uzmanlığı, bu nedenle geleceğin en çok kazandıracak ve popüler meslekleri arasında gösterilmektedir.

GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ TASARIMCILIĞI

Giyilebilir teknoloji terim, son birkaç yıldır çok sık duyulmaya başladı. İnsanların teknoloji ürünlerini üzerlerinde kolaylıkla taşıdığı bu teknoloji, ilerlemesini devam ettiriyor. Bu alanda Giyilebilir Teknoloji Tasarımcılığı da geleceğin en önemli mesleklerinden birisi olarak gösteriliyor.

GERİATRİ VE GERONTOLOJİ UZMANLIĞI

Teknolojiyi kullanarak yaşlanma konusunda geniş araştırmaların yapıldığı bu dalda bir meslek sahibi olmak oldukça akıllıca olacaktır. Gariatri ve Gerontoloji uzmanlığı, yaşlılık hastalıkları, fizyolojik yaşlanma gibi alanlarda önemli çalışmalar yapacak meslek grubu olarak nitelendirilmektedir.

VERİ ANALİZ UZMANI

Özellikle üretim yapan dev şirketler ve fabrikalar, ürünleri ile ilgili en kısa yoldan veri analizi yapmak için çabalamaktadır. Veri analizi uzmanlığı, bu sektörde en hızlı ve güvenilir veri analizini yapmak için çalışan meslek grubudur. Bu meslek günümüzün de geleceğin de en önemli mesleklerinden birisi olacaktır.

WEB TASARIMCILIĞI

İnternetin çok yaygın şekilde kullanılması, web tasarımcılığı mesleğinin de sürekli gözde meslek olmasını sağlamaktadır. İlerleyen yıllarda web tasarımcılığı mesleğinin daha da önemli bir hal alması bekleniyor.

GÜNÜMÜZÜN EN PARLAK MESLEKLERİ HANGİLERİDİR?

Gelecekteki önemli meslekler bu şekilde sıralanabilir. Bunun yanı sıra günümüzde de oldukça popüler ve çok kazandıran meslek grupları bulunmaktadır. Günümüzün en parlak meslekleri şunlardır;

 • Bilgisayar Sistemleri Analisti
 • Bilgi Güvenliği Analisti
 • Dijital İçerik Uzmanı
 • Veri Analisti
 • Sağlık Hizmetleri Müdürü
 • Hemşire
 • Fiziksel Terapist
 • Yazılım Geliştirici
 • Hemşire Uygulayıcısı
 • Rüzgar Enerjisi Teknisyeni
 • Güneş Enerjisi Teknisyeni

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

74
724 Paylaşım, 74 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
123
Şaşkın
Başarısız Başarısız
86
Başarısız
Komik Komik
73
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
122
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
25
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir