Türk Televizyon Tarihinin En İyi 20 Yerli Dizisi


64
624 Paylaşım, 64 points

Türk televizyonlarında birbirinden güzel dizi yayınlanmıştır. İzleyiciyi adeta ekrana kilitleyen bu diziler, izlenme rekorları kırmayı da başarmıştır. Bu yazımızda Türk Televizyon Tarihinin En İyi 20 Yerli Dizisi hakkında bilgi vereceğiz.

TÜRK TELEVİZYON TARİHİNİN EN İYİ 20 YERLİ DİZİSİ NELERDİR?

Türk televizyonlarında bugüne kadar birbirinden iddialı birçok dizi yayınlanmıştır. Bu diziler, yüksek reytingleri ile de dikkat çekmektedir. Türk televizyon tarihinin en iyi 20 dizisi şu şekildedir;

 1. Leyla İle Mecnun
 2. Masum
 3. 7 Numara
 4. Behzat Ç: Bir Ankara Polisiyesi
 5. Kardeş Payı
 6. 46 Yok Olan
 7. İkinci Bahar
 8. Süper Baba
 9. İşler Güçler
 10. Mutlu Ol Yeter
 11. Tatlı Hayat
 12. Ezel
 13. Poyraz Karayel
 14. Bir Demet Tiyatro
 15. Avrupa Yakası
 16. Suskunlar
 17. Çemberimde Gül Oya
 18. Kaygısızlar
 19. Bizimkiler
 20. Ekmek TeknesiLEYLA İLE MECNUN (IMDB: 9,2)

Leyla ile Mecnun, aynı gün aynı hastanede doğan ve yer olmadığı için aynı yatağa yatırılan bir kız ve bir erkeğin beşik kermesi yapılarak isimlerinin Leyla ve Mecnun konmasının ardından 25 yıl geçmesi, ve iki aşık arasında yaşananları konu eden dizi, en fazla izlenen dizilerden birisidir.

MASUM (IMDB: 9,2)

Masum, emekli komiser Cevdet ve karısının evlerinden uzakta huzur içinde yaşamaya başlamalarından sonra küçük oğullarının korkunç bir haberle eve gelmesi ve sonrasında yaşananları anlatan bir dizisi. Kısa ancak çok etkileyici dizilerden birisidir.

7 NUMARA (IMDB: 8,9)

7 Numara, ailelerinden uzakta aynı üniversitede okuyan 4 kız arkadaş ve beraber kiraladıkları evde hiç çocukları olmamış Vahit – Zeliha çifti ve onların üniversitede okuyan taşralı kuzenlerinin yaşadıkları eğlenceli hayatı anlatmaktadır.

BEHZAT Ç.: BİR ANKARA POLİSİYESİ (IMDB. 8,8)

Behzat Ç.: Bir Ankara Polisiyesi, 1985 yılında polisliğe başlayan ancak aldığı cezalardan dolayı bir türlü yükselemeyen aykırı komiser Behzat Ç ve ekibinin yaşadıkları olayların anlatıldığı aksiyon dolu bir dizidir.

KARDEŞ PAYI (IMDB: 8,8)

Kardeş Payı, babalarının zorlaması ile tesisatçı olan Metin ve Ali kardeşler ve onların kız kardeşi Feyyza’nın mahalle ile yaşadıkları komik olayların anlatıldığı dizidir. Dizide iki kardeş ilginç icatlarla uğraşmakta ve sonunda hiç beklemedikleri bir icadı çalıştırarak hayatlarını tamamen değiştirmektedir.

İKİNCİ BAHAR (IMDB: 8,8)

İkinci Bahar, Samatya’da kebapçı olan Ali Haydar usta ve onun yanına mezeci olarak giren Hanım’ın kesişen hayatlarını, birbirlerine olan sevgilerini ve çocukları ile yaşadıkları zorlu hayatın anlatıldığı bir dizidir.

SÜPER BABA (IMDB: 8,8)

Süper Baba, üç çocuğunu yalnız başına büyütmek zorunda olan Fikret’in çocukluk aşkını bir türlü unutamaması ve çocukları ile yaşadığı sorunları anlatan oldukça duygusal bir dizidir.

İŞLER GÜÇLER (IMDB: 8,7)

İşler Güçler, üç yakın arkadaşın oyuncu olabilmek için verdikleri zorlu ve çok komik mücadelenin konu edildiği bir dizidir. Üç arkadaş kendi filmlerini çekmek için çıktıkları bu yolda hiç de istediklerini yaşayamayacaklardır.

MUTLU OL YETER (IMDB: 8,7)

Mutlu Ol Yeter, sıcacık bir mahallede iki genç delikanlının Zeynep’e olan aşkları ve yaşadıkları tatlı çekişmenin anlatıldığı bir dizidir.

TATLI HAYAT (IMDB: 8,6)

Tatlı Hayat, ADB yapımı The Jeffersons dizisinden uyarlama olan bir dizidir. Dizide, sonradan işleri açılan ve bir anda zengin olan kuru temizlemeci ve karısının yaşadıkları komik hikayeler anlatılmaktadır.

EZEL (IMDB: 8,5)

Ezel, babasının atölyesinde çalışan ve sade bir hayat yaşayan Ömer’in arkadaşları ve sevdiği kızın ihaneti ile alt üst olan hayatının ardından bambaşka bir kişi olarak intikam almaya dönmesini konu edinmektedir.

POYRAZ KARAYEL (IMDB: 8,5)

Poyraz Karayel, polis olarak çalışan Poyraz’ın oğluyla yaşarken bir kadına aşık olması ve onun mafya ailesinin içine girmesiyle değişen hayatını konu edinmektedir.

BİR DEMET TİYATRO (IMDB: 8,5)

Bir Demet Tiyatro, birbiri ile çok ters olan iki kardeş ve mahallelerinde yaşanan komik olayların konu edildiği tiyatro tarzında oldukça keyifli bir dizidir.

AVRUPA YAKASI (IMDB: 8,4)

Avrupa Yakası, Cihangir’de yaşayan genç bir kadının ailesi, iş arkadaşları ve sorunlu abisi ile yaşadığı komik olayların konu edildiği oldukça keyifli dizilerden birisidir.

SUSKUNLAR (IMDB. 8,3)

Suskunlar, işledikleri masum bir suçun ardından küçük yaşta hapse giren ve bir günde büyümek zorunda kalan dört arkadaşın yıllar sonra bir araya gelerek intikam almak için gösterdikleri çabayı konu edinen aksiyon dolu bir dizidir.

ÇEMBERİMDE GÜL OYA (IMDB: 8,3)

Çemberimde Gül Oya, 1980 darbesi ve darbe döneminde farklı görüşlere sahip olan Yurdanur ve Mehmet’in yaşadığı büyük aşkı konu edinmektedir. Bu dizi, Türk dizi tarihinin en başarılı dizilerinden birisidir.

KAYGISIZLAR (IMDB: 8,3)

Kaygısızlar, üç karısı ve çok sayıda çocuğu olan bir adamın İstanbul’a askerlik arkadaşının evine birkaç günlüğüne gelip temelli yerleşmesini konu edinen oldukça komik dizilerden birisidir.

BİZİMKİLER (IMDB: 8,2)

Bizimkiler, aynı apartmanda yaşayan yedi farklı ailenin yaşadıkları, birbirleri ile ilişkileri anlatan bir dizidir. 1989 – 2002 yılları arasında gösterilen dili 15 sezon sürmesiyle Türk dizi tarihinin en uzun dizisi olmayı başarmıştır.

EKMEK TEKNESİ (IMDB: 8,1)

Ekmek Teknesi, orta sınıf ve kendi halinde yaşayan bir mahallenin sakinlerinin birlikte yaşadıkları sevinçleri, üzüntüleri ve hayata tutunma çabalarını konu edinmektedir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

64
624 Paylaşım, 64 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir