Türk Telekom SMS ile Kredi Notu Sorgulama


56
545 Paylaşım, 56 points

Bankacılık işlemlerinin sorunsuz yapılması için mutlaka iyi bir kredi notuna sahip olmak gerekmektedir. Kredi notu düşük olan kişiler, bankacılık ile ilgili birçok işlemi gerçekleştiremez. Kredi notunu bilmeyen kişiler, kullandıkları operatör üzerinden bu işlemi kolaylıkla yapabilmektedir. Kredi notunun öğrenilebileceği operatörlerden birisi de Türk Telekom’dur. Bu yazımızda Türk Telekom SMS ile kredi notu sorgulama hakkında bilgi vereceğiz.

Türk Telekom hat sahipleri, kısa sürede kredi notları hakkında bilgi alma hakkına sahiptir. Yerlerinden bile kalkma gereği duymadan sadece bir SMS ile kredi notunu öğrenebilecek Türk Telekom aboneleri, öğrendikleri bu kredi notu ile bankacılık işlemleri için adım atabilmektedir.TÜRK TELEKOM SMS İLE KREDİ NOTU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Türk Telekom abonelerinin kredi notu sorgulama işlemi çok kolay yapılmaktadır. Türk Telekom, kredi notunu sorgulamak isteyen aboneleri için Findeks kredi sistemi üzerinden gerekli bilgileri edinmekte ve abonelerine SMS ile bildirmektedir. Bu yöntem, kredi notunu öğrenmek isteyen aboneler için oldukça kolaylık sağlamaktadır.

Kredi notu, bir kişinin bankacılık karnesi olarak görülmektedir. Kişinin kredi notu ne kadar yüksek olursa, bankacılık işlemleri de o kadar kolay ve hızlı gerçekleşecektir. Kredi notunun yüksek olmasının temelinde zamanında ödeme yapmak yer almaktadır. Banka müşterisinin ödemelerini zamanında yapmaması, kredi notunun eksilmesine neden olacaktır.

Türk Telekom SMS ile kredi notu sorgulama işlemi için operatör abonelerinin T.C. kimlik numarasını yazıp boşluk burakıp doğum tarihini yazıp 1122’ye SSM göndermesi yeterli olacaktır. SMS gönderim işleminin ardından Türk Telekom, abonenin kredi notu hakkındaki bilgilere ulaşarak SMS ile abonesine bilgilendirme yapacaktır.

TÜRK TELEKOM SMS İLE KREDİ NOTU SORGULAMA ÜCRETLİ MİDİR?

Türk Telekom üzerinden kredi notu sorgulama işlemi için ücret talep edilmektedir. Operatör, abonelerinin her sorgulaması için 9 TL ücret almaktadır. Bu ücret, faturasız hatlarda bakiyeden düşürülürken, faturalı hat sahiplerinin bir sonraki faturasına yansıtılacaktır.

Türk Telekom aboneleri 9 TL karşılığında T.C. kimlik No – doğum yılı bilgilerini 1122’ye SMS gönderdikten sonra kısa süre içerisinde kredi notu ile ilgili bilgilendirme mesajı alacaklardır. Kredi notunun durumuna göre bankacılık ile ilgili başvurularda bulunmaya karar vermek çok daha kolay ve doğru olacaktır. Kredi notu düşük olan bir kişinin her başvuru reddedilmesinde notunun biraz daha düşmesi söz konusu olacaktır. Türk Telekom kredi notunu öğrenme hizmeti sayesinde kredi notu düşük olanların daha da düşürmesinin önüne geçilmiş olur.

KREDİ NOTU RİSK GRUPLARI NEDİR?

Bankalar, belirli kredi notu aralıkları belirlemiştir. Bu kredi notu aralıklarına göre banka müşterisinin riskli ya da güvenilir olduğuna karar verebilmektedir. Riskli müşterilerden risk durumuna göre kefil ya da teminat talep edebilecek olan bankalar, iyi durumdaki müşterilerine ise kısa sürede istedikleri hizmeti sunacaklardır. Kredi notu risk grupları şu şekilde sıralanabilir;

  • 1 – 699 puan arası: en riskli grup – kredi alma ihtimali çok düşük
  • 700 – 1099 puan arası: orta riskli grup – kefil ya da teminat göstererek kredi alabilir
  • 1100 – 1499 puan arası: az riskli grup – gelire bağlı olarak kredi alma ihtimali var
  • 1500 – 1699 puan arası: iyi grup – kredi alma ihtimali oldukça yüksek
  • 1700 – 1900 puan arası: çok iyi grup – kredi alma ihtimali çok yüksek

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

56
545 Paylaşım, 56 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
49
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir