Türk Telekom Bilinmeyen Numara Engelleme Nasıl Yapılır?


73
715 Paylaşım, 73 points

Bilinmeyen numaralar, birçok telefon kullanıcısını rahatsız etmektedir. Arayan kişinin kim olduğunu bilmemek, o telefona cevap vermek konusunda da kararsızlığa neden olmaktadır. Bu durumda yapılması gereken en doğru şey, bilinmeyen numaralardan gelen aramaları engellemektir. Bu yazımızda Türk Telekom abonelerinin bilinmeyen numaraları nasıl engelleyebileceğini anlatacağız.

Bilinmeyen Numara Nedir?

Bilinmeyen numara ile yapılan aramalarda telefon ekranında arayan kişinin telefon numarası görünmez. Arama sırasında ekranda sadece ‘bilinmeyen numara’ yazısı bulunacaktır bu tür aramalar, kişilerde güvensizlik duygusuna neden olur. Arayan kişinin kim olduğunu bilmemek ve gizemli bir yazı ile karşı karşıya kalmak, telefon kullanıcılarını en fazla rahatsız eden durumlardan birisidir.Günümüzde birçok dolandırıcılık olayı da bilinmeyen numaralar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Ekranda bir numara çıkmaması, dolandırıcıları şikâyet için kişinin elinde bir numara olmaması anlamına gelecektir. Bu nedenle bilinmeyen numaraları hiç açmamak en doğrusu olacaktır.

 Türk Telekom Üzerinden Bilinmeyen Numara Nasıl Engellenir?

Telefon operatörleri, abonelerine bilinmeyen numaralara karşı bazı tedbirler sunmaktadır. Bunların başında bilinmeyen numarayı engelleme gelmektedir. Bilinmeyen numarayı engellemek için her operatörün farklı bir uygulaması bulunmaktadır. Bu nedenle kişinin bağlı olduğu operatörün numara engelleme yöntemini yapması gerekmektedir.

Avea kullanıcılarının bilinmeyen numarayı engellemesi için izlemesi gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Türk Telekom kullanıcıları bilinmeyen numaraları engellemek için sistemi aktif hale getirmelidir.
 • Sistemi aktif hale getiren abonelere gelen bilinmeyen numara aramaları sistem tarafından aboneye yönlendirilmeyecektir.
 • Sistemi kullanan abonelere gelmeyen bilinmeyen çağrı aramalarının sonucunda aramayı yapan kişiye de abonenin gizli numara aramalarını kabul etmediği şeklinde bilgi mesajı gönderilecektir.
 • Türk Telekom üzerinden bilinmeyen numaraları engellemek için *253# yazarak arama yapmak yeterli olacaktır.
 • Bu işlemin ardından sistem otomatik olarak aboneye gelen bilinmeyen numara çağrılarını engelleyecektir.
 • Bilinmeyen numaraların çağrı engelini kaldırmak için de aynı yöntem izlenmelidir.
 • Bilinmeyen numara engeli, *253# tuşlayıp arama yapılarak tekrar eskisi gibi aktif hale
 • Türk Telekom üzerinden bilinmeyen numara engelleme aktivasyonu işlemini *100# işlem menüsü üzerinden yapmak mümkündür.
 • Türk Telekom tarafından kullanıcılara sunulan bilinmeyen numara engelleme servisi tamamen ücretsizdir.
 • Türk Telekombilinmeyen numaraları engelleme servisi sadece bir kere işlem gerektiren bir servistir. Bu servis üzerinden yapılan işlemin her çağrı için tekrarlanması gerekmez. Tuşlama işleminin ardından engelleme özelliği tüm bilinmeyen numaralar için geçerli olacaktır.
 • Türk Telekom bilinmeyen numaraları engelleme işlemi internet üzerinden de yapılabilmektedir. Bunun için Türk Telekom’a ait resmi internet sitesi üzerinden işlemler gerçekleştirilebilmektedir.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

73
715 Paylaşım, 73 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
121
Şaşkın
Başarısız Başarısız
85
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
121
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
121
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir