Tüketici Mahkemesine Nasıl Başvuru Yapılır?


62
604 Paylaşım, 62 points

İnsanlar her türlü ihtiyaçlarını sağlamak için alışveriş yaparlar. Alışveriş yapmak oldukça kolay olmasıyla birlikte bazı zamanlarda ürünü satın alan kişi için sıkıntılı durumlara da sebep olabilir. Alınan ürünün ayıplı çıkması, müşterinin değişim ya da iade talebine neden olur. Buna karşılık satıcı, müşterinin taleplerine olumsuz karşılık verebilir. İşte böyle durumlarda müşterinin mağduriyet yaşamasını engellemek için Tüketici Mahkemeleri devreye girmektedir. Tüketici mahkemeleri ile ilgili aklınıza gelebilecek her türlü sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Tüketici Mahkemesi Nedir?

Tüketici mahkemesi, satın alınan bir malın kusurlu çıkması sonucunda satıcının sorunu çözmek için herhangi bir çaba harcamaması sonucunda başvuru yapılabilen kurumdur. Bu mahkeme, alıcının yasal haklarının korunması için çalışır. Söz konusu kusurlu malın iadesi, değiştirilmesi, tamir edilmesi ya da özrü değerinde indirim yapılması gibi çözüm yollarını sağlamak amacıyla kurulmuştur.Tüketici Mahkemeleri Nerede Bulunur?

Herhangi bir ürünün kusurlu çıkmasından dolayı mağduriyet yaşayan ve satıcıdan destek göremeyen kişi, tüketici mahkemesine başvuruda bulunarak sorunu çözebilir. Tüketici hakem heyetleri illerde Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü, ilçelerde ise Kaymakamlık binası içerisinde, Tüketici mahkemesi ise her il ve ilçede bulunan Adliye binası içerisinde yer almaktadır. Ülkemizde 81 ilde Tüketici mahkemesi bulmak mümkündür.

Tüketici Mahkemelerine Nasıl Başvurulur?

Bir kişinin satın almış olduğu ve belirlenmiş ücretin altındaki kusurlu malda sorun yaşaması sonucunda yapacağı başvurular için öncelikle Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunmak gerekir. Hakem heyeti gerekli incelemeleri yaparak bağlayıcı kararı verecek olan kurumdur. Hakem heyeti, alıcının lehine ya da aleyhine karar çıkartır. Karar doğrultusunda yeni adımı atmak mümkündür.

Hakem heyetinin alıcı lehine verdiği karar kapsamında verilmiş olan karara satıcının uymaması durumunda İcra Müdürlüğü’ne başvuruda bulunulabilir. Ancak alınan karar alıcı aleyhine ise, karara itiraz için 15 gün içerisinde Tüketici Mahkemesine başvuruda bulunmak gerekmektedir. Tüketici Mahkemesi tarafından verilen karar kesindir ve uyulması zorunludur.

Alınmış olan malın değeri bin – 2 bin TL arasında ise bu sefer alıcının direkt olarak Tüketici mahkemesine başvurma hakkı bulunmaktadır. Bu tür başvurularda hakem heyetinin almış olduğu karar bağlayıcı olmak yerine delil niteliğinde görülür.

Tüketici Mahkemesi Başvurularında Neler gerekir?

Tüketici mahkemesine başvuru yapılacağı zaman bazı belgeleri mahkemeye sunmak gerekmektedir. Başvuru için öncelikle bir dilekçe yazmak gerekir. Dilekçe ile birlikte alınmış olan kusurlu mala ait belge (garanti belgesi, fatura, satış fişi gibi) sunmanız da gereklidir. Dilekçede bulunması gereken bilgiler şöyle sıralanır;

  • Satın alınmış olan mal ya da hizmetin ne olduğu
  • Satın alınmış olan mal ya da hizmetin özellikleri
  • Malın ne zaman teslim edildiği
  • Hizmetin nerede ve ne zaman verildiği
  • Mala ne kadar para ödendiği
  • Yaşanan sorunun ne olduğu
  • Sorunu satıcıya ilettiğinizde neler olduğu
  • Sorunla ilgili ne yapılmasını istediğinizi

Tüketici Mahkemesi Başvuruları Ücretli midir?

Kusurlu bir mal ya da hizmet nedeniyle tüketicinin hakem heyetlerine yapacağı başvurular için herhangi bir ücret alınmaz. Hakem heyetinin belirlemiş olduğu ve görevlendirilecek olan bilirkişinin ücreti Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından karşılanır. Aynı şekilde Tüketici mahkemeleri de açılan dava için tüketiciden herhangi bir ücret talep etmeyecektir.

Tüketici Mahkemeleri Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Tüketicinin hakem heyetine yapmış olduğu başvurular, başvuru tarih ve sırası göz önünde bulundurularak en geç 3 ay içerisinde karara bağlanacaktır. Kararın alınmasının ardından 5 günlük süre içerisinde bu karar yazılı olarak tüketiciye bildirilir. Bununla birlikte kararı gösteren bir liste illerde İl Müdürlüklerinin, ilçelerde ise Kaymakamlıkların duyuru panolarına asılmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

62
604 Paylaşım, 62 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
97
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
13
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir