Trafik Whatsapp İhbar Hattı Şikayet Numaraları (İstanbul, Ankara, İzmir)


91
905 Paylaşım, 91 points

Trafik ihlallerinin her geçen gün artması, vatandaşların da sisteme dahil edilmesine neden oldu. Emniyet Genel Müdürlüğü, en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp üzerinden trafik ihlalleri hakkında vatandaşlardan da yardım almaya başladı. Emniyet tarafından yapılan düzenleme kapsamında vatandaşlar, trafikte gördükleri ihlalleri video ve fotoğraflarla birlikte belirlenen Whatsapp numaraları üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gönderebilecek. Bu yazımızda Trafik Whatsapp ihbar hattı şikayet numaraları hakkında bilgi vereceğiz.

Trafik Whatsapp ihbar hattı şikayet uygulaması, Ankara, İzmir, İstanbul, Bursa ve Antalya gibi büyük şehirlerde uygulanır. Bu şehirlerde trafiğin yoğun şekilde yaşanması, trafik ihlallerinin de sıkça oluşmasına neden olur. İhlallerin önüne geçmek ve olası kazaları engellemek görevini birçok vatandaş da üstlenmiştir.TRAFİK WHATSAPP İHBAR HATTI NASIL KULLANILIR?

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kurulan Trafik Whatsapp ihbar hattı, trafikle ilgili yaşanan sıkıntıların, aksaklıkların ve kural ihlallerinin şikayet edilmesi amacı ile kullanılır. Vatandaşlar tarafından kullanılan bu hat sayesinde trafik anında bir sorunla karşılaşan kişiler, çektikleri fotoğraf ya da video ile birlikte şikayetlerini yazarak Whatsapp üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğü ile paylaşabilir. Whatsapp ihbar hattı üzerinden gelen şikayetleri değerlendiren Emniyet Genel Müdürlüğü, gerekli işlemlerin yapılmasını sağlar.

Günümüzde trafik ihlal denetlemeleri için Elektronik Denetleme Sistemleri (EDS) kullanılmaktadır. Ancak bu sistemlerin görüş alanları ne yazık ki yeterli miktarda geniş değildir. Bu nedenle her soruna sistem üzerinden erişebilmek mümkün olmaz. Trafik Whatsapp ihbar hattı sayesinde EDS sistemi ile görülemeyen birçok sorundan haberdar olmak mümkün olur.

EN ÇOK İHLAL EDİLEN TRAFİK KURALLARI NELERDİR?

Trafikte özellikle bazı konularda çok fazla trafik ihlali yapıldığı tespit edilmiştir. En çok ihlal edilen trafik kuralları şunlardır;

EMNİYET KEMERİ TAKMAMAK

Seyir halindeki araçlarda mutlaka emniyet kemeri takılmalıdır. Emniyet kemeri, olası bir kaza durumunda araçtakilerin can güvenliğini korur. Emniyet kemeri takmamış bir kişinin kaza sırasında hayatını kaybetme olasılığı oldukça yüksektir. Trafik kanunlarına göre emniyet kemeri takmamanın para cezası bulunur. Bunun yanı sıra puanlık ceza alımı da söz konusu olacaktır. Toplam 100 puan ceza alan kişilerin ehliyetine 2 ay süreyle el konulur.

ARAÇ KULLANIRKEN CEP TELEFONU İLE KONUŞMAK

Kazaların başlıca nedenlerinden birisi, kişilerin araç kullanırken cep telefonu ile konuşmasıdır. Seyir halindeyken cep telefonu ile konuşmak, kaza ihtimalini 25 kat artırır. Trafik kanunlarına göre araç kullanırken cep telefonu ile konuşmak kesinlikle yasaktır. Telefonla konuştuğu tespit edilen kişilere para cezası kesilir.

ALKOLLÜ ARAÇ KULLANIMI

Can ve mal güvenliğini tehlikeye sokan durumlardan birisi de alkollü araç kullanımıdır. Şahsi araçlarda 0,5 promil, ticari araçlarda 0,2 promil sınırı vardır. Bu sınırın üzerinde alkol aldığı tespit edilen kişilere oldukça yüksek para cezası kesilir. Bununla birlikte ceza puanı da işlenir. Kişinin 3 defa alkollü araç kullanırken yakalanması durumunda ehliyetine 5 yıl süre ile el konulur ve psikolojik destek alması sağlanır.

 

HATALI SOLLAMA

Hatalı sollama, trafik kazalarının başlıca nedenleri arasındadır. Trafikte sollama yapmak isteyen bir kişinin öncelikle karşı şeridin boş olduğundan emin olması gerekir. Araç takip mesafesi ayarlandıktan sonra sinyal vererek sollama yapmak gerekir. Aksi halde beklenmedik kazalar kaçınılmaz hale gelecektir. Hatalı sollamanın maddi yaptırımı vardır.

AŞIRI HIZ

Trafikte belirlenmiş bazı hız sınırları bulunur. Bu sınırların geçilmesi para cezası uygulanması anlamına gelir. Trafik hız sınırları %10 – %30 arasında aşma süresiyle indirimli olarak cezalandırılır. %30 üzeri hız aşımlarında ceza miktarı ve puanı daha da yükselecektir.

TRAFİK WHATSAPP İHBAR HATTI ŞİKAYET NUMARALARI NEDİR?

Trafik Whatsapp ihbar hattı şikayet numaraları illere göre değişiklik gösterir. Her ilin bağlı olduğu Emniyet müdürlüğüne verilmiş bir Whatsapp hat numarası vardır. Trafik WhatsApp ihbar hattı şikayet numaraları şu şekildedir;

İSTANBUL TRAFİK WHATSAPP İHBAR HATTI ŞİKAYET NUMARALARI NEDİR?

İstanbul trafik Whatsapp ihbar hattı şikayet numaraları şu şekildedir;

 • 0 533 155 0 155
 • 0 552 155 0 155

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne Whatsapp ihbar hattı üzerinden yılda 15 bin fotoğraflı şikayet mesajı gönderilmiştir. Bu ihbarların değerlendirilmesi sonucunda 5 aylık sürede 900 kişiye cezai işlem uygulanmıştır.

ANKARA TRAFİK WHATSAPP İHBAR HATTI ŞİKAYET NUMARALARI NEDİR?

Ankara trafik Whatsapp ihbar hattı şikayet numarası şu şekildedir;

 • 0 552 155 06 06

Bu numara üzerinden Ankara trafiğinde yaşanan her türlü sorunun paylaşılması mümkündür.  her gün onlarca kişi, Ankara ihbar hattı üzerinden trafikte karşılaştıkları olayları şikayet etmektedir.

BURSA TRAFİK WHATSAPP İHBAR HATTI ŞİKAYET NUMARALARI NEDİR?

Bursa trafik Whatsapp ihbar hattı şikayet numarası şu şekildedir;

 • 0533 155 0 155

Bu numara üzerinden her türlü trafik ihbarı 24 saat boyunca aralıksız olarak yapılabiliyor. İhbarları değerlendiren Bursa Emniyet Müdürlüğü, gerekli durumlarda cezai işlem uyguluyor.

İZMİR TRAFİK WHATSAPP İHBAR HATTI ŞİKAYET NUMARALARI NEDİR?

İzmir trafik Whatsapp ihbar hattı şikayet numarası şu şekildedir;

 • 0 555 898 15 58

İzmir Emniyet Müdürlüğü tarafından verilen bu Whatsapp numarası üzerinden trafikte görülen her türlü kural ihlali kaydedilip şikayet olarak gönderilebilir.

ANTALYA TRAFİK WHATSAPP İHBAR HATTI ŞİKAYET NUMARALARI NEDİR?

Antalya trafik Whatsapp ihbar hattı şikayet numarası şu şekildedir;

 • 0 552 155 07 07

Bu numara üzerinden Antalya’da yaşayan ve trafikte yapılan ihlalleri görüntüleyen tüm vatandaşlar şikayet hakkını kullanabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

91
905 Paylaşım, 91 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
37
Şaşkın
Başarısız Başarısız
129
Başarısız
Komik Komik
109
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
39
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
62
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
37
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
125
Kazandım!
Pinar

4 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Konya kozağaç mevkinde düğün salonu otopark olmadığından her hafta sıkıntı oluyor bu sorunun çözülmesi

 2. Trafik ihbar hattı İçin yazdığınız numara narkotik şube numarası , böyle bir hata yaparak insanları düşürdüğünüz durumu aranız da bir tartışın isterseniz …….

 3. Bursa trafik Whatsapp ihbar hattı şikayet numarası YANLIŞ,YANLIŞ,YANLIŞ..
  BU NUMARA UYUŞTURUCU İHBAR HATTI.