Tövbe İstiğfar Nasıl Yapılır, Tövbe İstiğfar Duası Okunuşu Anlamı


91
894 Paylaşım, 91 points

Mevlid kandili, tüm Müslüman âlemi için en önemli sayılan günlerden birisidir. Bu gece tüm Müslümanlar tarafından coşku içinde kutlanır. Geceyi ibadetle geçiren Müslümanlar bol bol da tövbe duasını okurlar. Bu yazımızda Tövbe İstiğfar Nasıl Yapılır, Tövbe İstiğfar Duası Okunuşu Anlamı hakkında bilgi vereceğiz.

TÖVBE İSTİĞFAR DUASI NEDİR?

Tövbe istiğfar duası, Müslümanların günahlarından arınmak için okudukları duadır. Bu dua Arapça ya da Türkçe okunabilir. Tövbe istiğfar duasını okumadan önce mutlaka gusül abdesti alma gerekir. Abdestin ardından iki rekat namaz kılan Müslümanlar ardından Tövbe istiğfar duasını 3 kere okumalıdır.TÖVBE İSTİĞFAR DUASI NASIL YAPILIR?

Tövbe istiğfar duası nasıl yapılır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; tövbe istiğfar duası Allah’tan af dilemek amacıyla okunmaktadır. Allah’ın affına sığınan kullar, bu duayı okuyarak hem günahlarından kurtulmayı talep eder hem de bir daha günah işlememe sözü verirler.

TÖVBE İSTİĞFAR DUASI NEDEN İNDİRİLDİ?

Tövbe istiğfar duası Hicretin 9. Yılında indirildiği ve Kur’an’ ın son suresi olduğu rivayet edilir. Tövbe istiğfar suresinin günah işleyen Müslümanların Allah’tan af dilemesi için indirildiği bilinmektedir. Özellikle kandil gecelerinde bolca Tövbe istiğfar duasının okunması sünnettir.

TÖVBE İSTİĞFAR DUASININ OKUNUŞU ANLAMI NEDİR?

Tövbe İstiğfar duasının okunuşu şu şekildedir;

Estağfirullah. Estağfirullah. Estağfirullahe’l-azîm el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hüve’l-hayyü’l-kayyûmü ve etûbü ileyhi, tevbete abdin zâlimin li-nefsihî, lâ yemlikü li-nefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ. Ve es-elühü’t-tevbete ve’l-mağfirete ve’l-hidâyete lenâ, innehû, hüve’t-tevvâbü’r-rahîm.

Tövbe istiğfar duasının anlamı şu şekildedir;

Ya rabbi! Bu ana gelinceye kadar benim elimden, dilimden, gözümden, kulağımdan, ayağımdan ve elimden bilerek veya bilmeyerek meydana gelen bütün günah ve hatalarıma tevbe ettim, pişman oldum. Küfür, şirk, isyan, günah ve kusur her ne türlü hâl vaki oldu ise, cümlesine tevbe ettim, pişmanlık duydum. Bir daha yapmamaya azm ü cezm ü kast ettim. Sen bu tevbemi kabul eyle. Nefsime uyup, şeytana tabi olup da aynı günah ve kusurları bir daha tekrar etmeme imkan verme, yâ Rabbi. Bir daha iman ve ikrar ediyorum ki, Peygamberlerin evveli Âdem Aleyhisselâm, ahiri ise Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm, bu ikisi arasında her ne kadar peygamber gelip geçtiyse, Bunların cümlesine inandım, iman ettim, hepsi de haktır ve gerçektir. Bütün peygamberlere, onlara gönderilmiş olan İlâhi kitaplara ve içindeki emirlere şeksiz ve şüphesiz iman ettim, dilimle ikrar, kalbimle tasdik ediyorum ve yine iman ve ikrar ediyorum ki en son kitap Kur’ân-ı Azimüşşân ve en son Peygamber de Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm’dır

TÖVBE İSTİĞFAR DUASININ FAZİLETLERİ NELERDİR?

Tövbe istiğfar duasının çok sayıda fazileti bulunur. Oldukça önemli dualardan birisi olan Tövbe istiğfar duasının faziletleri şu şekildedir;

  • Tövbe suresini sürekli okuyan kişilere Resulullah kıyamet gününde şefaatçi olacaktır.
  • Tövbe suresini okuyan kişilere münafık kadın ve erkeklerin sayısı kadar ecir verilir.
  • Tövbe duasını okuyan kişi için melekler ölünceye kadar dua eder.
  • Tövbe duası her türlü şerden kurtulmak için yedi defa okunur.
  • Her kim tövbe duasının son iki ayetini sürekli okursa enkaz altında kalarak, boğularak, yanarak ya da darbe alarak ölmez.
  • Her kim güneş doğmadan tövbe duasının 128 – 129. Ayetlerini 10 kere okursa hastalığına şifa bulur.
  • Kim yaşadığı gün tövbe duasını okursa o gün ölmez.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

91
894 Paylaşım, 91 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir