Toki Evleri Nasıl Alınır, Başvuru Şartları Nelerdir?


74
707 Paylaşım, 74 points

Toki Dar ve düşük gelirli vatandaşların ev alma hayallerini gerçekleştiren bir birinden uygun koşullar altında ödeme imkanı sunan projelere imza atmaya devam ediyor. Bu yazımızda TOKİ evleri nasıl alınır, şartları nelerdir, Toki evleri alınırken istenen belgeler nelerdir gibi ana sorular başta olmak üzere Toki ile ilgili bilinmesi gereken tüm detayları sizlerle paylaşacağız.

TOKİ Evleri İle Ev Sahibi Olmak

67 il genelinde başlatılan 50 bin konutluk Toki projelerine bugünlerde ilgi çok büyük. Toki kura takvimlerini açıkladı. Satışa sunulan ve talep toplama süreci tamamlanan kuraların ilki yıl ortasında ikincisi yıl sonunda yapılacak. Ankara ilinde talep toplanan Sincan Saraycık projesi 10 Haziranda, Yenimahalle Yakacık projesi 11 Haziranda kura çekimi yapılacak. Her yıl olduğu gibi 2019 yılında da Toki evleri olmayan vatandaşın yüzünü güldürüp ev sahibi yapıyor.

Toki Başvuruları Nerelere Yapılır?

50 bin yeni sosyal konut projesi başvurularını Türkiye Halk Bankası veya T.C. Ziraat Bankası yetkili şubeleri aracılığı ile yapabilirsiniz. Doğrudan bankaya yapılan başvurular için başvuru ücreti ödemeniz gerekir. Proje kapsamında 2 oda 1 salon evler için 500 lira, 3 oda 1 salın evler için 1000 lira ön kayıt parası ödemeniz gerekir.Toki Başvuru Şartları Nelerdir?

Toki başvurusu yapmak için bir takım şartları yerine getirmelisiniz. Toki başvurusunun ilk şartı Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmanızdır. Proje bölgesinde en az 1 yıldır oturuyor olmanız gerekir. Projenin bulunduğu ilin nüfusuna kayıtlı olmanız gerekir. Hali hazırda toplu konut idaresinden konut satın almamış olmanız gerekir. Toplu konut idaresinden kredi kullanmamış olmanız gerekir.

Kendisinin, eşinin, ya da velayeti altında olduğu çocukların kat mülkiyeti ve müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, arsa) olmaması gerekir. Başvuruyu yapan kişi 25 yaşını doldurmuş olmalı. Eşi vefat etmiş olan çocuklu dol bayanlarda yaş şartı aranmaz. Aylık hane halkının geliri en fazla 4500 lira olmalıdır. İstanbul ve Ankara illeri için bu miktar 4800 lira olarak belirlenmiştir. Hane halkı yalnızca 1 adet başvuru yapabilir.

Toki Evleri Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

  • Kimlik Fotokopisi,
  • Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, kredi kullanım durumuna göre T.C. Emekli Sandığından alacakları “Hak Sahipliği Belgesi”
  • Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair),
  • Emekli vatandaşlarımız, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan Emekli Kimlik Belgesini veya belgesi henüz çıkmadı ise emekli olduğunu gösteren belge veya yazıyı, İbraz etmeleri gerekmektedir.

Toki Başvurularında Özel Durumu Olan Guruplar Nelerdir?

Toki başvurularında bazı guruplar özeldir. Bu özel guruplarda yaş şartı başta olmak üzere birçok kural esnetilir. Özel statülü olan guruplar şunlardır:

  • Şehir aileleri, harp ve vazife malulleri
  • Dul ve yetimler
  • En az % 40 engeli olan vatandaşlar
  • Emekli vatandaşlar

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

74
707 Paylaşım, 74 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
97
Şaşkın
Başarısız Başarısız
61
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
97
Helal Olsun!
lol lol
13
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir