Tok Kalmanızı Sağlayacak Muhteşem Besinler!


61
594 Paylaşım, 61 points

Diyet yapan ve sağlıklı şekilde kilo vermek isteyenler için en önemli besinler, tok kalmayı sağlayan besinlerdir. Tüketilen besinler ne kadar uzun süre tok tutarsa, kişi o kadar az yemek yiyecek ve kilo vermesi kolaylaşacaktır. Bu yazımızda tok kalmanızı sağlayacak muhteşem besinler hakkında bilgi vereceğiz.

Besinler, içerdikleri protein, lif ve yağ miktarlarına göre tokluk süresine sahip olurlar. Bu nedenle her besinin tokluk süresi farklı olacaktır. Uzun süre tok kalmak, insanlarda açlık krizlerinin yaşanmasını önler ve bu sayede kilo vermek çok daha kolay hale gelir.TOK KALMAYI SAĞLAYACAK MUHTEŞEM BESİNLER NELERDİR?

Tok kalmayı sağlayan muhteşem besinler şu şekilde sıralanır;

YUMURTA YİYEREK TOK KALMAK

Yumurta, anne sütünden sonra en kaliteli protein olarak bilinir. İçerdiği A ve B vitaminleri oldukça yüksek olan yumurta, demir, fosfor, magnezyum, kükürt ve sodyum mineralleri açısından da zengindir. Yumurtanın sarısı, içerdiği E vitamini ve yağ sayesinde uzun süre tok kalmayı sağlayacaktır.

AVOKADO YİYEREK TOK KALMAK

Avokado, sağlıklı yağlar içeren bir besindir. Lif oranı yüksek olan bu besin, uzun süre tok tutma etkisine sahiptir. Avokado salatalara eklenerek ya da kahvaltılarda tüketilerek hem tok kalmayı sağlar hem de kilo verdirir.

BADEM YİYEREK TOK KALMAK

Badem, besin değeri oldukça yüksek kuruyemişlerden birisidir. Karbonhidrat, doymamış yağ, lif, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, çinko, A – B – C – E vitaminleri yönünden zengindir. Enerji vermesinin yanı sıra tok tutma özelliğine de sahiptir. Ara öğünlerde tok tutması için 10 – 15 adet badem tüketilebilir.

PEYNİR YİYEREK TOK KALMAK

Sağlıklı ve güzel bir kahvaltı, gün içerisinde yaşanacak açlık krizlerinin önlenmesinde oldukça etkilidir. Kahvaltıda tüketilen peynir, protein, kalsiyum, fosfor ve B12 açısından oldukça zengindir. Sabahları peynir yiyenler gün içerisinde kendilerini tok hissedecektir.

SÜT VE YOĞURT YİYEREK TOK KALMAK

Süt ve yoğurt, protein, kalsiyum, fosfor, riboflavin, B12 vitaminleri ve mineraller açısından oldukça zengindir. Özellikle karın bölgesindeki yağlanmayı gidermek için bolca süt ve yoğurt tüketmek gerekir. Bu iki besin aynı zamanda uzun süre tok kalmayı da sağlamaktadır.

CHİA TOHUMU YİYEREK TOK KALMAK

Chia tohumu, son yıllarda en fazla tüketilen besinler arasındadır. Protein, yağ, lif, vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Chia tohumu su ve süt ile karıştırılarak tüketilen bir besindir. Jel kıvamında şişmesi nedeniyle tüketen kişinin kendisini uzun süre tok hissetmesini sağlayacaktır. Kilo vermek isteyenler Chia tohumunu özellikle tüketmektedir.

YULAF EZMESİ YİYEREK TOK KALMAK

Yulaf ezmesi, yüksek oranda posa içeren bir besindir. Bu posa sayesinde kan şekerini dengeler, mide ve bağırsakların fonksiyonlarını düzenler. Antioksidan özelliğine de sahip olan yulaf ezmesi, selenyum açısından da oldukça zengindir. Kahvaltılarda süt ya da yoğurtla karıştırılarak tüketildiğinde gün içerisinde tokluk hissi verecektir.

TOK KALMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

Tok kalmak için bazı noktalarda dikkatli olmak gerekir. Tok kalmak için yapılması gerekenler şu şekildedir;

  • Kahvaltıdan başlayarak tüm öğünlerde protein yönünden zengin besinler tüketilmelidir.
  • Kahvaltı mutlaka yapılmalıdır. Sağlıklı ve zengin bir kahvaltı, gün boyu tokluk hissi sağlayacaktır.
  • Yumurta, peynir ve yoğurt gibi protein yönünden kaliteli besinler mutlaka sıklıkla tüketilmelidir.
  • Cips, bisküvi gibi karbonhidratlar tüketilmemelidir. Bu tür gıdalar kişilerin daha sık acıkmasını sağlarlar.
  • Düzenli uyumak ve kaliteli bir uyku, gün boyu enerji sağlar. Bu sayede kişinin açlık krizleri yaşamasının önüne geçilecektir. Uykusunu almış kişi, gün boyunca tokluk hissedecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

61
594 Paylaşım, 61 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
25
Şaşkın
Başarısız Başarısız
109
Başarısız
Komik Komik
97
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
26
Helal Olsun!
lol lol
61
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
111
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir