TKGM Parsel Sorgulama, Ada Pafta Bilgisi Öğrenme


64
625 Paylaşım, 64 points

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü üzerinden parsel sorgulama ve ada pafta öğrenme işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir. Vatandaşların parsel sorgulama ve ada pafta öğrenme işlemlerini nasıl gerçekleştirebileceklerini bu yazımızda detaylı olarak bulabilirsiniz.

Ada Nedir?

Ada, belirli yollarla çevrilmiş olan ve imar planında yer alan sokak, cadde ve meydan gibi oluşumların bütününe denmektedir. Kısaca söylemek gerekirse, dört bir yanı doğal ya da yapay kaynaklarla çevrilmiş olan alanlara Ada denmektedir.

Parsel Nedir?

Parsel, tek bir kişiye göre yasalar doğrultusunda ayrılmış ve sınırlandırılmış arazi olarak bilinmektedir. Parselin sadece bir sahibi olmaktadır. Bunun yanı sıra birden fazla kişinin parsel ortaklığı da söz konusu olabilir. Parsel iki farklı kolda incelenmektedir. Bunlar; • İmar parseli
 • Kadastro parseli

İmar Parseli

İmar adaları içerisinde yer alan parsellerdir. Bu parsellere imar planları doğrultusunda mevzuatlara uygun olarak düzenleme yapılabilmektedir.

Kadastro Parseli

Mülkiyeti tescillenmiş olan parsellerdir. Bu alanlara kadastro yapılmasından itibaren Kadastro ada sınırları içinde yer alması gerekmektedir.

Pafta Nedir?

Belirli bir ölçekte bulunan büyük haritaların içinde yer alan ve plan ya da modeli oluşturan parçaların her birisine Pafta denmektedir. Pafta, büyük haritaların oluşturulmasında en büyük rolü üstlenmektedir.

TKGM Parsel Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Parsel sorgulaması, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü üzerinden kolay ve kısa sürede gerçekleştirilmektedir. Bu sorgulama işlemi için vatandaşlar internet sitesi ya da cep telefonu üzerinden sorgulama yapabilmektedir. Bu işlem için Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Mekansal Gayrimenkul Sistemi (MEGSİS) uygulaması kullanılmaktadır.

MEGSİS uygulaması için öncelikle www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapmak gerekmektedir. Bu servis ilk ve tek coğrafi servis olarak bilinmektedir. Servis üzerinden parsel sorgulama işlemi şu şekilde yapılmaktadır;

 • İnternet sitesine girilir
 • Adres içinden ‘Parsel sorgulama’ linkine tıklanır
 • Açılan sayfada il, ilçe, mahalle / köy, ada ve parsel bilgileri girilir
 • Bilgilerin tam ve eksiksiz girilmesinin ardından sorgulama işlemi yapılır
 • Sorgulama işlemi sonucunda ekrana parsele ait uydu fotoğrafları gelecektir
 • Uydu fotoğrafları üzerinden satın alınacak olan parselin konumu, tapu alanı, parselin niteliği ve pafta bilgisi öğrenilebilmektedir.

MEGSİS sistemine e – devlet üzerinden de ulaşım sağlanabilmektedir. E – devlet sistemi girişinin ardından arama motoruna MEGSİS yazarak gerekli tüm bilgilere ulaşmak mümkün olacaktır.

Ada Pafta Nasıl Öğrenilir?

Pafta, bir planı oluşturan parçalardan her birisidir. Pafta üzerinden yer alan bilgiler şunlardır;

 • Arsanın yeri
 • Tapu kaydı
 • Pafta numarası
 • Ada numarası
 • Parsel numarası

Ada pafta bilgilerinin öğrenilmesi için bağlı bulunulan belediyeye müracaat edilebilir. Bunun yanı sıra Online olarak internet üzerinden de bilgi almak mümkündür. Ada Pafta bilgisini öğrenmek için bazı bilgilere de sahip olmak gerekmektedir. Bu bilgiler;

 • İlçe bilgisi
 • Köy / mahalle bilgisi
 • Ada bilgisi

Bu bilgiler olmadan ada pafta sorgulaması yapmak mümkün olmayacaktır. Gerekli bilgilere sahip olan bir kişi, yine MEGSİS sistemi üzerinden ada pafta bilgisini öğrenebilecektir. Bu bilgiye ulaşmak için Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’ne ait resmi site tercih edilebileceği gibi e – devlet sistemi üzerinden de ada pafta bilgilerine ulaşım sağlanabilecektir. Ada pafta bilgisinin öğrenilmesi için herhangi bir üyelik ya da şifre bilgisine gerek yoktur.

TKGM PARSEL SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ!!! 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

64
625 Paylaşım, 64 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
61
Şaşkın
Başarısız Başarısız
25
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir