Tırnak Soyulması Neden Olur, Nasıl Önlenir?


61
594 Paylaşım, 61 points

Tırnak soyulması, insanların sıklıkla karşılaştıkları sorunlardan birisidir. Parmakları korumakla görevli olan tırnaklar, bazen farklı nedenlere bağlı olarak özelliğini kaybedip soyulmaya başlayabilirler. Bu yazımızda Tırnak Soyulması Neden Olur, Nasıl Önlenir sorularına cevap vereceğiz.

Tırnaklar, parmak koruma özelliğinin yanı sıra özellikle kadınlar için önemli bir estetik aracıdır. Uzun ve bakımlı tırnaklar ellerin her zaman göz önünde olması nedeniyle her zaman dikkat çeker. Her kadın bakımlı ve güzel görünen tırnaklara sahip olmak ister. Ancak bazen belirli nedenlere bağlı olarak tırnaklarda soyulmalar meydana gelebilir.TIRNAK SOYULMASI NEDEN OLUR?

Tırnak soyulmasına neden olacak birden fazla durum bulunmaktadır. Tırnakların bakımı ve güçlü olması için de birçok farklı noktaya dikkat etmek gerekir. Tırnak soyulması neden olur sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkündür;

 • Yanlış ve eksik beslenmeye bağlı tırnak soyulması
 • İklim değişikliğine bağlı tırnak soyulması
 • İlaç kullanımına bağlı tırnak soyulması
 • Hastalığa bağlı tırnak soyulması
 • Kimyasal maddelere bağlı tırnak soyulması
 • Su ve neme bağlı tırnak soyulması
 • Takma tırnağa bağlı tırnak soyulması

YANLIŞ VE EKSİK BESLENMEYE BAĞLI TIRNAK SOYULMASI

Yanlış ve eksik beslenmeye bağlı tırnak soyulması, sıklıkla görülen nedenlerden birisidir. Tırnakların güçlü olması için aynı saçlarda olduğu gibi keratine ihtiyacı vardır. Bir insan vücudunun keratin üretebilmesi için A vitamini, çinko, folik asit ve kalsiyum alıyor olması gerekir. Bunlarda sadece besinler yolu ile alınmaktadır. Eksik ya da yanlış beslenen kişilerde gerekli maddeler yetersiz alındığı için vücut keratin üretimi yapamaz. Bu da tırnak soyulmasının başlaması anlamına gelmektedir.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE BAĞLI TIRNAK SOYULMASI

İklim değişikliğine bağlı tırnak soyulması, sorunun bir diğer nedenidir. Mevsimsel değişikliklerden etkilenen vücutta ilk sinyaller saçlar ve tırnaklar yoluyla verilir. İklim değişiminde saçlarda dökülmenin yanı sıra tırnaklarda soyulma da sıklıkla görülen bir durumdur. Tırnaklar aşırı sıcak ya da soğuk havalarda kuruyarak soyulmaya başlar.

İLAÇ KULLANIMINA BAĞLI TIRNAK SOYULMASI

İlaç kullanımına bağlı tırnak soyulması, kişinin hastalığı nedeniyle sürekli kullandığı ilaçlardan kaynaklı bir durumdur. Piyasada yer alan birçok ilacın yan etkileri arasında tırnak soyulması yer almaktadır. İlaca bağlı tırnak soyulması durumu ile karşılaşıldığı zaman mutlaka doktorla görüşmek ve alternatif bir ilaç talep etmek doğru olacaktır.

HASTALIĞA BAĞLI TIRNAK SOYULMASI

Hastalığa bağlı tırnak soyulması, ciddi ve önemsenmesi gereken nedenlerden birisidir. Hastalıktan kaynaklı tırnak soyulması genelde mantar ya da sedef hastalığında sıklıkla görülür. Böyle bir durumda kişinin en kısa sürede doktora gitmesi ve gerekli tedaviye başlaması gerekmektedir. Tedavi sonucunda tırnak soyulması düzelecektir.

KİMYASAL MADDELERE BAĞLI TIRNAK SOYULMASI

Kimyasal maddelere bağlı tırnak soyulması, özellikle ev hanımlarında sıklıkla görülmektedir. Ev temizliğinde kullanılan kimyasal içeren deterjanlara sürekli maruz kalan tırnaklar, bir süre sonra soyulmaya başlar.

SU VE NEME BAĞLI TIRAK SOYULMASI

Su ve neme bağlı tırnak soyulması, tırnakların uzun süre suda kalmasıyla meydana gelir. Bu durum genelde temizlik sonrası, deniz ya da havuzda fazla kalma durumunda görülmektedir. Suya fazla maruz kalan tırnaklar yumuşadığı için tırnaklarda soyulma olabilir.

TAKMA TIRNAĞA BAĞLI TIRNAK SOYULMASI

Takma tırnağa bağlı tırnak soyulması, estetik görüntü açısından tırnak kullanan kişilerde sıklıkla görülür. Takma tırnak kullanırken tırnağa sürülen yapıştırıcılar, tırnağın zamanla yıpranmasına ve zamanla soyulmasına neden olmaktadır.

TIRNAK SOYULMASI NASIL ÖNLENİR?

Tırnak soyulmasının nedenini belirledikten sonra bu sorunun önlenmesi aşamasına geçilebilir. Tırnak soyulmasını engellemek için kullanılabilecek birçok yöntem bulunmaktadır. Tırnak soyulması nasıl önlenir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • A vitamini, çinko, folik asit ve kalsiyum açısından zengin yiyecekler tüketilmeli
 • İklim geçişlerinde, hızlı mevsim değişiklerinin yaşandığı dönemlerde tırnakları nemlendirmeye dikkat edilmeli
 • Soyulmanın sebebi ilaç olarak belirlendiyse takviye ilaçlar alınmalı
 • Sebep mantar ya da sedef ise, hastalıklar için kullanılan merhem ya da pomatlar tırnaklarda da kullanılmalı
 • Temizlik, bulaşık ya da kimyasal madde kullanımı sırasında kokusuz, pudrasız eldivenler kullanılmalı
 • Uzun süre suya maruz kalan tırnaklar için her daim nemlendirici bir ürün bulundurulmalı
 • Takma tırnak kullanımı sonrasında ellerin bakıma ekstra özen gösterilmeli

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

61
594 Paylaşım, 61 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir