Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır Temizliği Nasıl Yapılır?


75
734 Paylaşım, 75 points

Lavabo tıkanması, ev hanımlarının en korkulu rüyalarından birisidir. Tıkalı bir lavaboyu açmak hem zorlu hem de çok dikkatli olunması gereken bir durumdur. Lavaboyu açarken herhangi bir zarar vermemeye dikkat etmek gerekir. Bu yazımızda Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır Temizliği Nasıl Yapılır sorularına cevap vereceğiz.

Tıkanan lavaboyu açmak için kullanılabilecek birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Lavabonun tıkanması, kullanılamaması ve bir süre sonra lavabodan kötü kokuların gelmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle tıkanmış olan lavabonun mutlaka açılması gerekir.TIKANAN LAVABO NASIL AÇILIR?

Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Beyaz sirke, kabartma tozu ve sıcak su ile açmak
 • Körüklü lavabo pompası kullanmak
 • Vakumlu lavabo açıcı kullanmak
 • Basınçlı hava kullanmak
 • Su bazlı süpürge kullanmak
 • Basınçlı su kullanmak
 • Lavabo açıcı tel kullanmak
 • Kimyasal temizleyici kullanmak

TIKANAN LAVABOYU AÇMAK İÇİN BEYAZ SİRKE, KABARTMA TOZU VE SICAK SU KULLANMAK

Tıkanan lavaboyu açmak içi beyaz sirke, kabartma tozu ve sıcak su kullanmak, yapılabilecek işlemlerden birisidir. Bu yöntemle lavabo açılacağı gibi lavaboda tıkanıklığa bağlı oluşmuş kokulardan da kurtulmak mümkün olacaktır. Lavaboyu açmak için bir bardak kabartma tozu döküldükten sonra bir bardak sirke dökmek ve 15 dakika beklemek gerekir. Sürenin ardından bir miktar sıcak su kaynar halde lavaboya dökülerek açılması sağlanabilir.

TIKANAN LAVABOYU AÇMAK İÇİN KÖRÜKLÜ LAVABO POMPASI KULLANMAK

Tıkanan lavaboyu açmak için körüklü lavabo pompası kullanmak, yapılabilecek işlemlerden birisidir. Lavabonun tıkanması durumunda ilk başvurulan yöntem, lavabo pompalarıdır. Lavabo alt kısmını örtecek kadar su ile doldurulduktan sonra körüklü pompa ile hırlı şekilde lavaboyu pompalamak çözüm olacaktır.

TIKANAN LAVABOYU AÇMAK İÇİN VAKUMLU LAVABO AÇICI KULLANMAK

Tıkanan lavaboyu açmak için vakumlu açıcı kullanmak, yapılabilecek işlemlerden birisidir. Tıkalı lavabolar basıncın etkisi ile çok daha kolay açılabilir. Vakumlu açıcılar, lavabonun deliğine yerleştirildikten sonra yukarı kaldırılarak hızla aşağı indirilmelidir. Böylece kısa sürede lavabonun açılması mümkün olacaktır.

TIKANAN LAVABOYU AÇMAK İÇİN BASINÇLI HAVA KULLANMAK

Tıkanan lavaboyu açmak için basınçlı hava kullanmak, yapılabilecek işlemlerden birisidir. Genel olarak 8 bar basınçla çalışan hava kompresörleri, lavaboların kısa sürede açılmasını sağlamaktadır. Ancak bu işlem genelde usta kişilerce yapılmaktadır.

TIKANAN LAVABOYU AÇMAK İÇİN SU BAZLI SÜPÜRGE KULLANMAK

Tıkanan lavaboyu açmak için su bazlı süpürge kullanmak, yapılabilecek işlemlerden birisidir. Su bazlı süpürgeler tıkalı lavaboları açmak için kullanılacak ideal cihazlar arasındadır. Süpürge çalıştırıldıktan sonra tıkalı gidere tutularak boşaltılması oldukça kolay olacaktır.

TIKANAN LAVABOYU AÇMAK İÇİN BASINÇLI SU KULLANMAK

Tıkanan lavaboyu açmak için basınçlı su kullanmak, yapılabilecek işlemlerden birisidir. Basınçlı su, lavaboda tıkanmaya neden olan kalıntıların kolay çözülmesini sağlayacaktır. Bu sayede basınca dayanamayan kalıntılar borudan aşağıya doğru kayarak kısa sürede tıkalı lavabonun açılmasını sağlayacaktır.

TIKANAN LAVABOYU AÇMAK İÇİN LAVABO AÇICI TEL KULLANMAK

Tıkanan lavaboyu açmak için lavabo açıcı tel kullanmak, yapılabilecek işlemlerden birisidir. Özellikle derin tıkanıklıkların açılması için kullanılabilen bu yöntemde piyasada satılan lavabo açma yılanı adı verilen telleri almak ve kullanmak mümkündür.

TIKANAN LAVABOYU AÇMAK İÇİN KİMYASAL TEMİZLEYİCİLERİ KULLANMAK

Tıkanan lavaboyu açmak için kimyasal temizleyicileri kullanmak, yapılabilecek işlemlerden birisidir. Piyasada lavabo açıcı olarak çok sayıda farklı markanın ürünü bulunmaktadır. Bu ürünler lavaboya döküldükten sonra üzerine sıkça su dökülerek tıkalı lavabonun kısa sürede açılması mümkün olacaktır.

LAVABO NEDEN TIKANIR?

Lavabonun tıkanması birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Lavabo neden tıkanır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Lavabo tıkanıklıkları boruların eskimesinden kaynaklanabilmektedir.
 • Lavabo tıkanıklıkları borulardaki sorundan ziyade kullanıcı hatalarından meydana gelebilmektedir.
 • Kişilerin lavabolarına yemek atıkları atması, tıraş olurken gidere sakal ve kılların dökülmesi sabun parçacıklarının giderlere atılması, yağ gibi akışkan maddelerin lavabolara atılması, peçete gibi suda zor eriyen malzemelerin lavabolara atılması, çay posalarının lavabolara dökülmesi gibi davranışlar lavabo tıkanıklıklarının en büyük nedenidir.
 • Mutfak lavabonuza kesinlikle çay posası dökmemeniz gerekir. Çünkü çay posası birleşip top haline gelerek zamanla bulunduğu gider borusunda sertleşip çok daha zorlu tıkanıklıklara sebep olabilir.
 • Patates gibi çamurlu meyve ve sebzeleri lavaboda yıkamamalıdır. Bu tarz meyve ve sebzeleri yıkamadan önce üstündeki çamuru kazıyıp daha sonra yıkamak gerekmektedir. Aksi takdirde borulara yapışan çamur tıkanıklığa sebep olabilir.
 • Yemek ve yağ atıklarının lavaboya dökülmesi bir diğer hatadır. Yemek artıkları ve yemeklerde kullanılan pişmiş yağlar lavabo tıkanıklığına sebep olma da en önemli rolü oynamaktadırlar.
 • Banyo lavabosu karşısında saçlar taranırken veya sakallar kesilirken lavaboya dökülmemesine özen gösterilmelidir.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

75
734 Paylaşım, 75 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir