Tik Tok Uygulaması Kapanıyor Mu?


48
464 Paylaşım, 48 points

Son dönemlerin en popüler uygulamalarından birisi olan Tik Tok uygulaması, en çok konuşulan ve eleştirilen uygulama da olmayı başardı. Son dönemde veri güvenliği açığı nedeniyle hakkında inceleme başlatılan Tik Tok uygulamasının kapanması söz konusu olmaya başladı. Bu yazımızda Tik Tok Uygulaması Kapanıyor Mu sorusuna cevap vereceğiz.

Tik Tok, son dönemde çok sık kullanılan uygulamalardan birisi. Hemen her yaştan kullanıcısı bulunan Tik Tok uygulaması, son dönemde adından daha sık söz ettirmeye başladı. Tik Tok kullanımının amacını aşmaya başlaması ve bir süre önce veri güvenliği konusunda sıkıntıların oluşması nedeniyle kapanma iddiaları ortaya atılmaya başladı.TİK TOK UYGULAMASINDA GÜVENLİK AÇIĞI İDDİASI

Tik Tok ile ilgili ortaya yeni atılan iddiaların ardından bu uygulamaya dünya genelinde farklı yaptırımları uygulanması kararı alındı. Birçok ülke Tik Tok uygulamasının yasaklandığını açıkladı. Tik Tok hakkında kişisel verilerin korunmasına yönelik veri güvenliği açığı kanunu kapsamında elen ihbarlar üzerine harekete geçen ülkeler, Tik Tok uygulaması hakkında önemli kararlar almaya başladı.

Eğlence amaçlı kullanılan Tik Tok uygulamasında veri güvenliği açığı tespit edilmesinin ardından Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından resen bir inceleme başlatıldı. İnceleme kapsamında Tik Tok uygulamasının verilerin güvenliğini sağlayıp sağlayamadığı denetlenmeye başladı.

TİK TOK UYGULAMASI KAPANIYOR MU?

Tik Tok Uygulaması Kapanıyor Mu sorusuna henüz net bir cevap vermek mümkün değil. Tik Tok uygulamasının veri güvenliğini koruma kapsamında bazı açıklarının bulunmasına bağlı olarak araştırmalar hala devam ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri, söz konusu olan bu açık ile ilgili kararını vererek Tik Tok uygulamasının ABD’ de kapanması kararını aldıklarını açıkladı. Açıklamanın ardından gözler diğer ülkelerden gelecek olan kararlara çevrildi. Facebook uygulamasında geçtiğimiz günlerde tespit edilen veri ihlali nedeniyle platforma 3 milyon 250 bin TL idari para cezası verilmişti.

TİK TOK TÜRKİYE’ DE YASAKLANACAK MI?

Tik Tok uygulamasının ABD’ de yasaklanmasının ardından kullanıcılar aynı kararın Türkiye’ de verilip verilmeyeceğini de merak etmeye başladı. Farklı ülkelerden gelen yaptırım kararlarının ardından Türkiye’ de bu konuda harekete geçti.

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, Tik Tok uygulamasının Türkiye’ de kullanımının yasaklanıp yasaklanmama kararı öncesinde bir araştırma yapmaya başladı. Tik Tok Türkiye’ de yasaklanacak mı sorusuna henüz net bir açıklama gelmedi. Yapılan incelemenin ardından Tik Tok uygulamasına sadece para cezası mı verilecek ya da uygulamanın kullanımı yasaklanacak mı ilerleyen günlerde belli olacak.

TİK TOK UYGULAMASI ÜNİVERSİTEDE ARAŞTIRMA KONUSU OLDU

Tik Tok Uygulaması, kısa bir süre önce üniversitelerde araştırma konusu haline geldi. Araştırmaya İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim üyesi Derya Gül Ünlü, Araştırma Görevlisi Dr. Oğuz Kuş ve Gaziantep Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuz Göksu gerçekleştirdi.

Göksu, “Kullanıcıların, hem sosyal medyanın kimlik keşfi ve inşasına olanak tanıyan yapısal özelliğinden hem de TikTok’un sunduğu olanaklardan yararlanarak, kendilerine dair olumlu yönleri ortaya çıkaran içerikleri daha çok sergilemeyi hedeflediklerini, bu içerikler üzerinden aldıkları etkileşim oranına bağlı olarak içerik üretim pratiklerini yapılandırdıklarını söylemek mümkün.” Şeklinde açıklamada bulundu.

TİK TOK ERİŞİM SORUNU NEDEN YAŞANIYOR?

Tik Tok uygulaması üzerinden erişim sorunu yaşanmaya başladı. Birçok Tik Tok kullanıcısı, son dönemde uygulamaya erişim sağlamakta güçlük çekmeye başlamasının ardından uygulamanın kullanıma kapatıldığını düşünmeye başladı.

Yapılan inceleme sonucunda Tik Tok uygulamasına belirli bölgelerden erişim sağlanamadığı belirlendi. Bu kapsamda yapılan açıklamada Tik Tok uygulamasının bölgesel bir sorundan kaynaklı erişim sıkıntısı yaşadığı ve sorunun geçici olduğu ifade edildi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

48
464 Paylaşım, 48 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
121
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
25
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
121
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir