TİGEM 300 Koyun Desteği Nedir, Başvuru Şartları Nelerdir?


69
746 Paylaşım, 69 points

Günümüz şartları ile birlikte özellikle büyük şehirlerin nüfusu gün geçtikçe daha da artıyor. Bunda en büyük nedenlerden birisi de kırsal bölgelerden yapılan göç. Daha iyi şartlarda yaşamak isteyenler, büyük şehirlere gelerek yeni iş kapılarına yöneliyor. Hal böyle olunca devlet hem büyük şehirlerdeki nüfus yığılmasını engellemek hem de kırsal kesimlerde hayvancılığa olan ilginin artış göstermesi adına birçok proje hazırlamaya başladı. Bu projeler arasında en dikkat çekicisi, TİGEM 300 Koyun Projesi oldu. Bu yazımızda TİGEM 300 Koyun Projesi ile ilgili her türlü sorunuzun cevabını hazırladık.

TİGEM 300 Koyun Projesi Nedir?

Devlet desteği ile hazırlanmış olan TİGEM 300 Koyun Projesi, büyük şehirden ayrılarak tekrar kırsala yönelme kararı almış olan vatandaşlar için hazırlandı. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış olan bu proje kapsamında devlet desteği alan vatandaşlar, köylerinde hem rahat geçinip hem de hayvan sahibi olabilecekler.Proje kapsamında belirlenmiş olan şartlara uygun olan vatandaşlara Ziraat Bankası aracılığı ile birlikte 300 küçükbaş hayvan ücreti karşılığında satış yapılacak. Bununla birlikte söz konusu hayvanların bakım, beslenme ve sağlık masrafları da avans olarak verilecek.

TİGEM 300 Koyun Başvuru Şartları Nelerdir?

Köyüne tekrar dönme şartı ile verilecek olan 300 koyun projesine katılmak için elbette ki bazı şartlar bulunuyor. Bu şartlar şu şekilde sıralanıyor;

  • Üretim yapılacak yerin mera alanı olması
  • Kaba yem üretebilme
  • Hayvan sahibi olmak
  • Çiftçilik yapacak kişinin yaşı ve cinsiyeti
  • Hayvan barınağına sahip olmak
  • Hayvancılıkla uğraşıyor olmak
  • Yetiştiricilerin ön başvuru yapmış olması
  • Başvurunun TİGEM tarafından olumlu değerlendirilmesi
  • TİGEM tarafından kabul edilen yetiştiricinin Ziraat Bankası tarafından olumlu değerlendirilmesi

TİGEM 300 Koyun Projesi kapsamında satın alınmış olan hayvanların doğacak kuzuları da devlet tarafından satın alınacak. Bunun için belirlenmiş olan taban fiyattan ödeme yapılacak.

TİGEM 300 Koyun Projesi’ne Nasıl Başvurulur?

Devlet destekli 300 koyun projesine katılabilmek için öncelikle TİGEM’e ait resmi internet adresi üzerinden başvuru formunu doldurmak gerekiyor. Yapılan başvurunun ardından şartlara uygun olan kişilere 300 küçükbaş hayvan ücreti ödenecek. Başvurusu olumlu sonuçlanan kişilerin yetiştirici bakım ücretleri ve sigorta bedelleri de avans olarak verilecek. Hayvanlardan elde edilecek olan tüy ve süt ücretleri de yetiştiricilere verilecek. Üreticilerin küçükbaş hayvanlar için yaptıracağı TARSİM sigortası da ücretsiz olacak. TİGEM 300 koyun projesine en az 1666 üreticinin kabul edilmesi düşünülüyor.

TİGEM’in Amacı Nedir?

TİGEM, Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak tarımsal üretime yönelik Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca geliştirilen ve Genel Müdürlüğümüzce yürütülen Projelerin hayata geçirilmesi adına kurulmuştur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

69
746 Paylaşım, 69 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
26
Şaşkın
Başarısız Başarısız
125
Başarısız
Komik Komik
102
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
28
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
25
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir