Terörden Zarar Görenlere Devletin Yaptığı Yardımlar Nelerdir?


81
794 Paylaşım, 81 points

Bildiğiniz üzere ülkemizde ne yazık ki her yıl onlarca vatan evladı veya hiç ilgisi olmayan vatandaşlarımız terör saldırıları sonucunda zarar görmektedirler. Terör olayları sonucunda şehit olan askerlerimiz ailelerine veya yine saldırılarda gazi olan askerler için devlet destekli yardımlar yapılmakta, tazminatlar ödenmektedir. Aynı şekilde Kendileri, evleri, eşyaları, hayvanları zarar gören vatandaşlar için de devlet terörden zarar görenlere yardım yapılması adı altında çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlar her ne kadar giden canı veya diğer kayıpları yerine getirmese de sosyal devlet anlayışı açısından büyük önem arz etmektedir. Devletimizin terörden zarar gören kişilere yapmış olduğu yardımlar kişinin almış olduğu hasara göre değişmektedir. Bu durumda yetkili ekipler tarafından bir tespit yapılarak kişi geçerli olduğu kapsamda devlet tarafından yardım almaya başlar.

Peki Kanun Bu Hususta Ne Der?

4857 Cebir ve şiddet kullanarak; baskı, korkutma, yıldırma, sindirme veya tehdit yöntemlerinden biriyle, Anayasada belirtilen Cumhuriyetin niteliklerini, siyasî, hukukî, sosyal, ekonomik düzeni değiştirmek, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmak, Türk Devletinin ve Cumhuriyetin varlığını tehlikeye düşürmek, devlet otoritesini zaafa uğratmak veya yıkmak veya ele geçirmek, temel hak ve hürriyetleri yok etmek, devletin iç ve dış güvenliğini, kamu düzenini veya genel sağlığı bozmak amacıyla bir örgüte mensup kişi veya kişiler tarafından girişilecek her türlü suç teşkil eden eylemler 3703 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 1’inci maddesine göre terör olarak tanımlanmıştır.Terörden Zarar Görenlere Bağlanan Maaşlar

Terör örgütü üyeleri tarafından zarar görmüş kişilerin engelli kalmaları durumunda devlet tarafından bir miktar aylık maaşı bağlanmaktadır. Terör yüzünden %40 ile %59 arası engelli durumda olan kişilere 2.326 TL ile 13.958 TL arasında düzenli maaş sağlanıyor. Ancak bu miktarlarda kişinin ne derece engelli olduğu ve yatalak olup olmadığı gibi çeşitli durumlar etkili olmaktadır.

Eğer bahsi geçen kişinin engel durumu %60-79 arasında ise devlet tarafından verilen maaş 14.539 TL ile 27.916 TL arasında değişmektedir. Bunda da yine aynı şekilde kişinin engelli durumuna göre değişiklik olabilir.

Terörden zarar gören kişinin engelli durumu %80 ve üzeri olarak tespit edilmiş ise bu durumda kişiye  28.497 TL ile 41.874 TL arasında bir maaş bağlanabilir. Tüm bu yardımlar terörden zarar görenlere devletin yaptığı yardımlardan sadece birkaçıdır. Özellikle terör vakalarında zarar görenlere daha hassas bir şekilde yaklaşan devletimizin bu tarz kişileri kesinlikle desteksiz bırakmadığını söylememiz gerek. Terör olaylarında zarar görmüş kişilere maaşın yanında birçok çeşitli olanak sağlanmaktadır. Ancak bu durum biraz da serbest olduğu için belirli yardımlarla sınırlandırmak yanlış olur.

Maaş Bağlanması İçin Başvurular Nasıl Yapılır?

Terörden zarar görüp engelli duruma gelen kişilere maaş bağlanması için başvuru işlemleri Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafına yapılmaktadır. Sizlere en yakın Sosyal Hizmetler Bakanlığı binasına giderek kolayca başvurunuzu yapabilirsiniz.

Başvuru aşamasında sizden bir takım belgeler istenebilir. Bunlar:

  • Kişinin engelli durumunu gösteren sağlık raporu
  • Kişiye ait kimlik bilgileri

Terörden Evleri Zarar Görenlere Yardım

Özellikle Doğu bölgemizde bir zamanlar Cizre, İdil, Sur gibi alanlarda yaşanan terör olayları sırasında birçok kişinin evi kurşunların ve bombaların hedefi olmuştu. Bu kapsamda evleri terör olayları nedeniyle zarar gören vatandaşlarımıza devlet tarafından bir miktar yardım yasası düzenlendi. Eğer bir terör örgütü eyleminde evinize kurşun, patlayıcı madde gibi yıkıcı maddeler isabet ederse tüm masrafları devlet karşılayacaktır. Bu kişiler başvurularını bölgelerindeki belediye binaları vasıtasıyla kolayca yapabilirler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

81
794 Paylaşım, 81 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir