Ter Kokusundan Nasıl Kurtuluruz Doğal Çözüm Önerileri


73
714 Paylaşım, 73 points

Ter kokusu, insanlara çok rahatsızlık veren kokuların başında gelmektedir. Ciltte yaşayan bakterilerin neden olduğu ter, hoş olmayan bir kokuya neden olur. Terleme sorunu olan insanları bu durumdan kurtulmanın çaresini ararlar. Bu yazımızda Ter Kokusundan Nasıl Kurtuluruz sorusuna cevap verirken Doğal Çözüm Önerileri hakkında da bilgi vereceğiz.

İnsanları için en rahatsızlık veren kokulardan birisi de ter kokusudur. Ter kokusu, vücutta bulunan bakterilerin proteini belirli asitlerle parçalanması sonucunda oluşmaktadır. Bu oluşum sonucunda hiç hoş olmayan bir koku ortaya çıkar.TER KOKUSUNDAN NASIL KURTULURUZ?

Ter, insanların vücudunda bulunan apokrin bezlerine bağlı olarak oluşur. Apokrin bezleri vücudun birçok yerinde bulunur. Göğüste, genital bölgede, göz kapaklarında, koltuk altında ve kulakta bulunmaktadır. Bu bezler nedeniyle insan vücudunda terlemeye bağlı mutlaka bir koku bulunur ancak bu koku bazen çok keskin ve yoğun şekilde bulunduğu için çevreye rahatsızlık verebilir.

Ter kokusu, kişi için rahatsızlık ve utanç verici bir durum olmakla birlikte çözüm yolu da elbette bulunmaktadır. Ter kokusu sorunu yaşayan bir kişinin bu sıkıntıdan kurtulması için yapabileceği bazı işlemler vardır. Ter kokusundan nasıl kurtuluruz sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; terleme sorunu yaşayan kişilerin öncelikle sıklıkla duş alması gerekir. Duş sırasında mutlaka sabun ya da duş jeli ile terleyen bölgeler köpürtülerek yıkanmalıdır.

Antibakteriyel sabunlar terleme sorununa karşı çok daha faydalı olacaktır. Düzenli duş alarak terlemeden kurtulamayan bir kişinin antibakteriyel sabun kullanması akıllıca olacaktır. Bu tür sabunlar ciltte terlemeye neden olan bakterilerin sayılarını azaltır.

Ter kokusundan kurtulmanın bir diğer yolu ise koltuk altı ürünlerini kullanmaktır. Deodorantlar ve terlemeyi önleyici ürünler kullanılabilir. Bu tür ürünler vücutta ter kokusunun geçici de olsa maskelenmesini sağlamaktadır.

TER KOKUSUNDAN KURTULMAK İÇİN DOĞAL ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Ter kokusundan kurtulmak için doğal çözüm önerileri şu şekildedir;

  • Limon suyu
  • Elma sirkesi
  • Biberiye kürü
  • Sirke kürü

TER KOKUSUNDAN KURTULMAK İÇİN LİMON SUYU NASIL KULLANILIR?

Ter kokusundan kurtulmak için limon suyu kullanılabilir. Limon suyu pH değeri yükse olduğu için bakterilerin yok olmasını sağlar. Limon suyu katkısız olduğu için hassas bölgelerde dahi sorunsuz şekilde kullanılabilir. Limon suyu ile ter kokusundan kurtulmak için bir limon sıkıldıktan sonra suyuna batırılan pamukla terleyen bölgelere sürülmesi gerekir.

TER KOKUSUNDAN KURTULMAK İÇİN ELMA SİRKESİ NASIL KULLANILIR?

Ter kokusundan kurtulmak için elma sirkesi kullanılabilir. Elma sirkesi cildin pH dengesini sağlayarak vücutta oluşan ter kokusunu engellemektedir. Elma sirkesi ile ter kokusundan kurtulmak için banyodan önce bir parça pamuğa dökülmüş elma sirkesi terleyen bölgeye sürülerek 2 – 3 dakika beklenmelidir. Sonrasında bölge durulanarak banyo yapılmalıdır. Bunun yanı sıra iki tatlı kaşığı elma sirkesi bir bardak suya eklenerek yemeklerden önce günde 3 kere içildiğinde de ter kokusunu durdurmaya yardımcı olur.

TER KOKUSUNDAN KURTULMAK İÇİN BİBERİYE KÜRÜ NASIL KULLANILIR?

Ter kokusundan kurtulmak için biberiye kürü kullanılabilir. Biberiye kürü mantar ve bakteri kaynaklı ter kokusunu engellemektedir. Tropikal türü kullanıldığında çok daha etkili sonuç alınmaktadır. Biberiye kürü ile ter kokusundan kurtulmak için yarım fincan kurutulmuş biberiye yaprağını 4 bardak suda demledikten sonra banyo sırasında bu su ile terleyen bölgeleri yıkamak gerekir. Biberiye kürü ciltte tahriş yapıyorsa hemen kullanımı kesilmelidir.

TER KOKUSUNDAN KURTULMAK İÇİN SİRKE KÜRÜ NASIL KULLANILIR?

Ter kokusundan kurtulmak için sirke kürü kullanılabilir. Sirke kürü kullanıldığı yerde bakteri oluşumunu engellediği için ter kokusu önlenmiş olacaktır. Sirke kürü ile ter kokusundan kurtulmak için bir pamuk üzerine beyaz sirke döktükten sonra terleyen bölgeye sürülmeli ya da bir sprey şişesine konarak terleyen bölgelere sıkılmalıdır. Ardından banyo yapılarak ter kokusundan kurtulmak mümkündür. Bu işlem tıraş sonrasında asla kullanılmamalıdır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

73
714 Paylaşım, 73 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir