Temizlik Malzemeleri Corona Virüsü Öldürür Mü?


66
644 Paylaşım, 66 points

Corona virüs, insanların hayatını büyük ölçüde etkileyen ve hemen her alanda değişiklikler yapmalarına neden olan bir salgın hastalık haline geldi. Corona virüs, insanların temizlik anlayışlarında da değişikliğe neden oldu. Temizlik yaparken Corona virüsü öldürme etkisine sahip olan ürünler daha sık kullanılmaya başladı. Bu yazımızda Temizlik Malzemeleri Corona Virüsü Öldürür Mü? Sorusuna cevap vereceğiz.

Corona virüs, tüm dünyada etkili olmaya devam ediyor. Küresel bir sorun haline gelen bu virüs salgını, 200’ den fazla ülkede etkisini sürdürüyor. Bu salgından korunmak için temizlik konusunda da daha dikkatli olmak gerekiyor.CORONA VİRÜSE KARŞI EV TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALI?

Corona virüse karşı ev temizliği de oldukça önemli konulardan birisi haline geldi. Virüsün insandan insana bulaşıyor olması, evlerde de riskin artmasına neden oluyor. Yapılan araştırmaların sonucunda Corona virüsün belirli yüzeylerde uzun süre yaşamasının belirlenmesi de temizlik konusunu bir adım öne çıkarmayı başarıyor.

Corona virüse karşı ev temizliği nasıl yapılmalı sorusuna cevap verirken öncelikle bu virüsün hangi yüzeyde ne kadar yaşadığını bilmek gerekir. Corona virüs hangi yüzeylerde ne kadar yaşar şu şekilde söylenebilir;

  • Havada 3 saat
  • Karton üzerinde 24 saat
  • Bakır üzerinde 4 saat
  • Plastik üzerinde 72 saat
  • Çelik üzerinde 48 saat

TEMİZLİK MALZEMELERİ CORONA VİRÜSÜ ÖLDÜRÜR MÜ?

Corona virüsle mücadele konusunda evlerde virüse karşı birçok temizlik ürünü kullanılmaktadır. Temizlik Malzemeleri Corona Virüsü Öldürür Mü? Sorusunun cevabı elbette ki evet olarak verilecektir. Ancak doğru ürünleri kullanmak, virüsten korunmak için oldukça önemlidir.

Corona virüsü öldüren temizlik malzemeleri şu şekilde sıralanır;

  • Su ve sabun
  • Çamaşır suyu
  • Kolonya
  • El dezenfektanı
  • Islak mendil

SU VE SABUN İLE CORONA VİRÜS NASIL ÖLDÜRÜLÜR?

Su ve sabun ile Corona virüsü öldürmek mümkündür. Su ve sabun kullanımı, en yaygın temizlik yöntemlerinin başında gelmektedir. Sabun, virüsün kabuğunda yer alan yağlara müdahale eder ve virüsün tutunmasını engeller. Su ise sabunun tutunmasını engellediği virüslerin durulanarak tamamen yok olmasını sağlar. Sağlık Bakanlığı’ nın açıklamasına göre elleri en az 20 saniye sabun ile ovduktan sonra durulamak, Corona virüsün ölmesi için yeterli olmaktadır.

ÇAMAŞIR SUYU CORONA VİRÜSÜ NASIL ÖLDÜRÜR?

Çamaşır suyu ile Corona virüsü öldürmek mümkündür. Çamaşır suyu, ev hanımlarının vazgeçilmez temizlik ürünlerinden birisidir. Güçlü bir temizlik malzemesi olması nedeniyle Corona virüsün de kolaylıkla ölmesini sağlamaktadır. Corona virüsü öldürmek için yapılacak olan temizliklerde çamaşır suyu mutlaka kullanılmalıdır. Yüzeyleri çamaşır suyu ile silerek 10 – 15 dakika kadar bekletmek ve ardından temiz bir bezle durulamak, tüm virüslerden kurtulmayı sağlayacaktır.

KOLONYA CORONA VİRÜSÜ NASIL ÖLDÜRÜR?

Kolonya ile Corona virüsü öldürmek mümkündür. Ülkemizde vazgeçilmez ürünlerden birisi olan kolonya, son yıllarda Corona virüsün etkisi ile daha fazla kullanılır hale geldi. Dünya Sağlık Örgütü, tarafında yapılan açıklamada alkol içeren kolonyanın Corona virüsü öldürme konusunda %90 etkili olduğunu ifade etti. Kolonya ile Corona virüsü yok etmek için öncelikle alkol oranına dikkat etmek gerekiyor. Alkol oranı en az 800 olan kolonyaların Corona virüsü öldürme konusunda etkisi kanıtlanmış durumda. Kolonya, evde temizlik alanında da sıklıkla kullanılarak Corona virüs öldürülebilir.

EL DEZENFEKTANI CORONA VİRÜSÜ NASIL ÖLDÜRÜR?

El dezenfektanı ile Corona virüsü öldürmek mümkündür. El dezenfektanları, Corona virüsün etkili olmasıyla birlikte en çok tercih edilen ürünlerden birisi haline geldi. Hem cilt üzerinde hem de yüzeylerde virüsün etkilerini azaltan el dezenfektanları, korunma yöntemi olarak kolaylıkla kullanılabilir. El dezenfektanlarının etkili olması için en az %70 oranında alkol içeriyor olması gerekmektedir.

ISLAK MENDİLLER CORONA VİRÜSÜ NASIL ÖLDÜRÜR?

Islak mendil ile Corona virüsü öldürmek mümkündür. Islak mendiller, yüzeylerdeki virüsleri temizlemek için kullanılabilir. İçeriğinde antiseptik olarak bilinen benzalkonyum klorür bulunan ıslak mendiller, mikropları ortadan kaldırma konusunda oldukça etkilidir. Yapılan araştırmalar, antiseptik içeren ıslak mendillerin Corona virüsü yok etme konusunda oldukça etkili olduğunu ortaya koymaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

66
644 Paylaşım, 66 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir