Telegram’a Nasıl Üye Olunur, Güvenli Midir?


62
604 Paylaşım, 62 points

Whatsapp kullanıcı sözleşmesini kabul etmek istemeyen milyonlarca kullanıcı, yeni alternatifler aramaya başladı. Bunların başında Telegram uygulaması geliyor. Birçok kullanıcı, Whatsapp kullanımından vazgeçerek Telegram’ a yöneldi. Bu yazımızda Telegram’a Nasıl Üye Olunur, Güvenli Midir? Sorularına cevap vereceğiz.

Telegram, son günlerde adından en çok söz ettiren anlık mesajlaşma uygulamalarından birisi oldu. Whatsapp cephesinde yaşanan olumsuz durum ardından dikkat çekmeye başlayan Telegram, özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın da kullanmaya başlaması ile birlikte daha popüler bir hale geldi.TELEGRAM NEDİR?

Telegram, hız ve güvenliği ön planda tutan bir anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Ücretsiz olarak kullanılan bu uygulama, tüm cihazlar üzerinden ulaşılabilmektedir. Telegram uygulaması üzerinden her türlü mesajı, fotoğrafı, videoyu ve dosyayı kolaylıkla göndermek mümkün olacaktır.

Telegram üzerinden birebir sohbetin yanı sıra gruplar üzerinden de sohbet etmek mümkündür. Birçok kanalı barındıran Telegram, sınırsız kitlelere yayın yapmak için kanal oluşturma şansını da sunmaktadır.

TELEGRAM’A NASIL ÜYE OLUNUR?

Telegram kullanmak için öncelikle Telegram uygulamasını indirmek ve üye olmak gerekmektedir. Cep telefonuna ya da bilgisayara Telegram uygulamasını indirdikten sonra kayıt işlemini gerçekleştirmek gerekir. Telegram’a nasıl üye olunur? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Birinci Adım

Telegram uygulaması kullanılacak olan cihaza indirilir.

 • İkinci Adım

Uygulama indirildikten sonra açılır ve kayıt için gerekli olan tüm alanlara gerekli bilgiler doldurulur.

 • Üçüncü Adım

Bilgilerin girilmesinin ardından en altta yer alan “Kaydol” butonuna basılır.

 • Dördüncü Adım

Kaydol butonuna bastıktan sonra girilen cep telefonu numarasına gelen 5 haneli kod uygun alana yazılarak işlem tamamlanmalıdır.

 • Beşinci Adım

Uygulamanın yüklenmesinin ardından aynı Whatsapp uygulamasında olduğu gibi kullanıma başlanacaktır.

TELEGRAM VE WHATSAPP ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Telegram ve Whatsapp arasındaki fark şu şekilde söylenebilir; Telegram, Whatsapp’ ın aksine kesintisiz eşitlemeye sahip olan bulut tabanlı bir mesajlaşma aracıdır. Yani aynı anda kullanıldığı tüm cihazlarda aynı bilgilere erişim sağlanabilir.

Telegram sunduğu çoklu veri merkezi altyapısı ve şifreleme sistemi ile çok daha hızlı ve güvenli kullanım sağlamaktadır. Reklam ve abonelik ücreti talep etmeyen Telegram, sonsuza kadar ücretsiz ve reklamsız olarak kullanılabilecektir.

TELEGRAM’ IN ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Telegram’ ın özellikleri şu şekilde sıralanır;

 • Gizli sohbet imkanı sunar. Sunduğu teknoloji sayesinde Telegram bile mesajlarınızı göremez.
 • Telefon numarası ile kayıt olunur. Ancak telefon numarası verilmeden kullanıcı adı ile görüşme yapılabilir.
 • Bulut tabanlı mesajlaşma özelliği ile her platform saniyeler içerisinde karşınıza gelir, içerik eşleştirilir.
 • Görüntülü ve sesli mesaj seçeneği vardır.
 • Mesajın Telegram dahil, üçüncü taraflara iletilmesi engellidir.
 • Kendini belirli bir süre sonra yok eden mesaj özelliği vardır. Bu mesajlar belirlenen sürenin bitiminde gönderici ve alıcı cihazlardan otomotik silinir.
 • Son görülme özelliği kapatılabilir.
 • Masaüstü uygulaması seçeneğiyle de kullanılabilir.
 • Ekran görüntüsü alındığında karşıdaki kişiye bildirim gönderilir.

TELEGRAM GÜVENİLİR Mİ?

Telegram güvenilir mi? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Telegram, Whatsapp ve benzeri birçok anlık mesajlaşma uygulamasından çok daha güvenilir bir uygulamadır. Test edilmiş özel algoritmalar üzerine kurulmuş olan MTProto protokolüne sahip olan Telegram, en zayıf bağlantılarda bile güvenli ve hızlı mesajlaşma özelliği sunmaktadır.

Telegram uygulaması kullanıcılarının verilerinin güvenliği ve gizliliği konusunda da kullanıcılarına güven vermektedir. Kullanıcı verilerini güvenli şekilde korumaya alan Telegram, bu özelliği sayesinde de gizliliğe önem veren kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Bu özellikleri sayesinde Telegram kullanıcıları güvenli bir şekilde uygulama üzerinden mesajlaşmaya devam edebilirler.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

62
604 Paylaşım, 62 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir