Telefonumu Açamıyorum Ne Yapmalıyım? (Android ve Diğer Cihazlar)


83
814 Paylaşım, 83 points

Telefon kullanıcılarının yaşadıkları en büyük sorunların başında telefonun bir anda açılmamaya başlaması gelmektedir. Telefonun açılmaması ve sahibinin bunun nedenini bir türlü bilmemesi, oldukça sıkıntılı bir durumdur. Telefonun açılmaması durumunda yapılması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Bu yazımızda telefonumu açamıyorum ne yapmalıyım sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

TELEFONUM NEDEN AÇILMIYOR OLABİLİR?

Telefonun hiç açılmaması durumunda akla bazı nedenler gelebilmektedir. Kullanıcının telefonu açmak için öncelikle güç düğmesine birkaç dakika basılı tutması gerekmektedir. Bu işlemin sonucunda normal şartlarda telefon açılacaktır. Ancak güç düğmesine basıldığı halde telefon açılmıyor ise, o zaman bir sorun olabileceği düşünülmelidir.

Telefonun açılmama nedenleri, şu şekilde sıralanabilir;  • Telefonun şarj cihazı, priz ya da kılıfıyla ilgili sorunlar
  • Telefonun pil şarjı ile ilgili sorunlar
  • Telefonun ekranı ile ilgili sorunlar

TELEFONUN ŞARJ CİHAZI PRİZ YA DA KILIFIYLA İLGİLİ SORUNLARI NASIL GİDEREBİLİRİM?

Telefonun açılmama sorununda ilk akla gelen şarj cihazı, priz ya da kılıf ile alakalı sorunlar olmaktadır. Bu sorunlarla ilgili yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

Birinci Adım

Cihazla birlikte gelen şarj kablosu kullanılmalıdır. Eğer telefonun açılmama nedeni şarj ile ilgili bir durum ise öncelikle şarj cihazını başka bir telefonda denemek akıllıca olacaktır. Şarj aleti başka telefonu şarj ediyor ise bir sorun olmadığı anlaşılacaktır.

İkinci Adım

Şarj cihazının telefona tam olarak oturduğundan emin olmak gerekmektedir. Şarj cihaz soketine giren toz gibi etkenler şarjın tam oturmasını engelleyebilmektedir.

Üçüncü Adım

Telefonun açılmamasının prizden kaynaklandığı düşünülüyor ise elektrik prizinin çalışıp çalışmadığını anlamak için bir başka elektrikli cihazın fişi bu prize takılmalıdır. Eğer cihaz çalışıyor ise prizde bir sorun olmadığı söylenebilecektir.

Dördüncü Adım

Telefona ait kılıftan kaynaklı sorun olduğu düşünülüyor olabilir. Bazı kılıflar, telefonun sensör kısımlarını kapatıyor ya da düğmelere basmayı engelliyor olabilir. Bu durumda kılıfı çıkartarak telefon açma işlemi tekrarlanmalıdır.

TELEFONUN PİL ŞARJI İLE İLGİLİ SORUNLARI NASIL GİDEREBİLİRİM?

Telefonun şarj aleti, kullanılan priz ya da kılıfında bir sorun olmaması durumunda akla gelmesi gereken ikinci şey, telefonun pil şarjında sorun olup olmadığıdır. Normal şartlarda telefon şarja bağlandıktan sonra 1 dakika içerisinde telefonun açılması gerekmektedir. Pil şarjına bağlı telefon sorunları şu şekilde giderilebilmektedir;

Birinci Adım

Eğer telefon şarja takıldığında pil simgesi görüldü ise, telefonun şarjının tamamen bittiği ve bu nedenle açılmadığını söylemek mümkündür. Telefon şarj olduktan sonra tekrar açılacaktır.

İkinci Adım

Telefonda kırmızı bir ışık yanması durumunda pilin tamamen boşaldığını söylemek doğru olacaktır. Eğer telefonu açmaya çalışırken kırmızı ışık yanıp sönüyor ise telefonda açılacak kadar güç yok anlamına gelmektedir. Bu durumda telefonun kapalı halde en az 30 dakika şarj edilmesi gerekmektedir.

TELEFONUN EKRANI İLE İLGİLİ SORUNLARI NASIL GİDEREBİLİRİM?

Telefonun şarjı boş gözükmüyor ise ya da kırmızı ışık yanmıyor ise, şarjının boş olduğu söylenemez. Bu durumda telefonun açılmama nedeni büyük ihtimalle ekrandan kaynaklı olabilmektedir. Telefon açılmaması ekrandan kaynaklı olup olmadığının anlaşılması için izlenecek adımlar şu şekilde sıralanabilir;

Birinci Adım

Telefonun güç düğmesine 30 saniye kadar basılı tutulur

İkinci Adım

Ardından 2 dakika kadar beklenir

Üçüncü Adım

Eğer ekranda herhangi bir hareket olmaz ise, telefonun açık olup olmadığını anlamak için başka bir telefondan arama yapmak gerekmektedir. Ekranla ilgili bir sorundan telefon açılmıyor ise bu yöntemle anlamak mümkün olacaktır. Telefon çalıyor ancak ekranda hiçbir görüntü yok ise mutlaka bir yetkili servis ile görüşerek ekranın arızası hakkında bilgi almak gerekmektedir.

ANDROİD TELEFONUM AÇILMIYOR NE YAPMALIYIM?

Android cihazınızın açılmamasının nedeni donanımsal bir arıza olabileceği gibi yazılımsal sorunlar da olabilmektedir. Eğer Android cihazınızın bataryası ömrünü doldurduysa tablet veya telefonunuz bataryadan yeterli güç çekemediği için muhtemelen açılmıyordur. Bu gibi durumlar donanımsal arızalar olduğu için maalesef ki sizin yapabileceğiniz birşey yok. Donanımsal arızalarda cihazınız garanti dahilindeyse teknik servise cihazınızı bırakmanız en doğrusu olacaktır. Bu sayede cihazınız garanti kapsamından çıkmayacaktır.

Eğer Probleminiz bataryanızı söküp taktığınızda, telefon veya tabletinizi şarja bağladığınızda veya güç tuşuna basılı tuttuğunuzda çözülmüyorsa problemin yazılımsal bir problem olabilme ihtimali de bulunuyor. Kimi zaman telefonunuz veya tabletiniz sistem güncellemesi yaparken tekrar açılmayabiliyor veya belli servis veya uygulamalar telefonunuzun açılmasını engelleyebiliyor. İşte bu durumlarda size anlatacağımız Android sorun giderme yöntemi probleminizin çözümü olabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

83
814 Paylaşım, 83 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
37
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir