Telefonların Gizli Kodları Nelerdir?


51
504 Paylaşım, 51 points

Telefonlar çok kişi tarafında bilinmese e birçok gizli kod ile hazırlanmıştır. Özellikle akıllı telefonlarda her işlemin kolayca yapılması nedeniyle gizli kodlar arka planda kalmıştır. Oysaki her telefonda birçok gizli kod bulunur. Bu yazımızda Telefonların Gizli Kodları Nelerdir sorusuna cevap vereceğiz.

Telefonlarda bulunan gizli kodlar, birçok işlemin yapılması için kullanılabilir. Birçok kullanıcının bilmediği bu gizli kolar üzerinden telefonda yer alan gizli işlevler gerçekleştirilebilir. Gizli kodlar sayesinde kullanıcılar telefonlarında hiç bilmedikleri özelliklerle tanışma şansına sahip olacaktır.TELEFONLARIN GİZLİ KODLARI NELERDİR?

Telefonlarda birbirinden farklı işlemlere sahip çok sayıda gizli kod bulunur. Telefonların Gizli Kodları Nelerdir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Alan modu kodu
 • Genel test modu kodu
 • IMEI gösterme kodu
 • Çağrı yönlendirme kodu
 • Arama yönlendirme hakkında bilgi kodu
 • Kalan dakikaları kontrol etme kodu
 • Bill dengesi kontrol kodu
 • Telefonu arayanı kimlik numarasında gizleme kodu
 • Faturalandırma döngüsü kodu
 • SMS mesaj merkezi kodu
 • Çağrı beklemeyi etkinleştirme kodu
 • Hızlı test menüsü kodu
 • Ürün yazılım bilgileri öğrenme kodu

TELEFONDA KULLANILAN ALAN MODU KODU NEDİR?

Telefonlarda kullanılan alan modu kodu, *3001#12345#* olarak kullanılır. Telefonun arama ekranına gelindiğinde yazılan bu kod sayesinde yerel ağlar ve baz istasyonları hakkında bilgi sahibi olmak mümkün olacaktır. Bunun için kodun yazılması ve arama tuşuna basılması gerekir.

TELEFONDA KULLANILAN GENEL TEST MODU KODU NEDİR?

Telefonda kullanılan genel test modu kodu, *#0*# olarak kullanılır. Bu kod sadece Android işletim sistemine sahip telefonlarda kullanılır (Özellikle Samsung telefonlarında). Kod telefonun arama kısmına yazılarak arama tuşuna basıldığı zaman belli testleri yapma şansı sunulur.

TELEFONDA KULLANILAN IMEI GÖSTERME KODU NEDİR?

Telefonda kullanılan IMEI gösterme kodu, *#06# olarak kullanılır. Cihazların sahip olduğu bir kimlik numarası vardır. Bu numara IMEI kodu olarak isimlendirilir. IMEI kodu, cihazla ilgili birçok işlemde kullanılır ve öğrenmek için bu kodu ekrana girmek ve arama tuşuna basmak yeterli olacaktır.

TELEFONDA KULLANILAN ÇAĞRI YÖNLENDİRME KODU NEDİR?

Telefonda kullanılan çağrı yönlendirme kodu, *#67# olarak kullanılır. Bu kod sayesinde kişi meşgul olduğunda ya da bir çağrıyı reddettiği zaman telefonun hangi çağrıları yönlendirdiğini gösterir. Bu kod, operatör tarafından sesli mesaj servisi olarak sunulur. Kişi isterse başka bir numaraya da yönlendirme işlemi yapabilir. Bunun için Android telefonlarda telefon uygulaması – ayarlar – arama – daha fazla ayarlar – çağrı adımları kullanılırken İOS işletim sistemli telefonlarda ayarlar – telefon – çağrı yönlendirme sayfası şeklinde gerçekleştirilir.

TELEFONDA KULLANILAN ARAMA YÖNLENDİRME HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ KODU NEDİR?

Telefonda kullanılan arama yönlendirme hakkında daha fazla bilgi kodu, *#61# olarak kullanılır. Bu kod, çağrının mesaj merkezine iletilene kadar geçecek olan süre hakkında bilgi verir. iPhone kullanıcıları bu işlem için *#67# kodlamasını kullanabilir.

TELEFONDA KULLANILAN KALAN DAKİKALARI KONTROL ETME KODU NEDİR?

Telefonda kullanılan kalan dakikaları kontrol etme kodu, *646# olarak kullanılır. Bu kod sadece faturalı hatlarda ve Samsung Galaxy telefonlarda geçerlidir. Arama ekranına bu kod girildikten sonra arama tuşuna basıldığı zaman telefona kısa mesaj ile kalan dakikalar hakkında bilgi gelmektedir.

TELEFONDA KULLANILAN BİLL DENGESİ KONTROL KODU NEDİR?

Telefonda kullanılan Bill dengesi kontrol kodu, *225# olarak kullanılır. Bu kod sayesinde telefonların Bill dengesi hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. Sadece Android telefonlarda kullanılabilen bu kod arama ekranına girildiğinde SMS ile bilgilendirme yapılmaktadır.

TELEFONDA KULLANILAN TELEFONU ARAYAN KİMLİK NUMARASINDA GİZLEME KODU NEDİR?

Telefonda kullanılan telefonu arayan kimlik numarasında gizleme kodu, #31# olarak kullanılır. Bu kod sadece Android cihazlarda çalışmaktadır. Bu kodun arama ekranına yazılmasının ardından kişinin arayacağı numarayı yazarak arama tuşuna basması durumunda karşı tarafa arama gizli numaradan geliyormuş gibi görünür.

TELEFONDA KULLANILAN FATURALANDIRMA DÖNGÜSÜ KODU NEDİR?

Telefonda kullanılan faturalandırma döngüsü kodu, *3282# olarak kullanılır. Android telefonlarda kullanılan bu kod arama ekranına girildiği zaman kişinin fatura durumu hakkında bilgi alması sağlanır. Kodun kullanılması ardından fatura ile ilgili bilgiler kişiye SMS olarak gönderilir.

TELEFONDA KULLANILAN SMS MESAJ MERKEZİ KODU NEDİR?

Telefonda kullanılan SMS mesaj merkezi kodu, *5005*7672# olarak kullanılır. Bu kod sadesinde kullanıcı SMS mesaj merkezi numarasını kolayca öğrenebilir. Bu bilginin çok fazla işe yaramamasıyla birlikte birçok kişi meraktan kodu kullanmaktadır.

TELEFONDA KULLANILAN ÇAĞRI BEKLETMEYİ ETKİNLEŞTİRME KODU NEDİR?

Telefonda kullanılan çağrı bekletmeyi etkinleştirme kodu, *43# olarak kullanılır. Bu kod arama ekranına girildiği zaman çağrı bekletme işlemi devreye girmiş olur. Çağrı bekletme işlemini iptal etmek için ise *43# kodunun kullanılması gerekir.

TELEFONDA KULLANILAN HIZLI TEST MENÜSÜ KODU NEDİR?

Telefonda kullanılan hızlı test menüsü kodu,*#7353# olarak kullanılır. Sadece Samsung Galaxy telefonlarda geçerli olan bu kod, genel test modu olarak geçerlidir. Telefonunun hızlı test menüsüne girmek isteyen kişiler bu kodlama ile menüye girme şansına sahip olur.

TELEFONDA KULLANILAN ÜRÜN YAZILIM BİLGİLERİ ÖĞRENME KODU NEDİR?

Telefonda kullanılan ürün yazılım bilgileri öğrenme kodu, *#1234# olarak kullanılır. Bu kod sadece Samsung Galaxy telefonlarda geçerlidir. Kodun arama ekranına girilmesi ve arama tuşuna basılmasıyla birlikte telefonun mevcut ürün bilgisi görüntülenmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

51
504 Paylaşım, 51 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
97
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
49
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
97
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir