Telefondan Bilgisayar Nasıl Kontrol Edilir?


59
564 Paylaşım, 59 points

Bilgisayar kullanıcıları, bilgisayarlarının başında olmasalar bile istedikleri zaman cihazlarını kontrol edebilirler. Bu kulağa biraz garip gelse de günümüz teknolojisi sayesinde akıllı telefonlar aracılığı ile uzaktan bile bilgisayarlara erişmek mümkündür. Bu yazımızda Telefondan Bilgisayar Nasıl Kontrol Edilir? Sorusuna cevap vereceğiz.

Artık akıllı telefonlar ile sadece işlemleri yapmakla yetinmeyip diğer cihazları da kontrol etmek mümkün. Akıllı telefon kullanıcıları, bilgisayarlarını istedikleri zaman telefonları aracılığı ile kontrol edebiliyorlar.TELEFONDAN BİLGİSAYAR NASIL KONTROL EDİLİR?

Telefondan Bilgisayar Nasıl Kontrol Edilir? Sorusunun cevabı aslında oldukça basit. Cep telefonuna yüklenecek bazı programlar sayesinde kullanıcılar istedikleri zaman istedikleri yerden bilgisayarlarını kontrol edebilmektedir. Tamamen ücretsiz ve güvenilir olan bu programlar sayesinde bilgisayar uzaktan erişim sağlanabilir.

Telefondan bilgisayarı kontrol etmek için hazırlanmış olan uygulamalar hem Android hem iOS işletim sistemli telefonlara yüklenebilmektedir. Yükleme işleminin ardından seçilen program üzerinden kolaylıkla bilgisayarın kontrolü sağlanacaktır.

TELEFONDAN BİLGİSAYARI KONTROL ETMEYİ SAĞLAYAN UYGULAMALAR NELERDİR?

Telefondan bilgisayarı kontrol etmeyi sağlayan uygulamalar şunlardır;

 • TeamViewer
 • AnyDesk
 • RDP sunucusu

TEAMVİEWER İLE TELEFONDAN BİLGİSAYAR NASIL KONTROL EDİLİR?

TeamViewer ile telefondan bilgisayar nasıl kontrol edilir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; bu işlem için hem akıllı telefonda hem de bilgisayarda TeamViewer uygulamasının yüklü olması gerekmektedir. Uygulamanın yüklenmesi sonrasında izlenecek adımlar şu şekilde sıralanır;

 • Birinci Adım

Akıllı telefona TeamViewer for Remote Control isimli uygulama indirilir. Aynı şekilde bilgisayara da TeamViewer uygulaması indirilir.

 • İkinci Adım

Bilgisayara yüklenen TeamViewer uygulaması açılır ve ekranın sol tarafında yer alan “Uzaktan kontrole izin ver” başlığı altında yer alan ID ve şifreye bakılır.

 • Üçüncü Adım

Cep telefonuna yüklenmiş olan TeamViewer uygulaması açılır ve bilgisayardaki uygulamada yer alan ID ilgili alana yazılarak “Uzaktan Kontrol” yazan butona basılır.

 • Dördüncü Adım

ID doğrulama işlemi sırasında bilgisayar ekranında bulunan şifre istenecektir. Bu şifre de ilgili alana yazılarak “Tamam “butonuna basılır.

 • Beşinci Adım

Bu işlem sonrasında bilgisayar ve akıllı telefon arasında bağlantı kurulmuş olacaktır. Kullanıcı, cep telefonunu kullanarak bilgisayarında istediği işlemi kolaylıkla yapabilir.

ANYDESK İLE TELEFONDAN BİLGİSAYAR NASIL KONTROL EDİLİR?

AnyDesk ile telefondan bilgisayar nasıl kontrol edilir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; bu işlem için hem akıllı telefonda hem de bilgisayarda AnyDesk uygulamasının yüklü olması gerekmektedir. Uygulamanın yüklenmesi sonrasında izlenecek adımlar şu şekilde sıralanır;

 • Birinci Adım

Akıllı telefona AnyDesk isimli uygulama indirilir. Aynı şekilde bilgisayara da anyDesk uygulaması indirilir.

 • İkinci Adım

Bilgisayara yüklenen AnyDesk uygulaması açılır ve ekranın sol tarafında yer alan “Uzaktan kontrole izin ver” başlığı altında yer alan ID ve şifreye bakılır.

 • Üçüncü Adım

Cep telefonuna yüklenmiş olan AnyDesk uygulaması açılır ve bilgisayardaki uygulamada yer alan ID ilgili alana yazılarak “Uzaktan Kontrol” yazan butona basılır.

 • Dördüncü Adım

ID doğrulama işlemi sırasında bilgisayar ekranında bulunan şifre istenecektir. Bu şifre de ilgili alana yazılarak “Tamam “butonuna basılır.

 • Beşinci Adım

Bu işlem sonrasında bilgisayar ve akıllı telefon arasında bağlantı kurulmuş olacaktır. Kullanıcı, cep telefonunu kullanarak bilgisayarında istediği işlemi kolaylıkla yapabilir.

RDP SUNUCUSU İLE TELEFONDAN BİLGİSAYAR NASIL KONTROL EDİLİR?

RDP sunucusu ile telefondan bilgisayar nasıl kontrol edilir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; RDP sunucusu ile kontrol sağlamak için öncelikle bilgisayarda RDP sunucusunun yüklü olması gerekmektedir. RDP sunucusu Windows 10 içerisinde yer almaktadır. Aynı uygulama Linux için de kullanılabilir. Uygulamanın indirilmesinin ardından izlenecek adımlar şu şekildedir;

 • Birinci Adım

Bilgisayara RDP sunucusu yüklenir. Aynı şekilde akıllı telefona da uygulama mağazası üzerinden Microsoft RDP uygulaması indirilir.

 • İkinci Adım

Telefona indirilen uygulama açılarak ana ekranda bulunan “+” işaretine tıklanarak yeni bir bağlantı başlatılır.

 • Üçüncü Adım

Bağlantının başlatılmasının ardından bilgisayarda bulunan IP adresi ve bilgisayarın adı uygulamada ilgili alanlara girilir.

 • Dördüncü Adım

Bilgilerin girilmesinin ardından altta yer alan “Kaydet” butonuna basılır.

 • Beşinci Adım

Kayıt işleminin ardından ekrana gelecek olan “Bağlan” butonuna basılarak bilgisayar ile bağlantı kurulması sağlanır.

 • Altıncı Adım

Uygulama üzerinden bilgisayara bağlantı kurulduktan sonra cep telefonu kullanılarak bilgisayar üzerinde her türlü kontrolün sağlanması mümkün olacaktır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

59
564 Paylaşım, 59 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir