Telefon Suya Düşünce Neler Yapılmalıdır?


60
584 Paylaşım, 60 points

Cep telefonu kullanıcılarının başına gelebilecek en kötü şeylerden birisi kesinlikle telefonu suya düşürmektir. Telefonun suya düşmesi, bazen geri dönülemeyecek bir sorun olarak görülebilirken bazı yöntemleri kullanarak telefonu düzeltmek de mümkündür. Bu yazımızda Telefon Suya Düşünce Neler Yapılmalıdır? Sorusuna cevap vereceğiz.

Cep telefonları birçok zarara maruz kalabilmektedir. Çizik ve darbe durumlarında cep telefonlarına nasıl müdahale edileceği artık çok iyi bilinirken suya düşen bir telefona nasıl müdahale edilmesi gerektiği konusunda birçok kişinin bilgisi yoktur.TELEFON SUYA DÜŞÜNCE NELER YAPILMALIDIR?

Cep telefonunu suya düşüren kişilerin ilk aklına gelen telefonu saç kurutma makinesi ile kurutmaktır. Ancak bu yöntem bilindiğinin aksine telefona zarar vermektedir. Saç kurutma makinesi ile kurutulan telefonlarda mekanik parçaların zarar görmesi ve suyun iyice yayılması söz konusu olacaktır.  Telefon Suya Düşünce Neler Yapılmalıdır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • Telefonu kapatmak
  • Telefonu bir havlu ile kurulamak
  • Telefonun tüm parçalarını ayırmak
  • Telefonu pamuk ve kulak temizleme çöpü ile temizlemek
  • Telefonda slika jel kullanmak
  • Telefonu pirinç ve vakumlu poşet ile kurutmak
  • Telefonu kapalı iken şarj etmek

SUYA DÜŞEN TELEFONU KAPATMAK

Suya düşen telefonu kapatmak, telefona zarar gelmemesi için kullanılabilecek yöntemlerden birisidir.  Suya düşmüş olan bir telefon öncelikle vakit geçirmeden kapatılmalıdır. Telefonun açık kalması durumunda çalışan mekanizmaların ısısından yararlanan su, kısa sürede tüm parçalara ulaşacaktır. Bu nedenle telefonu kapatarak koruma altına almak mümkün olacaktır.

SUYA DÜŞEN TELEFONU BİR HAVLU İLE KURULAMAK

Suya düşen telefonu bir havlu ile kurulamak, telefona zarar gelmemesi için kullanılabilecek yöntemlerden birisidir. Telefon sudan çıkartılır çıkartılmaz hemen temiz ve tozsuz bir havlu ile kurulanmalıdır. Telefonun dış yüzeyinin tamamen kurumasının ardından diğer parçaların kurutulması akıllıca olacaktır.

SUYA DÜŞEN TELEFONUN TÜM PARÇALARINI AYIRMAK

Suya düşen telefonun tüm parçalarını ayırmak, telefona zarar gelmemesi için kullanılabilecek yöntemlerden birisidir. Suya düşmüş olan telefon dışı tamamen kurutulduktan sonra parçalarına ayrılmalıdır. Telefonun tüm parçaları normal ve temiz bir bez ile iyice kurulanmalıdır. Böylece parçalarda su kalması ve bozulması engellenmiş olacaktır.

SUYA DÜŞEN TELEFONU PAMUK VE KULAK TEMİZLEME ÇÖPÜ İLE TEMİZLEMEK

Suya düşen telefonu pamuk ve kulak temizleme çöpü ile temizlemek, telefona zarar gelmemesi için kullanılabilecek yöntemlerden birisidir. Pamuk, birçok bezden çok daha iyi şekilde suyu emmektedir. Pamuk ve kulak temizleme çöpü kullanılarak telefonun suyunu temizlemenin yanı sıra toz oluşumu da engellenmiş olacaktır.

SUYA DÜŞEN TELEFONDA SLİKA JEL KULLANMAK

Suya düşen telefonda Slika jel kullanmak, telefona zarar gelmemesi için kullanılabilecek yöntemlerden birisidir. Slika jel birçok kişi tarafından bilinmese de telefonun içerisindeki tüm suyu alma özelliğine sahiptir. Günlük hayatta sarın alınan yeni çantaların, kıyafetlerin, ayakkabıların içerisinden çıkan paket içerisindeki toz Slika jelidir. Bu jelin özelliği bulunduğu ortamdaki tüm nemi almaktır. Suya düşen telefon slika jeli dolu bir kaba konarak kısa sürede nemi yok edilebilir.

SUYA DÜŞEN TELEFONU PİRİNÇ VE VAKUMLU POŞET İLE KURUTMAK

Suya düşen telefonu pirinç ve vakumlu poşet ile kurutmak, telefona zarar gelmemesi için kullanılabilecek yöntemlerden birisidir. Slika jele ulaşma şansı olmayanlar bunun yerine pirinç kullanarak da aynı etkiyi sağlayabilir. Vakumlu bir poşet içerisine pirinç doldurduktan sonra telefon pirincin içine konarak 24 – 48 saat hiç ellemeden kalması sağlanmalıdır. Böylece pirinç telefonda bulunan tüm nemi çekecektir.

SUYA DÜŞEN TELEFONU KAPALI İLE ŞARJ ETMEK

Suya düşen telefonu kapalı iken şarj etmek, telefona zarar gelmemesi için kullanılabilecek yöntemlerden birisidir. Vakumlu poşet içerisinde 48 sat bekletilmiş olan telefon asla açılmamalıdır. Pirincin içerisinde çıkartılan telefon kapalı iken şarja takılarak %100 dolana kadar beklenmeli ve sonrasında açılmalıdır. Böylece sudan kaynaklı yaşanabilecek bir sorun en aza indirilmiş olacaktır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

60
584 Paylaşım, 60 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
25
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir