Telefon Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır? (Tüm Cihazlar)


74
724 Paylaşım, 74 points

Telefon üzerinden kayıt edilmek istenen bir görüntünün alınmasının en kolay yolu telefonun ekran görüntüsünü almaktır. Ekran görüntüsü alma işlemi her telefon modelinde farklı şekilde yapılmaktadır. Bu yazımızda telefon ekran görüntüsü alma yöntemlerini telefon modellerine göre anlatacağız.

Günümüzde özellikle sosyal medya üzerinden bazı görüntüleri ve mesajları kaydetmek kişilerin en fazla yaptığı işlemlerden birisidir. Bu tür görüntüleri ya da mesajları telefona indirmek mümkün olmayacaktır. Bu işlemin yapılmasını sağlayan tek yol, telefon ekran görüntüsü almaktır. Telefon ekran görüntüsü Android, İOS ve Windows işletim sistemli cihazlarda farklı şekilde gerçekleştirilmektedir.

Android İşletim Sistemli Telefonlarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Android işletim sistemli bir telefon üzerinden ekran görüntüsü almak isteyen kişiler, bu işlemi sahibi oldukları telefon modeline göre yapabileceklerdir. Android işletim sistemli telefon modellerinde ekran görüntüsü almak için yapılması gereken yöntemler şu şekildedir;  • HTC Marka Telefonlarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

HTC U serisi: güç ve ses azaltma tuşlarına birkaç saniye basılı tutmak gerekmektedir.

HTC 10: Home ve ses azaltma tuşlarına aynı anda basılı tutulmalıdır. Bunun yanı sıra güç ve ses kısma tuşlarına basarak da ekran görüntüsü alınabilmektedir.

Diğer HTC Modellerinde: güç ve ses azaltma tuşlarına aynı anda birkaç saniye basılmalıdır.

  • Huawei ve Honor Marka Telefonlarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Güç ve ses azaltma tuşlarına birkaç saniye basılı tutulmalıdır. Bildirim panelinden kısa yollara girerek Ekran Görüntüsü simgesine dokunulmalıdır.

  • Lenovo Marka Telefonlarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Güç ve ses azaltma tuşlarına aynı anda birkaç saniye basılı tutulmalıdır. Bildirim paneli açılır ve ekran görüntüsü simgesine dokunulmalıdır.

  • LG Marka Telefonlarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Telefonun arkasında bulunan güç tuşuna ve ses kısma tuşuna aynı anda birkaç saniye basılmalıdır. Bildirim paneli açılır ve Yakalama+ simgesine tıklanmalıdır.

  • Motorola Marka Telefonlarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Güç ve ses kısma tuşlarına aynı anda birkaç saniye basılmalıdır.

  • Samsung Marka Telefonlarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Samsung Galaxy S7 ve Öncesi Modellerde: Home tuşuna ve ses kısma tuşuna aynı anda birkaç saniye basılı tutulmalıdır.

Samsung Galaxy S8: güç ve ses kısma tuşuna aynı anda birkaç saniye basılı tutulmalıdır.

İOS İşletim Sistemli Telefonlarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır? 

İOS işletim sistemli cep telefonlarında ekran görüntüsü almak, Android sistemli telefonlardan çok daha kolaydır. İOS sistemlerinde ekran görüntüsü tek bir kısa yolla halledilebilmektedir. Bunun yanı sıra İOS işletim sistemli telefonlar için üçüncü parti ekran görüntüsü uygulamaları da bulunmaktadır.

İOS üzerinden ekran görüntüsü almak için güç ve Home tuşlarına aynı anda birkaç saniye basmak yeterli olmaktadır. Bu işlemin sonucunda alınan ekran görüntüsü kamera rulosuna kaydedilecektir.

Windows İşletim Sistemli Cihazlarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Windows işletim sistemli cihazlarda ekran görüntüsü alma işlemi biraz daha uğraştırıcıdır. Windows kullanan cihazlarda eskiden beri ekran görüntüsü almak için Print Screen kullanılmaktadır. Klavyede yer alan bu tuşa bastıktan sonra ekranda görüntüsü alınacak kısım seçilerek cihaza kayıt edilebilir. Bu uygulama üzerinden istenirse düzenleme programlarına kaydedilebilir. Düzenleme programları üzerinden ekran görüntüsü ile ilgili istenilen değişiklik kolaylıkla yapılabilecektir. Dropbox kullanıcıları, gerekli ayarları yapmaları koşulu ile Print Screen tuşuna her basmalarında alınan ekran görüntüsü otomatik olarak Dropbox içerisine kaydedilmiş olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

74
724 Paylaşım, 74 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir