Telefon Dokümanı Nasıl Silinir, Kayıtlı Dokümanları Yok Etmek


83
845 Paylaşım, 83 points

Telefon dokümanı, günümüzde birçok kişi tarafından talep edilen ve merak edilen bir detaydır. Telefon dökümü özellikle çocuklarını takip etmek isteyen anne babalar ya da birbirini takip eden sevgililer tarafından kullanılır. Bu yazımızda Telefon Dokümanı Nasıl Silinir, Kayıtlı Dokümanları Yok Etmek hakkında bilgi vereceğiz.

TELEFON DOKÜMANI NASIL ÇIKARTILIR?

Günümüzde birçok kişi, sevgilisinin, eşinin ya da çocuğunun kimlerle konuştuğunu, ne kadar süre konuştuğunu, ne zaman konuştuğunu bilmek ister. Bu tür bilgilere ulaşmanın en kolay yolu telefon dokümanlarıdır. Telefon dokümanı, hem kişilerin bilgilendirilmesi hem de yüksek telefon faturası gelme durumlarında itiraz etme hakkı elde etmek için kullanılır.Telefon dokümanı çıkartmak için birden fazla yöntem kullanılabilir. Bu yöntemlerin hemen hepsinde kullanılan operatörle iletişime geçmek ya da özel şifre ile dokümanlara ulaşmak gerekir. Telefon doküman çıkartma yöntemleri şu şekilde sıralanır;

  • Operatörlerin müşteri hizmetlerini arayarak mail yolu ile telefon dökümü talep edilebilir. Bu yöntemde her operatörden olumlu yanıt alınamayabilir.
  • Operatörlerin Online işlem menüleri üzerinden telefona ait şifre ile giriş yaparak arama geçmişi menüsünden istenilen zaman aralığına ait telefon dokümanı alınabilir.
  • En net bilgi alınabilecek yöntem, kullanılan operatöre ait beyiye giderek telefon dokümanı talep etmektir.

Tüm bu yöntemler, hattın yasal sahibi tarafından yapılabilir. Hat sahibi olmayan kişinin telefon dokümanı alması mümkün değildir. Müşteri hizmetleri üzerinden yapılan telefon doküman talebinde müşteri temsilcisi kişisel sorular ile hat sahibi olup olmadığını teyit etmek zorundadır. Aynı şekilde operatör bayileri, hat sahibinin kimliğini görmeden telefon dokümanı bilgisini vermemektedir.

Telefon doküman sorgulama işlemi her ne kadar yapılıyor olsa da aslında hat sahibi olmayan kişiler için yasal bir hareket değildir. Telefon doküman sorgulama işlemi bu nedenle sadece hat sahibi tarafından yapılabilir. Çocuğunun telefon kullanımı hakkında bilgi almak isteyen anne babalar hat genelde kendi üzerinde olduğu için bu haktan kolaylıkla yararlanabilmektedir.

TELEFON SMS DOKÜMANINA NASIL ULAŞILIR?

Telefon üzerinden arama kaydının dokümanına ulaşmak mümkündür. Ancak SMS dokümanına ulaşmak ne yazık ki mümkün değildir. Telefon dokümanı üzerinden ne zaman ve ne kadar SMS atıldığı bilgisine ulaşılabilir ancak mesajların içerikleri ve kime atıldıkları ile ilgili bilgileri hiçbir operatör kaydetmez. Bu nedenle GSM operatörlerinin SMS dokümanı almak için uğraşmaları baştan gereksiz bir çaba olacaktır. Kişiler, sadece atılan mesaj sayısı ile ilgili bilgilendirilecektir.

TELEFON DOKÜMAN BİLGİLERİ NE KADAR SAKLANIR?

Telefon dokümanı almak isteyen kişilerin en merak ettiği sorulardan birisi de telefon dokümanlarının operatörler tarafından ne kadar süre saklandığıdır. Telefon operatörleri uzun bir süredir 5 yıl geriye dönük telefon dokümanlarını saklıyorlardı. Ancak Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklama kapsamında telefon doküman saklanma süresi 1 yıla indirildi. Günümüzde hala bazı operatörler geçmişe dönük 5 yıllık telefon dokümanına ulaşmak mümkün olabilir. Bu durum hat sahibinin gerekçesine göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak durum göz önünde bulundurulduğu zaman hat sahibinin telefon dokümanı olarak sadece son 1 yıla ait kayıtlara ulaşma şansının olduğu söylenebilir.

OPERATÖRLERİN TELEFON DOKÜMANLARINA NASIL ULAŞILIR?

Ülkemizde birçok farklı operatör vardır. Bu operatörler arasında en tercih edilenler Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’dur. Operatörlerin telefon dokümanlarına nasıl ulaşılır sorusuna verilecek cevap şu şekildedir;

TURKCELL TELEFON DOKÜMANI NASIL ÇIKARTILIR?

Turkcell aboneleri telefon dokümanlarını çıkartmak için kullanılabilecek en kolay ve garantili yöntem, yakında bulunan Turkcell bayiine gitmektir. Turkcell bayileri, abonelere hatları ile ilgili telefon dokümanını hemen çıkartacaktır. Bununla birlikte Turkcell müşteri hizmetleri telefon numarası olan 532 ya da 0 532 532 00 00 aranarak müşteri temsilcisinden telefon dokümanını e mail adresine göndermesi talep edilebilir.

Turkcell telefon dokümanını Online olarak almak için resmi web sitesi üzerinden sağ üst köşede bulunan giriş kısmından sisteme girdikten sonra tarife – kullanım detayları adımlarını takip ederek ulaşmak mümkün olacaktır.

TÜRK TELEKOM TELEFON DOKÜMANI NASIL ÇIKARTILIR?

Türk Telekom telefon dokümanı çıkartmak için kullanılabilecek en kolay ve etkili yol, en yakın türk Telekom bayiine gitmektir. Bayi üzerinden kısa sürede telefon dokümanına ulaşmak mümkün olacaktır. Bununla birlikte Türk Telekom müşteri hizmetleri telefon numarası olan 444 1 444 ya da 444 1 500 aranarak müşteri temsilcisinden telefon dokümanın ı e – mail adresine göndermesi de talep edilebilir.

Türk Telekom dokümanını Online olarak almak için resmi internet sitesine girerek telefon numarası ve bireysel şifre ile sisteme giriş yaptıktan sonra fatura – kullanım detayları menüsünden telefon dokümanını bulmak gerekir.

VODAFONE TELEFON DOKÜMANI NASIL ÇIKARTILIR?

Vodafone telefon dokümanı çıkartmak için kullanılabilecek en kolay ve doğru yöntem en yakın Vodafone bayiine gitmektir. Vodafone bayii üzerinden kısa sürede telefon dökümüne ulaşılabilir. Bununla birlikte Vodafone müşteri hizmetleri numarası olan 542 ya da 0 542 542 00 00 aranarak müşteri temsilcisinden telefon dokümanını e – mail adresine göndermesi talep edilebilir.

Vodafone dokümanını Online olarak almak için resmi internet sitesine girerek cep telefonu numarası ve şifre ile giriş yaptıktan sonra fatura – kullanım detayları adımlarını takip ederek telefon dokümanına ulaşmak gerekir.

TELEFON DOKÜMANI NASIL SİLİNİR, KAYITLI DOKÜMANLARI YOK ETMEK

Telefonların dokümanını almak için üç operatörde benzer yöntemler kullanmaktadır. Telefon dokümanı almak oldukça kolay bir işlem olmasına karşılık telefon dokümanı silmek pek mümkün değildir. Telefon dokümanlarını yok etmek için kullanılabilecek tek yok, müşteri hizmetlerini arayarak telefon doküman gizliliği talep etmektir. Aksi takdirde telefon dokümanlarının silinmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

83
845 Paylaşım, 83 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
61
Şaşkın
Başarısız Başarısız
345
Başarısız
Komik Komik
121
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
43
Helal Olsun!
lol lol
82
lol
Aşk Aşk
68
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
89
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
135
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir