Tekbir Nedir, Nasıl, Nerede Okunur, Teşrik Tekbiri Ne Zaman Getirilir?


86
845 Paylaşım, 86 points

Dini bayramlarda tüm Müslümanlar kıldıkları namazların farzlarında Tekbir getirilir. Tekbir, Allah’ın büyüklüğünü ve yüceliğini ifade etmek için kullanılır. Tekbir, namaz kılmakla mükellef olan herkes için vaciptir. Bu yazımızda Tekbir nedir, Tekbir nasıl ve nerede okunur, Teşrik tekbiri ne zaman getirilir gibi sorulara cevap vereceğiz.

TEKBİR NEDİR?

Tekbir, Allah’ın büyüklüğünü ve ne kadar yüce olduğunu belirtmek için kullanılır. Başlangıcı Hz. İbrahim’in oğlu İsmail’in kurban edilme olayına kadar dayanır.  Tekbir ‘Allahu Ekber’ diyerek getirilir.TEŞRİK TEKBİRİ NEDİR?

Hz. İbrahim gördüğü rüyanın ardından oğlunu Allah rızası için kurban etmeye karar vermesi ve bu işlem öncesinde tekbir getirmesi ile ortaya çıkmıştır. Hz. İbrahim ‘in oğlunu kurban etmesinden önce Cebrail (AS)’in  ‘Allahu Ekber’ şeklinde tekbir getirmesinin ardından gökyüzünden bir koç indiğini gören Hz. İbrahim,  ‘La İlahe İllalahu Vallahu Ekber’ şeklinde cevap verir. Allah’a kurban edilecek olan İsmail (AS) ise ‘Allahu Ekber Velillahi’l – hamd’ diyerek kıyamet gününe kadar devam edecek tekbiri tamalar.

TEŞRİK TEKBİRİ NEREDE VE NASIL OKUNUR?

Teşrik Tekbiri, namazla mükellef olan her Müslüman için vaciptir. Teşrik Tekbiri, dini bayramlarda Arife günü sabah namazı farzıyla söylenmeye başlar ve dördüncü günü ikindi namazına kadar devam eder. Tekbir her zaman farz namazlarında getirilir. Teşrik Tekbiri toplamda 23 defa okunur.

Teşrik tekbiri nasıl okunur sorusuna cevap şu şekilde verilebilir; Teşrik Tekbiri farz namazının sonrasında sağa ve sola selam verdikten hemen sonra hiç ara vermeden okunur. Namaz kılan Müslümanlar yerinden kalkmadan, mescitten çıkmadan ve hiç konuşmadan Teşrik tekbiri getirmek zorundadır.

TEŞRİK TEKBİRİ OKUNUŞU NASILDIR?

Teşrik tekbiri okunuşu şu şekilde yapılır;

Allâhü ekber, Allâhü ekber, lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber, Allâhü ekber ve lillâhi’l-hamd”.

Teşrik tekbirinin anlamı şu şekildedir;

“Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Allah’tan başka ilâh yoktur. O Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Hamd Allah’a mahsustur”

Teşrik tekbiri ile ilgili bir rivayette şu şekilde söylenir;

Abdullah ibni Ömer ve Ebu Hureyre (Radiyallahu Anhum) Teşrik günlerinde (yani) Zilhicce ayının 10, 11, 12 ve 13’cü günleri pazar yerlerine gider, tekbir getirirlerdi. İnsanlar da onların tekbirlerine iştirak ederek tekbir getirirlerdi.’

TEŞRİK TEKBİRİ KAZAYA KALAN NAMAZLARDA NASIL GETİRİLİR?

Teşrik tekbirinin getirilmesi gereken günlerde namazını kazaya bırakan bir Müslüman, kaza olarak kıldığı namazlarda da teşrik tekbiri getirmek zorundadır. Namaz kazaya bırakılmadığı sürece teşrik tekbirinin de kaza edilmesi gerekmez. Teşrik günlerinin sona ermesiyle namaz kazaya da kalsa teşrik tekbiri getirmeye gerek yoktur. Bunun yanı sıra cemaatle kılınan namazlarda İmamın tekbir getirmeyi unutması durumunda cemaatin tekbir getirmesi mümkündür. Tekbir, imama tabii bir durum değildir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

86
845 Paylaşım, 86 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
62
Şaşkın
Başarısız Başarısız
29
Başarısız
Komik Komik
13
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
74
Helal Olsun!
lol lol
106
lol
Aşk Aşk
88
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
62
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
29
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir