Tefeciden Para Nasıl Alınır, Tefeci Faizleri Nasıl?


70
674 Paylaşım, 70 points

Tefeciden Para Nasıl Alınır?

Maalesef ki bankalar yoluyla kredi çekemeyen birçok insan, ihtiyaçlarını karşılamak için tefecilerden para alma yolunu tercih etmektedirler. Bu yazımızda kesinlikle tavsiyelerimiz arasında olmasa bile, tefeciden para nasıl alınır? Sorusunun cevabını vererek, tefeciden para aldıktan sonra karşılaşabileceğiniz riskler hakkında bilgiler vereceğiz.

Tefeciden Para Nasıl Alınır?Neredeyse tüm şehirlerde bulunan tefeciler yüksek faiz oranları ile, uygun gördükleri kişilere para vermektedirler. Örneğin 10 bin lira için 6 ay vadeli, 15 bin lira geri ödemeli para veren tefeciler bulunmaktadır. Bu tutar geri ödeme olarak oldukça fazla olsa da, hemen belirtelim ki bu tutardan çok daha fazla faiz oranlarıyla para veren tefeciler bulunmaktadır.

Tefeciden para nasıl alınır? Sorusuna cevap verirken, her tefecinin kendi prensiplerini kendisinin belirlediğini söylemek gerekir. Örneğin bazı tefeciler arada bir tanıdık olması durumunda faizle para verirken, kimi tefecilerde kendisine çeşitli yollarla ulaşan kimselere, herhangi bir ipotek karşılığında para verebilmektedir. Her iki durumda da oldukça riskli bir iş olan tefeciden para alma, birçok insanın hayatının mahvolmasına da neden olmaktadır.

Tefeciden Para Almanın Riskleri Nelerdir?

Öncelikle kesinlikle belirtmek gerekirse tefecilerin tamamına yakını, gayrimeşru işler ile uğraşmaktadır. Netice itibarıyla tefecilik adı altında yaptıkları işte, yasalarımızda bulunmayan gayrimeşru işler arasında yer almaktadır. Yani yasal hiçbir boyutu yoktur. Bu nedenle bu kimselerden para aldığınızda, önemli riskleri de göze almış olmanız gerekmektedir. Birçok ortamda ve haberlerde sıklıkla duyduğumuz gibi, tefeciden para alan kişi borcunu ödediği halde senetlerini geri alamamaktadır. Ya da senetlerini geri alan kişiler, bin bir türlü bela ile baş başa kalmaktadır.

Özellikle şebeke şeklinde çalışan tefecilerden para alan kimselerde sıklıkla karşılaşılan bu sorun, kişinin aynı borcu tekrar tekrar ödemesine sebebiyet verebilmektedir. Bu süreç içerisinde zaten paraya ihtiyacı olan kişi, maddi olarak tamamen tükenmekte ve kendisi başta olmak üzere tüm aile bireyleri, önemli bir psikolojik sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Kısaca söyleyecek olursak, adeta ocağı sönmektedir şeklinde tabir edebiliriz. Çünkü zaten aldığı anaparaya ihtiyacı olan bir kişinin, bu anaparayı birkaç ay sonra %50 ya da daha fazla faiz oranlarıyla ödemesi pek mümkün değildir.

Tefeciden para alan kişiler bu nedenle ödeme günü geldiğinde ya paranın bir kısmını ödemek de, ya da hiç ödeyemediği için yeniden senet yaparak borcun katlanmasına neden olmaktadır. İhtiyaç dahilinde alınan bu para gününde ödense dahi, sırf başı belaya girmesin diye başkalarından borç bularak gününde ödediği parayı, kısa bir süre içerisinde fazlasıyla tekrardan almakta ve yeniden geri ödemesi yüksek bir borca imza atmaktadır.

Senedi geri alamama gibi bir durumla karşılaşmanın yanı sıra, borcunu ödememesi durumunda kendisi ve ailesi de büyük bir tehdit altına girmektedir.

Tefeciden para nasıl alınır? Sorusunu yukarıda cevaplamış olmakla birlikte, finansal ihtiyaçlarınızı kesinlikle bu şekilde karşılamamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Hayatınızın önemli bir bölümünü etkileyecek olan durumlar ile karşılaşmamak için, ihtiyacınız olan parayı başka yollarla bulmanızı öneririz.

Tefeciden para nasıl alınır? Başlıklı bu yazımız, sadece böyle bir yöntemle para almanız durumunda karşılaşabileceğiniz riskler hakkında bilgi verme amacı taşımakta olup, kesinlikle teşvik etme niteliği taşımamaktadır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

70
674 Paylaşım, 70 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
15
Şaşkın
Başarısız Başarısız
106
Başarısız
Komik Komik
88
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
16
Helal Olsun!
lol lol
50
lol
Aşk Aşk
42
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
26
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
102
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. gerçekten işini iyi yapan senetle kredi alabileceğim kurum veya kişi var ise bana yardımcı olursanız sevinirim piyasa hep dolandırıcı dolu teşekkürler