Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur, Maliyeti Ne Kadar?


64
638 Paylaşım, 64 points

Devlet yerli üretimin artırılması ve özellikle büyük kentlerde yaşanan nüfus fazlalığının önüne geçilmesi amacı ile birçok destek projesi hazırlanıyor. Bu kapsamda birçok girişimci, farklı meslekler yapmak için kırsal kesimlere gitme kararı alıyor. Bu meslekler arasında en fazla tercih edilenlerden birisi de tavuk çiftliği kurmak oluyor. Bu yazımızda tavuk çiftliği kurmak isteyenleri bilgilendirecek ve aklındaki tüm soruları cevaplayacak ayrıntıları paylaşacağız.

Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur?

Tavuk çiftliği kurmak aslında sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Tavuk çiftliği kurma kararı alan bir girişimcinin öncelikle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yönetmeliğini detaylı şekilde incelemesi ve şartlarını iyi bilmesi doğru olacaktır. Tavuk çiftliği açmak için öncelikle Tarım il Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmak gerekir. Buradan gerekli bilgileri alan girişimci, kendisinden istenilen evrakları hazırlamalıdır. Tavuk çiftliği için yapılacak olan başvurular için ücret talep edilmektedir.

Tavuk Çiftliği Neden Tercih Edilir?

Ülkemizde tavuk üretimi ve tüketiminin oldukça fazla olduğu göz önünde bulundurulduğu zaman, bu sektörün neden tercih edilir olduğu tahmin edilebilir. Tavuk çiftliği kurmanın ne gibi avantajlar sağladığı şöyle sıralanabilir; • Tavuk çabuk büyüyen bir hayvan olduğu için yatırımların geri dönüşleri çok çabuk alınacaktır.
 • Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinden çok daha kolaydır
 • Tavuk özellikle lokanta ve otellerde çok daha fazla tercih edilen bir besindir. Bu nedenle satış alanı daha fazladır.
 • Beyaz et her zaman sağlıklı bir seçenek olduğu için insanlar daha çok yönelecektir.

Tavuk Çiftliği Nasıl Açılır?

Tavuk çiftliği kurarken geçmeniz gereken aşamaları iyi planlamak gereklidir. Ne kadar iyi planlama yapılırsa işler o kadar çabuk çözümlenecektir. Tavuk çiftliği açarken izlenmesi gereken en doğru aşamalar şöyle sıralanır;

 • İşe iyi bir iş planı hazırlayarak başlanmalıdır. Öncelikle sermayenin hazırlanması Bu aşamada girişimci ya kendisi için bir yatırımcı bulmalı ya da banka kredisi için adım atmalıdır.
 • Sektöre girmek için maliyetin hazırlanmasının ardından tavukçuluk sektöründe hangi iş ile ilgilenildiği belirlenmelidir. Tavuk çiftliklerinde sadece tavuk üretimi yapılmaz. Bunun yanı sıra yumurta üretimi, et üretimi, yem üretimi, yumurta ve et işlenmesi, satışa hazır ürün hazırlığı ve tavuk ürünleri imalatı gibi farklı sektörler de bulunmaktadır. Seçim yaparken hangi sektörde daha verimli olunacağı iyi belirlenmelidir. Tek bir sektör üzerinden ilerlemek, kısa sürede markalaşmak adına önemlidir.
 • Sektörün belirlenmesinin ardından en uygun hayvanın seçimi Yetiştirilecek olan tavuğun bölge şartlarına uygun olmasına dikkat edilmelidir.
 • Tavuğun da belirlenmesinin ardından tavuk çiftliğinin nerede kurulacağını belirlemek gerekmektedir. Tavuk çiftliğinin doğru yerde kurulmuş olması hem başarılı bir üretim hem de kısa sürede kar edilmesi için oldukça önemlidir.
 • Tavuk çiftliğinin kurulacağı alanın belirlenmesinin ardından tavukların nasıl koşullarda üretileceğine sıra gelir. Tavuklar gezen tavuk mu olacak yoksa fabrikasyon sistemi ile mi geliştirilecek bunun belirlenmesi gerekir.
 • Tavuk çiftliği kurarken gerekli olan bazı donanımlar bulunmaktadır. Çiftliğin kurulma aşamasında bunların mutlaka temin edilmesi gerekmektedir. Çiftliğin kuruluş aşamasında gerekli olan malzemeler
 1. Yumurta tablası
 2. Kafes ve kümes
 3. Tünek
 4. Suluk
 5. Aydınlatma sistemi
 6. Atık toplama sistemi
 7. Kuvöz
 8. Isıtma sistemi
 9. Havalandırma sistemi
 10. Kuluçka sistemi

Tavuk Çiftliği Kurmanın Maliyeti Nedir?

Tavuk çiftliği kurmak için gerekli olan maliyet tam olarak belirlenemez. Çiftlik koşulları tamamen girişimcinin istediği şekilde hazırlanacaktır. Bu nedenle tam rakam vermek mümkün değildir. Ortalama olarak söylemek gerekirse, 150 metrekarelik bir alanda kurulmuş olan 1.000 tavuk kapasiteli ve tam donanımlı bir tavuk çiftliği için 20 bin TL gibi bir maliyet çıkacaktır. Çadır tavuk çiftliklerinde bu ücret 40 Bin TL’ye, prefabrik tavuk çiftliklerinde ise 100 Bin TL’ye kadar yükselmesi mümkündür.

Tavuk Çiftliklerinde Kar Oranı Nedir?

Bir tavuğun normal şartlarda yumurtlama süresi 60 gün olarak belirlenmiştir. Tavuklar her yumurtlama için 24 – 36 saatlik bir süreye ihtiyaç duyarlar. Bir tavuk yılda ortalama 250 – 300 yumurta verir. Tüm şartlar göz önünde bulundurulduğu zaman kurulmuş bir tavuk çiftliğinin tüm giderler belirlendikten sonra ilk bir yılın sonunda masraflardan kurtularak kar etmeye başlayacağı söylenebilir. Kısa sürede kar elde etmek için satış ve pazarlama stratejisinin de çok iyi belirlenmiş olması gerekmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

64
638 Paylaşım, 64 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
109
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
61
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
109
Helal Olsun!
lol lol
25
lol
Aşk Aşk
16
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
109
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
73
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir