Tarım Kredisi Nedir, Nasıl Alınır, Kimlere Verilir?


69
674 Paylaşım, 69 points

Ülkemiz tarım ülkesi olması dolayısıyla çiftçilik ile uğraşan çok geniş bir kesim bulunmaktadır. Bu sebeple Tarım Bakanlığı öncülük yaparak birçok kanun çıkarmakta ve çiftçilerin desteklenmesi adına birçok çalışma yapılmaktadır. Bu yazımızda sizlere Tarım kredisinin ne olduğunu, nasıl alındığını, kimlerin başvuru yapabileceğini ve kimler tarafından alınabileceğini açıklayacağız.

Tarım Kredisi Nedir?

Ülke ekonomisini ayakta tutan en önemli sektörlerden birisi tarımdır. Her yıl ülke olarak üretimde sürekliliğin sağlanması için tarımla uğraşan çiftçiler tarım kredi destek paketleri ile desteklenir. Tarımsal alanda iş yapan çiftçilere sağlanan kredi desteğine tarım kredisi denir. Tarımsal alanda iş yapan çiftçilere sağlanan bu krediyi özellikle köylerde ve kırsal kesimlerde yaşayan vatandaşlar kullanmaktadır. Normal kredilere göre daha düşük faizli olan tarım kredilerinin vade süresi daha uzundur. Tarım kredi taksit ödemeleri çiftçileri zora sokmayacak şekilde ayarlanır. İlk taksitler hasat zamanı ödenir. Tarım kredileri çiftçiler için can suyu özelliği taşır.

Tarım Kredisi Nereden Alınır?Tarım sektörüne can vermek, üretimde sürekliliği sağlamak için verilen tarım kredilerini tarım kredi kooperatif şubelerinden çekebilirsiniz. Günümüzde birçok il merkezinin yanı sıra ilçelerde bile tarım kredi kooperatifi bulunmaktadır. Tarım kredi kooperatifleri çiftçilere finans desteği sağlamak için kurulmuştur. Ülkemizde her 4 çiftçiden 3 tanesi tarım kredi kooperatifine kayıtlıdır. Bu kooperatif nakit ihtiyacı olan çiftçilere düşük faizli, uzun vadeli kredi seçenekleri sunar. Tarım kredi kooperatifi dışında bankalardan da tarım kredisi çekebilirsiniz. Bankaların tarım kredisi faiz oranları tarım kredi kooperatifine göre daha yüksektir. Özel ve devlet destekli bankalardan tarım kredisi çekebilirsiniz.

Tarım Kredisi Kimlere Verilir?

Tarım kredisi tarımla uğraşan çiftçilere verilir. Tarımsal faaliyetin üretime dayanıyor olması gerekir. Üretime dayalı olmayan tarımsal faaliyetler için tarım kredisi desteği alamazsınız. Bu krediyi almak için çiftçilerin mutlaka çiftçilik belgesi olması gerekir. Tarım kredi kooperatifinden kredi almak için bu kuruma kayıtlı olmanız gerekir. Düzenli olarak üyelik ücretlerinizi yatırmış olmalısınız. Bankalardan tarım kredisini çekmek daha kolaydır. Tarım kredi kooperatifi kredi verirken birçok kriter ver şart koşarken özel bankalar bu konuda daha esnek davranır. Tarım kredi kooperatifinde yaş sınırı konulurken özel bankalar bu konuda yaş şartı koşmaz.

Ziraat Bankası Tarım Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası çiftçiler için tarım kredisi kampanyası düzenledi. Kampanyaya başvurmak için şubelere gitmelisiniz. İnternet ve telefon bankacılığı ile başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz onaylandığı takdirde şu evrakları tamamlayarak tarım kredinizi kullanabilirsiniz.

Gerçek kişiler için istenen evraklar şunlardır:

 • Kimlik fotokopisi
 • Çiftçilik belgesi
 • Üretime dayalı tarımsal alanınızı onaylayan tapu ve kire kontratı
 • İpotek edilen mal beyanı
 • 3 yıllık gelir tablosu

Tüzel kişiler için istenen Evraklar Şunlardır:

 • Çiftçi veya ÇKS’ya ait belge
 • Temsil için yetkili kişinin noter onaylı imza sürküleri
 • Hangi odaya bağlı şekilde devam edildiğini gösteren belge
 • Vergi beyanı
 • Tüzel kişilik ana sözleşmesinin kopyası ve bununla beraber aslı
 • Tarımsal işletmenin teşvik belgeleri (tapu, kontrat vb.)
 • İşletmenin son 3 yıllık detaylı bilançosu ve detaylı gelir tablosu

Tarım kredisi hakkında duygu, düşünce ve görüşlerinizi yazı dizimizin altında yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Bu konuda sahip olduğunuz bilgi ve deneyimleri bizlerle paylaşabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

69
674 Paylaşım, 69 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
61
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir