Taksi Şoförlüğü Nasıl Yapılır Ne Kadar Kazandırır?


74
724 Paylaşım, 74 points

Ulaşım sektörünün en temel ihtiyaçlar arasında yer almasından dolayı taksi şoförlüğü ölmeyen mesleklerden birisi olarak gösterilebilir. Hemen her yaşta taksi şoförlüğü yapmak mümkündür. Taksi şoförü olmak isteyenler bu işe nasıl girecekleri ve ne kadar kazanacakları konusunda tam bilgi sahibi değildirler. Bu yazımızda taksi şoförlüğü yapmak isteyenler için Taksi Şoförlüğü Nasıl Yapılır Ne Kadar Kazandırır? Sorularına cevap vereceğiz.

Ulaşım için en çok tercih edilen araçların başında kuşkusuz taksiler gelmektedir. Toplu taşıma araçlarında seyahat etmek yerine daha rahat ve konforlu bir yolculuk isteyen birçok kişi taksitleri tercih etmektedir. Bu talep, birçok kişinin taksi şoförlüğü yapmasını sağlamaktadır.TAKSİ ŞOFÖRLÜĞÜ NASIL YAPILIR?

Taksi şoförlüğü sanıldığı kadar kolay bir meslek olmamakla birlikte maddi anlamda bakıldığı zaman kazançlı işlerden birisi olarak gösterilebilir. Taksi şoförlüğü yapan bir kişinin günlük ortalama 12 saat direksiyon başında olması gerekmektedir. Yorucu bir iş olmasının yanında aylık kazancı da oldukça iyidir.

Taksi şoförlüğü nasıl yapılır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir, bir kişi taksi şoförlüğü yapmak istiyorsa öncelikle taksi plakasına sahip olmak zorundadır. Taksi plakası, belirli ücret karşılığında kiralanabilir. Bu ücret taksi şoförlüğünün yapılacağı ile bağlı olarak değişiklik gösterecektir. İstanbul göz önünde bulundurulduğu zaman kiralamada ortalama 7 bin – 9 bin TL, satın almada 1,5 milyon – 3 milyon TL arası bir fiyat çıkmaktadır.

TAKSİ ŞOFÖRLÜĞÜ YAPMA KURALLARI NELERDİR?

Taksi şoförlüğü kolay bir iş gibi görünse de yapacak olan kişinin birçok şarta uygun olması gerekmektedir. Taksi şoförü olacak kişinin bu mesleğin kurallarını çok iyi bilmesi gerekir. Taksi şoförlüğü yapma kuralları şu şekilde sıralanır;

 • Sabırlı olmak
 • Araba kullanmayı seviyor olmak
 • Trafik çilesine katlanmayı göze almak
 • Her türlü insan profiline hazırlıklı olmak
 • Şehir içerisindeki turistik yerleri, ana yolları çok iyi bilmek
 • Hangi saatlerde nereden fazla yolcu bulunacağını bilmek
 • Yolculara saygılı ve kibar davranmak

TAKSİ ŞOFÖRLÜĞÜ İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Taksi şoförlüğü yapmak isteyen kişilerin öncelikle bu meslek için talep edilecek olan belgelere sahip olması gerekmektedir. Taksi şoförlüğü için gerekli belgeler şu şekilde sıralanır;

 • Ehliyet
 • Psikolog raporu
 • Sağlık raporu
 • Ehliyet GBT’ si

Bu belgelere sahip olan kişiler ister kendi taksilerinde ister bir taksi durağında taksi şoförü olarak çalışmaya başlayabilirler.

TAKSİ ŞOFÖRLÜĞÜ NE KADAR KAZANDIRIR?

Taksi Şoförlüğü Ne Kadar Kazandırır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir. Bir taksici aylık olarak ortalama 5 bin TL kazanç elde etmektedir. Ancak bu kazancın bir kısmı taksi şoförünün sigortasına bir kısmı ise yemek masrafına gitmektedir. Taksi şoförlüğü sigortalı bir iş olmadığı için şoförlük yapan kişinin kendi sigortasını kendisinin yaptırması gerekir.

Taksi şoförü olan kişiler ayık sigorta masrafları ve yemek masrafını çıkardıkları zaman aylık ortalama kazançları 3,500 TL – 4000 TL olarak gösterilebilir. Ancak bu ortalama bir rakamdır. Taksi şoförlüğü sabit maaşlı bir iş olmadığı için her ay kazanç tutarı da farklı olacaktır.

TAKSİ ŞOFÖRLERİ HAFTADA KAÇ SAAT ÇALIŞIR?

Taksi şoförleri haftada kaç saat çalışır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; bir taksi şoförünün haftalık mesai saati ortalama 72 saattir. Bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Taksi şoförleri günlük olarak ortalama 12 saat çalışmaktadırlar. Bu nedenle bir taksi iki farklı şoför tarafından kullanılabilir.

Normal çalışan bir kişiden çok daha uzun mesai saatlerine sahip olan taksi şoförleri, bu yorucu meslek üzerinden kazanç elde ederler. Haftalık 72 saat çalışan bir şoförün ortalama kazancı 4 bin TL olarak gösterilebilir.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

74
724 Paylaşım, 74 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir