Suriyeliler Gidiyor On Binlercesi Ülkelerine Geri Gönderiliyor


78
764 Paylaşım, 78 points

Ortadoğu’da başlayan ve kısa sürede tüm ülkelere yayılan iç savaşın son kurbanı Suriye oldu. Suriye ’de uzun süredir devam eden iç savaş nedeniyle ülkede can güvenliği bulunmayan Suriyeliler, çareyi Türkiye’ye göç etmekte buldu. Ancak birçok Suriyelinin ülkemizde neden olduğu olumsuz koşullar nedeniyle on binlercesi ülkelerine geri gönderilmeye başladı. Bu yazımızda Suriyelilerin ülkelerine geri gönderilmesi hakkında tüm detayları bulabileceksiniz.

Türkiye, birkaç yıl önce başlayan Suriye iç savaşının ardından binlerce Suriyeli vatandaşa kollarını ve kapılarını açmıştı. Suriyeliler için birçok fırsatın sunulmasına karşılık özellikle son dönemde büyük şehirlerden gelen haberler, devletin bu konuda bazı tedbirler almasına neden oldu.

Suç Oranının Artması Denetimleri SıklaştırdıSuriyeli sığınmacıların birçoğu geçici de olsa hayata tutunmak için Türkiye’de yaşam şartlarına uyum sağlamaya çalışırken bazı Suriyeliler ise ne yazık ki ülkenin huzurunu bozacak hareketler sergilemeye başladı. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan Suriyeliler suça fazlasıyla karışmaya başlaması ve bu nedenle tepkilerin artması üzerine devlet tarafından denetimlerin sıklaştırıldığı açıklandı. Göç İdaresi yetkilileri, büyük şehirlerde suça karışan ve toplum huzurunu bozan Suriyeliler ile kayıtlı olmayan Suriyelilerin tespit edilerek sınır dışı edilmesi için çalışmaların hızla devam ettiğini belirtti.

Kaçak Çalışan Suriyeliler Tespit Edilip Sınır Dışı Edilecek

Bununla birlikte birçok iş yerinde kaçak yollarla gelen Suriyeliler oldukça zor şartlarda ve düşük ücretler karşılığında çalıştırılıyor. Bu durumun önüne geçilmesi için yapılan çalışmalarda çalışma izni almamış olan Suriyeliler tespit edilecek ve tüm kaçaklar ülkeden sınır dışı edilecek. Kaçak Suriyelilerin tespit edilmesi için ülke genelinde çalışma başlatılmış durumda.

Suriyeliler Nasıl Çalışma İzni Alabilir?

Suriyelilerin ülkemizde çalışabilmesi için çalışma izni almış olması gerekmektedir. Çalışma izni alacak olan Suriyelilere Geçici Koruma Kartı verilmektedir. Geçici koruma kartı sahibi olan Suriyeli vatandaşlar, berber, oto sanayi gibi alanlarda çırak ya da kalfa olarak çalışma hakkına sahip olmaktadır.

Suriyelilerin Kaçak Çalışmaması için Ne Yapılacak?

Ülkemizde birçok işveren, uygun fiyatla çok çalıştırdıkları için Suriyeli işçileri kaçak yollarla da olsa çalıştırmaktadır. Bu durumun önüne geçilmesi için başlatılan çalışma kapsamında Suriyeli işçileri kaçak çalıştırdığı tespit edilen iş yerlerine ceza uygulaması getirilmektedir. Bu cezai yaptırımların sonucunda iç yerlerinin kaçak işçi çalıştırmayı bırakması ve iş bulamayan kaçak Suriyelilerin ise ülkelerine dönmek zorunda kalması bekleniyor.

Kaçak Suriyeliler için Süre Verildi.

Ülkemizde yaşayan kaçak Suriyelilerin sürekli olarak artış göstermeye başlaması üzerine alınan önlemler kapsamında ülkeye kaçak yollarla giren Suriyelilere 20 Ağustos tarihine kadar süre verildi. Bu süre içerisinde kayıtlı olmayan tüm Suriyelilerin ülkelerine geri dönmesi gerekiyor. Geri dönmeyen ve ülkede olduğu tespit edilen Suriyeliler ise tespit edildikleri anda bir daha alınmamak üzere sınır dışı edilecekler.

Suriyeliler Kayıtlı Oldukları Şehirden Ayrılamayacak

Suriyelilerin Türkiye içi şehir değiştirmesinin de önüne geçilecek. Yapılan yeni düzenleme kapsamında Suriyeliler ülkeye yasal yollarla giriş yaptıktan sonra hangi ile kayıt olurlarsa o ilde kalmak zorundalar. Başka ile geçiş hakkı bulunmayan Suriyeliler, yapacaklar şehir değişikliği durumunda sınır dışı edilmekle yüz yüze kalabilecek.

Suça Karışan Suriyeliler Sınır Dışı Edilecek

Suriyelilerin ülkemize göç etmesi ile birlikte özellikle suç oranlarında ciddi anlamda artış yaşanmaya başladı. Huzursuz bir ortama neden olan Suriyeliler için harekete geçen İçişleri Bakanlığı, çeşitli illerde suça karıştığı tespit edilen Suriyelilerin sınır dışı edilmesi kararı aldı. Bu kapsamda suça karıştığı belirlenen 400 Suriyeli sınır dışı edilerek İdlib’ e gönderildi. Bu sayının denetlemeler ile artması bekleniyor.

Özel Harekât Polisleri Kimlik Kontrolü Yapıyor

Emniyet Müdürlüğü Yabancı Şube Müdürlüğüne bağlı olan Özel Harekât Polisleri, suça karışan Suriyelileri tespit etmek ve Suriyelilerin huzur ortamını bozmasını engellemek için denetimleri oldukça sıklaştırdı. Bu kapsamda görevlendirilen polisler, bağlı oldukları illerde yaşayan Suriyeli vatandaşlara tek tek kimlik kontrolü yapıyor. Bunun yanında Suriyeli vatandaşların fotoğraflarını da çeken polis ekipleri, ülkede geçici kaydı bulunmayan Suriyelileri sınır dışı edilmesi için işlem başlatıyor. Kaçak yollardan ülkeye giriş yaptığı ya da suça karıştığı tespit edilen Suriyeliler, Göç idaresine teslim ediliyor. Göç idaresi, gerekli işlemlerin ardından bu Suriyelileri sınır dışı ediyor.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

78
764 Paylaşım, 78 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
25
Şaşkın
Başarısız Başarısız
114
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
27
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
50
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir