Sürekli Tabletle Oynayan Çocuklar İçin Bunlara Dikkat


72
694 Paylaşım, 72 points

Teknolojinin ilerlemesinin ve akıllı cihazların artmasının belki de en kötü etkilerinden birisi çocuklarımız. Çocuklar, geçmişte olduğu gibi sokakta oyun oynamak yerine artık tüm günlerini tablet ile geçirmeye başladılar. Sürekli olarak tablet kullanımı, çocuklarda birçok sorunun baş göstermesine neden oluyor. Bu yazımızda sürekli tablet ile oynayan çocuklara karşı neler yapılabileceği hakkında anne ve babalara önemli bilgiler vereceğiz.

Günümüzde teknolojiye olan ilgi, özellikle çocuklarda endişe verici bir hal almaya başladı. Çocuklar eğlencenin tek yolunu tabletle oynamak olarak görürken, birçok anne – baba ise çocuğunun uslu durması için bu duruma göz yummayı tercih ediyor. Ancak sürekli olarak tablet kullanımı, bir süre sonra çocuklarda bağımlılık oluşmasına neden oluyor.Çocuklar Kaç Yaşına Kadar Tabletten Uzak Tutulmalıdır?

Çok küçük yaşlarda ne yazık ki tablet kullanımının başladığı ülkemizde, özellikle küçük çocukların mümkün olduğunca bu cihazdan uzak tutulması gerekmektedir. Uzmanlar, 30 – 32 aya kadar çocukların tabletle asla tanıştırılmaması gerektiğinin altını çizmektedir.  Bu aydan önce tabletle tanışan çocukların sosyal ve nörolojik gelişimlerinde sıkıntılar görülebilecektir.

İlkokul Çağında Tablet Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

İlkokul çağında tablet kullanımı daha fazladır. İlkokul çağına gelmiş olan çocuklar, özellikle hafta sonlarını tamamen tablete bağımlı olarak geçirebiliyor. Bu durum, çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite gibi sorunlara neden olmaktadır. Bunun yanı sıra tablette eğlenceli vakit geçiren, birbirinden renkli videoları izleyen çocuklar, sınıfta daha fazla sıkılarak okuldan soğumaya başlayabiliyor. Bu tür sorunları yaşamamak için özellikle okul çağındaki çocuklara hem bunaltmayacak kadar hem de aşırıya kaçmayacak şekilde tablet kullanımının sağlanması gerekiyor. İlkokul çağında tavsiye edilen tabletle oynama zamanı 20 – 30 dakika olarak belirtiliyor.

Tabletle Oynarken Karşılaşılan Görüntülere Dikkat!

Tablet ile uzun süre oyun oynayan ya da video izleyen çocuklar, bazen oyun yaşlarına uygun olmayan ya da daha önce hiç karşılaşmadıkları türden şiddet ya da cinsellik içeren görüntülerle karşılaşabilmektedir. Bu tür görüntüler hakkında bilgisi olmayan çocuk, bu görüntüyü beyninde koyacak bir yer bulamaz. Görüntüyü anlayamaması, çocukta tekrar görme isteği uyandırırken, uygunsuz davranışlara da neden olmaya başlayacaktır. Böyle bir durumda anne – babaların çocuğu mutlaka bir uzmana götürmesi gerekmektedir.

Tablet Kullanımı En Çok Hangi Yaşta Görülmektedir?

Tablet kullanımına ilgi, çok küçük yaşlardan itibaren başlamaktadır. Kendi kendine oyun oynamaktan sıkılan, aktivite ile uğraşmaktan zevk almayan çocuklar, tablete daha fazla ilgi duymaya başlayacaktır. Özellikle küçük yaştaki çocuklar ağlayarak tablet istediklerini belirtmeye başlayacaktır. Çocuğunun ağlamasını istemeyen anne – babalar ise hemen eline tableti tutuşturarak hayatlarındaki en büyük hatayı yapmaktadır.

Tablet Kullanımı Hangi Yaşta Başlamalıdır?

Tablet kullanımı için uzmanların önerdiği yaş, 3 yaş ve sonrası olarak bilinmektedir. 3 yaşından itibaren çocukların aile kontrollü olarak tablete bakmalarında bir sakınca yoktur. Özellikle tablet üzerinden çocukların eğitsel ve bilimsel yönlerini kuvvetlendirici uygulamaların oynatılması, çocuk gelişimine fayda sağlayacaktır. Ancak burada dikkatli olunması gereken nokta, tablet kullanım süresidir. 3 – 6 yaş arası çocuklar günde en fazla 30 dakika tablete bakmalıdır.

Tablet Kullanımının Tehlikeli Boyuta Ulaştığını Nasıl Anlarım?

Anne ve babaların en büyük sorularından birisi çocuğun tablet kullanımının ne zaman tehlikeli boyutlara ulaştığını anlayamamaktır. Anne – babalar, çocuklarının kullandığı tabletin tehlike boyutlarını şu maddelere göre anlayabilmektedir. Eğer maddelere cevap ‘Evet’ ise, çocukta tehlike dönemi başlamış demektir;

  • Çocuğun sosyal ilişkileri çok azaldıysa
  • Tablet kullanmadığı zamanlar yoksunluk belirtileri yaşıyorsa
  • Giderek artan dozlarda tabletle oynama isteği oluşuyorsa
  • Okula gitmeyi istememeye başladıysa
  • Ders notları düşmeye başladıysa

Çocuklarla Yaşanan Tablet Sorunu Nasıl Çözülebilir?

Anne – babalar, çocuklarını tabletten uzaklaştırma konusunda oldukça fazla sıkıntı yaşamaktadır. Tablete bağımlı hale gelen çocuklar, ayrılmak istemeyecektir. Bu durumu ağlayarak, bağırarak, anne – babayla kavga ederek hatta anne – babaya vurarak göstereceklerdir.

Anne ve babaların çocukla sorun yaşamadan tablet sorununu aşmasının temel adımı, tablet kullanım süresini azaltmaktır. Tableti tamamen yasaklamak yerine süresini azaltmak, daha az soruna neden olacaktır. Anne ve babalar çocukları için her gün belirli bir tablet bakma süresi koymalıdır. Bu süreyi aşan her dakika bir sonraki günden düşürülmelidir. Böylelikle çocuğun kurallara uyması mümkün hale getirilecektir. Çocukların günlük tablete bakma süresi en fazla 30 dakika – 1 saat olarak sınırlandırılmalıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

72
694 Paylaşım, 72 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
109
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
109
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
13
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
109
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir