Sürekli İş Göremezlik Rapor Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?


80
784 Paylaşım, 80 points

Çalıştığı iş ile ilgili bir iş kazası geçiren ya da meslek hastalığına yakalandığı için artık çalışamaz duruma gelen kişilere sürekli iş göremezlik rapor parası ödenmektedir. Bu gelir sayesinde artık çalışamayacak durumdaki kişi, geçimini sağlama şansına sahip olur. Bu yazımızda Sürekli İş Göremezlik Rapor Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır? Sorularına cevap vereceğiz.

İnsanları çalıştıkları iş dallarına göre bazen riskli durumlar ile karşı karşıya kalabilirler. Yaşanan bir iş kazası ya da yakalanılan meslek hastalığı nedeniyle çalışamaz duruma gelmek mümkündür. Bu durumda kişiye çalışamaması karşılığında bir aylık bağlanması söz konusu olacaktır.SÜREKLİ İŞ GÖREMEZLİK RAPOR PARASI NEDİR?

Sürekli İş Göremezlik Rapor Parası, kurum tarafından iş kazası geçirmiş ya da meslek hastalığına yakalanmış olan sigortalı çalışanın tedavisi sonunda tekrar çalışma şansına sahip olmaması durumunda sürekli olarak ödenecek bir aylık bağlanmasıdır.

Sürekli iş göremezlik ödemesini almak için çalışan kişinin tüm tedavi sürecinin tamamlanmış olması ve yeniden işe dönmesinin mümkün olmayacağı bir sağlık sorunu kalmış olması gerekmektedir. Bu durumda çalışana aylık ödemesi bağlanacaktır.

SÜREKLİ İŞ GÖREMEZLİK RAPOR PARASI BAĞLANMA ŞARTLARI NELERDİR?

Sürekli İş Göremezlik Rapor Parası bağlanması için öncelikle belirlenmiş olan şartlara uygun olmak gerekmektedir. Şartlara uygun olan çalışanlara sürekli iş göremezlik rapor parası bağlanacaktır. Sürekli İş Göremezlik Rapor Parası bağlanma şartları şu şekilde sıralanır;

  • Sürekli İş Göremezlik Rapor Parası bağlanması için Kurum Sağlık Kurulu tarafından kişinin meslekte kazanma gücünün en az %10 oranda azalmış olması gerekmektedir.
  • Sürekli İş Göremezlik Rapor Parası bağlanması için belli bir sigorta süresini doldurmuş olmak gerekmektedir.
  • Sürekli İş Göremezlik Rapor Parası bağlanması için belirlenen prim gün sayısının doldurulmuş olması gerekmektedir.
  • Sürekli İş Göremezlik Rapor Parası bağlanması için belirlenen yaş sınırında olmak gerekmektedir.
  • Sürekli İş Göremezlik Rapor Parası bağlanması için rapor alan kişinin genel sağlık sigortası dahil tüm prim ve borçlarının ödenmiş olması gerekmektedir.

SÜREKLİ İŞ GÖREMEZLİK RAPOR PARASI NE KADAR ÖDENİR?

Sürekli İş Göremezlik Rapor Parası ne kadar ödenir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir. Sürekli iş göremezlik hali iki farklı türde değerlendirilmektedir. Her durumda farklı ödeme tutarı almak mümkündür. Sürekli iş göremezlik halleri şu şekilde sıralanır;

  • Tam iş göremezlik raporu almış olan kişinin mesleğinde hiç çalışamayacak halde olması ve gücünü %100 kaybetmesi gerekir.
  • Kısmi iş göremezlik raporu almış olan kişinin mesleğinden çalışma gücünü kısmet kaybetmiş olması gerekir. Bu oran en az %10, en fazla %99,99 olarak belirlenmiştir.

Bu kapsamda sürekli iş göremezlik raporu almış olan bir çalışanın aylık kazancının %70’ i oranında gelir bağlanması mümkün olacaktır. Kişi yaşadığı sağlık sorunu nedeniyle bir başkasının bakımına muhtaç hale gelmiş ise o zaman gelirinin %100’ ü kadar aylık bağlanması mümkün olacaktır.

SÜREKLİ İŞ GÖREMEZLİK RAPOR PARASI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Sürekli İş Göremezlik Rapor Parası başvurusunda bulunmak için sigortalılar ve hak sahipleri birden fazla yol kullanabilirler. Sürekli İş Göremezlik Rapor Parası başvuru yolları şu şekilde sıralanır;

  • Doğrudan başvuru
  • Posta yolu ile başvuru
  • Elektronik ortam üzerinden başvuru

Doğrudan ya da posta yolu ile başvuruda bulunan sigortalılara Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi ile bir adet fotoğraf ile en son çalıştığı iş yerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik merkezine iletmesi gerekmektedir.

Elektronik ortam üzerinden yapılacak başvurularda ise e – devlet internet sitesine giriş yaptıktan sonra “e – hizmetler” bölümüne giriş yapma ve ardından “Sosyal güvenlik kurumu” bölümünden “Ortak (4A / 4B / 4C) Hizmetler” – “Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesinin verilmesi” adımlarının takip edilmesi gerekmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

80
784 Paylaşım, 80 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir