Sübhaneke Duası Anlamı, Okunuşu, Türkçe, Arapça Yazılışı ve Faziletleri


96
944 Paylaşım, 96 points

Sübhaneke duası, hemen her Müslümanın bildiği bir duadır. Özellikle namaz kılan kişiler, Sübhaneke duasını mutlaka bilirler. Sübhaneke duası, namazlarda Fatiha suresinden önce okunur.  Bu yazımızda Sübhaneke duasının anlamı, Sübhaneke duasının okunuşu, Sübhaneke duasının Türkçe ve Arapça yazılışı, Sübhaneke duasının faziletleri hakkında bilgi vereceğiz.

 

SÜBHANEKE DUASININ ANLAMI NEDİR?

Sübhaneke duası, namazın başlangıcında okunan duadır. Her Müslüman Sübhaneke duasını bilir. Bu dua, Müslümanların Allah’a kendilerini yakın hissetmek istedikleri zamanlarda mutlaka okunmalıdır. Sübhaneke duası, Allah ve kullar arasında bir konuşma gibi görülür.Sübhaneke duasında Allah’ın bütün eksikliklerden uzak olduğu belirtilir. Allah’ın yüceliği, şanı ve her şeyden üstün olduğu söylenir. Allah’tan başka ilah olmadığını gösteren dualar arasında Sübhaneke duası da yer alır.

Sübhaneke duası, namazlarda ilk olunan duadır. Her Müslüman, namaz kılarken Fatiha suresinden önce Sübhaneke duasını okumak zorundadır. Bu nedenle İslam dininde müminlerin ilk ezberledikleri dualardan birisi Sübhaneke duası olur.

SÜBHANEKE DUASININ OKUNUŞU NASILDIR?

Sübhaneke duasının okunuşu şu şekildedir;

Subhânekellâhumme ve bi hamdik ve tebârekesmuk ve teâlâ cedduk ve lâ ilâhe ğayruk.

Sübhaneke duasının Türkçe anlamı şu şekildedir;

Allah’ım! Sen eksik sıfatlardan pak ve uzaksın. Seni daima böyle tenzih eder ve överim. Senin adın mübarektir. Varlığın her şeyden üstündür. Senden başka ilah yoktur.

Sübhaneke duasının Arapça yazılışı şu şekildedir;

سُبْحَانَكَ اللَّهُمَّ وَبِحَمْدِكَ ﴿﴾ وَتَبَارَكَ اسْمُكَ ﴿﴾ وَتَعَالَى جَدُّكَ ﴿﴾ وَلاَ إِلَهَ غَيْرُكَ

SÜBHANEKE DUASININ FAZİLETLERİ NELERRDİR?

Sübhaneke duası, bazı rivayetlerde Hz. Adem ’in duası olarak bilinir. Bu dua Hz. Adem’ e Allah tarafından öğretilmiştir. Hz. Adem ’in kendisine imtihan olarak sunulan ve yemesi yasak olan Cennet meyvesini yemesinin ardından cezalandırılması ve Allah tarafından Cennetten çıkartılarak yeryüzüne gönderilmesi ve burada çektiği zorlukların ardından Allah’tan af ve mağfiret dilemesi sonucunda çıkmış bir duadır.

Hz. Adem, yeryüzüne indiği sırada birçok zorlu imtihandan geçmiş ve yaşadığı sıkıntılardan dolayı Allah’tan yardım istemiştir. Her af dileyişi ve yardım isteyişinde Sübhaneke duasını okumuştur. Allah’ta Hz. Adem’e bu dua karşılığında yardım etmiştir.

Sübhaneke duasının faziletleri şu şekilde sıralanabilir;

Sübhaneke duası, kulların Allah’ın büyüklüğünü kabul ederek ondan yardım istemesi üzerine kuruludur. Allah, meleklere arşı kaldırmalarını söylediği zaman melekler bunu başaramamış, bu durum üzerine Allah meleklere Sübhaneke duasını okumalarını emretmiştir. Melekler Sübhaneke duasını okuduktan sonra arşı kaldırmışlardır.

Sübhaneke duası okuyarak nefsin ve şeytanın üzerine ölü toprağı serilir. Kullar, yaşadıkları sıkıntıların ardından Allah’a yakararak ve Sübhaneke duasını okuyarak içinde bulundukları güçlüğün kaldırılmasını isteyebilirler. Yüce Allah, Sübhaneke okuyarak kendisinden yardım dileyen tüm kullarının sıkıntılarını kaldırır.

Sübhaneke duası, kısa bir dua olması nedeniyle oldukça kolay ezberlenir. Özellikle okul döneminde çocukların ilk ezberlediği dua Sübhaneke duasıdır. Sübhaneke duası, namazlarda mutlaka okunması gereken duadır. Namazın tüm Müslümanlara farz olması göz önünde bulundurulduğu zaman, tüm Müslümanların Sübhaneke duasını ezberlemek zorunda olduğu da bilinen bir gerçektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

96
944 Paylaşım, 96 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
111
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
25
Helal Olsun!
lol lol
61
lol
Aşk Aşk
50
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
25
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
109
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir