Su Döngüsü Nedir, Yağmur Nasıl Oluşur?


58
564 Paylaşım, 58 points

Yaşamın ana kaynağı olan su, sürekli olarak bir döngü içerisindedir. Maddenin farklı hallerine girebilen su sayesinde hayat devam etmektedir. Suyun döngüsü ile oluşan durumlardan birisi de yağmurdur. Bu yazımızda Su Döngüsü Nedir, Yağmur Nasıl Oluşur? Sorularına cevap vereceğiz.

Su, yaşam için gerekli olan en önemli kaynaklardan birisidir. Suyun olmadığı bir dünyada yaşamak mümkün değildir. Suyun döngüsü sayesinde farklı şekillere giren su hava olaylarının da gerçekleşmesini sağlamaktadır.SU DÖNGÜSÜ NEDİR?

Su döngüsü, suyun yoğunlaşma, buharlaşma, yağış ve akış gibi farklı şekillere girmesi durumudur. Tatlı suyun oluşması için mutlaka su döngüsünün olması gerekmektedir. Canlıların yaşamlarına devam etmeleri için en önemli durumlardan birisi su döngüsüdür.

Hidrolojik döngü olarak da bilinen su döngüsü, hava koşullarındaki değişikliğin başlıca nedenlerinden birisidir. Su döngüsü olmadan yağmur, kar, dolu gibi hava olaylarının gerçekleşmesi mümkün değildir. Yaşam için su döngüsü mutlaka devam etmelidir.

SU DÖNGÜSÜ İLE YAĞMUR NASIL OLUŞUR?

Su döngüsü ile yağmur nasıl oluşur? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; dünyada sıvı halde bulunan su, buharlaşarak atmosferde gaz haline dönüşmektedir. Gaz haline gelen su, yoğunlaşarak yağışın oluşmasını sağlamaktadır.

Aynı şekilde dünyada katı olarak bulunan buzullar benzeri sular, eriyerek sıvı hale geçerler. Bu döngü de sürekli olarak tekrarlanmaktadır. Suyun farklı şekillerde döngü sağlamasının yanı sıra bitkiler de su döngüsüne destek vermektedir. Bitkiler, okyanus, yer altı suları ve nehirler sayesinde aldıkları suyu terleme yolu ile gaz hale çevirir ve su döngüsüne katkıda bulunurlar.

Yaz mevsiminde sıcaklıkların artması ile birlikte sularda daha fazla buharlaşma söz konusu olur. Bu durumda su seviyesinde azalma meydana gelmektedir. Kış aylarına gelindiğinde ise yaşanan yoğuşma nedeniyle buharlaşan bu su yağmur, kar, dolu gibi farklı şekillerde tekrar yer yüzüne düşmektedir.

SU DÖNGÜSÜNÜN AŞAMALARI NELERDİR?

Su döngüsünün aşamaları şu şekilde sıralanır;

  • Buharlaşma: Buharlaşma, suyun sıvıdan gaz haline geçmesidir. Bu olay güneşin ısısı sayesinde suyun moleküllerine ayrılarak gaza dönüşmesi şeklinde olmaktadır.
  • Yoğuşma: yoğuşma, gaz halindeki suyun soğuyarak sıvı hale geçmesidir. Bu olay gaz halindeki suyun ısı kaybetmesi ve moleküllerinin birbirine bağlanması şeklinde olmaktadır.
  • Terleme: Terleme, bitkilerin su döngüsüne verdiği destek sayesinde gerçekleşir. Bitkilerde bulunan fazla su terleme ile dışarı atılıp ve gaz haline dönüşüp atmosfere karışarak su döngüsüne destek vermektedir.

  • Yağış: Yağış, havadaki gaz modeküllerinden daha ağır bir hale gelen suyun yerçekiminin etkisi ile yeryüzüne yağış olarak inmesidir. Hava sıcaklığına bağlı olarak bu yağış farklı şekillerde gerçekleşecektir.
  • Erime: Erime, yeryüzünde katı halde bulunan suyun hava sıcaklığının artmasıyla birlikte erimeye başlaması ve katıdan sıvıya dönüşmesi durumudur.
  • Yüzey Akışı: Yüzey akışı, yağan yağmurun bir kısmının toprak tarafından emilmesi ve kalan suyun eğim yönünde akması durumudur. Eğime bağlı olarak akan sular akarsulara karışır ve bu suyun zamanla buharlaşması ile döngü devam eder.

  • Sızma: Sızma, yeryüzüne yağış olarak düşen suların geçirgen topraklardan yer altı sularına sızması ile gerçekleşir. Yeraltına sızma yöntemi ile akan bu sular, bir süre sonra tekrar yeryüzüne çıkacaktır.
  • Su Kaynağı: Su kaynağı, akiferlerde yüzeyi taşacak kadar su dolması ile oluşur. Yağış miktarına göre değişen bu durum bir kaya içerisinde dolduracak kadar suyun oluşması ve ardından taşması durumudur.
  • Suyun Buzullar ve Karlar Halinde Depolanması: Suyun buzullar ve karlar halinde depolanması, su döngüsünün türlerinden birisidir. İklimin daha soğuk olduğu yerlerde su döngüsü sayesinde buzullar ve buz tepelerinin oluşması söz konusudur. Ters şekilde sıcaklığın fazla olduğu yerlerde ise okyanus seviyelerinde artış olmaktadır.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

58
564 Paylaşım, 58 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
37
Şaşkın
Başarısız Başarısız
121
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir