Su Diyeti Nedir, Su Diyet Listesinde Neler Var?


61
595 Paylaşım, 61 points

İnsan vücudunun büyük bir kısmı sudan oluşur. Su, metabolizmanın hızlı çalışması ve kan basıncının dengelenmesi için oldukça önemlidir. Su tüketmek sağlık için çok önemli olmasının yanı sıra diyette de en önemli içeceklerden birisidir. Bu yazımızda Su Diyeti Nedir, Su Diyet Listesinde Neler Var sorularına cevap vereceğiz.

Su içmek, sağlık için başlı başına önemli bir ayrıntıdır. Suyun bu kadar önemli olması, diyetlerin de baş kahramanı olmasını sağlamaktadır. Su diyeti, özellikle son yıllarda çok popüler bir hale gelmiştir. Bilinçli ve kontrollü kilo vermeyi sağlayan su diyeti, kalori yakarak kolayca kilo vermeyi sağlar.



SU DİYETİ NEDİR?

Su diyeti, gün içerisinde bolca su ve sıvı tüketerek yapılan bir diyettir. Uzun zamandır bilinen su diyeti, özellikle son yıllarda oldukça tercih edilmektedir. Su diyetinde özellikle soğuk su tüketerek vücuttan ekstra kalori harcaması sağlanmaktadır. Vücudun fazladan kalori harcaması daha hızlı kilo vermeyi sağlayacaktır.

Su diyetinde böbreklerin de daha fazla çalışması amaçlanır. Daha hızlı çalışan böbrekler, vücuttaki toksinlerin de atılmasını sağlamaktadır. Suyun eklemleri ve omurgayı koruma görevi de bulunmaktadır. Kan basıncını dengeleyen su diyeti, vücudun daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

SU DİYETİ NASIL YAPILIR?

Su diyeti, vücutta bir detoks etkisi yapmaktadır. Kalori yakımını hızlandıran su diyeti sayesinde kolayca kilo vermek mümkün olacaktır. Bunun için günlük 2 litre su ya da sıvı tüketmek gerekir. Su tokluk hissi vermesinin yanı sıra kan basıncını da düşürdüğü için kilo vermeyi kolaylaştırır.

Su diyetinin en önemli ayrıntısı sadece su tüketerek yapılmamasıdır. Sadece su tüketilerek yapılacak bir diyet sağlık için çok zararlı olacaktır. Su diyetinde bolca sıvı tüketiminin yanı sıra besin değeri yüksek gıdaları da tüketmek gerekir. Kısa süreli uygulanan su diyetinde sabahları uyanınca aç karna bir bardak limonlu su içmek gerekir.

SU DİYETİ LİSTESİ NASILDIR?

Su diyeti listesi şu şekildedir;

Kahvaltı:

-1 bardak taze sıkılmış portakal suyu

-6 adet taze çilek ve yulaf ezmesi

Ara öğün:

-Taze zencefil ve kurutulmuş papatya ile demlenmiş bir bardak ılık bitki çayı

Öğle:

-2 bardak su

-2 kase sebze çorbası

-Akdeniz salatası

Ara öğün 1:

-3 adet ceviz

-Yeşil çay

Ara öğün 2:

-2 dilim taze ananas

-1 elma

Ara öğün 3:

-Yağsız peynir ile yapılmış yeşil salata

-1 bardak su

Akşam:

-2 bardak su

-2 kâse sebze çorbası

-1 porsiyon haşlanmış sebze

-1 kase ev yapımı yoğurt

Ara öğün:

-15 adet üzüm

-1 adet şeftali

-1 bardak su

SU DİYETİNİN ZARARLARI NELERDİR?

Su diyeti, kısa sürede kilo verdiren bir diyettir. Bu nedenle son yıllarda sıklıkla tercih edilmektedir. Su diyetinin zararları şu şekilde söylenebilir; su diyeti çok dikkatli yapılmalıdır. Doğru uygulanmayan bir su diyeti sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Su diyeti yapmak isteyen bir kişinin öncelikle bu diyetin detaylarını araştırması doğru olacaktır.

Su diyetinin uygulanmaya başladıktan sonra 3 – 5 gün sonra sonlandırılması gerekir. 5 günden daha uzun süren diyetlerde ise uzman tavsiyesi ile hareket etmek doğru olacaktır. Böylece su diyetinin yanlış uygulanmasına bağlı olarak sağlık sorunu yaşanmasının önüne geçilmiş olacaktır.

SU DİYETİNİ KİMLER YAPAMAZ?

Su diyeti herkes tarafından yapılabilecek bir diyet değildir. Su diyeti bazı kişiler tarafından asla uygulanamaz. Su diyetini kimler yapamaz sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir;

  • Gut hastaları
  • Diyabet hastaları
  • Böbrek hastaları

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

61
595 Paylaşım, 61 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir