Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanın!


51
494 Paylaşım, 51 points

İnternetten para kazanma yolları arasında bulunan stok fotoğraf satarak para kazanmak, konusunda tecrübe ve yeteneğe sahip olanlar için oldukça cazip fırsatlardan birisidir. Fotoğraf denilince akla her ne kadar sanat gelse de, tavsiye edeceğimiz bu işin sanatla fazla bir alakası olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Gelin internetten para kazanma yolları arasında olan stok fotoğraf satarak para kazanma işini, hep birlikte inceleyelim.

Stok Fotoğraf Satarak Para KazanmakAslında burada yapılması gereken iş, oldukça basittir. Mali değeri olabileceğine inandığınız fotoğraflar yakalayarak, fotoğrafların satışını internet üzerinde bulunan birçok stok fotoğraf sitesine satabilirsiniz. Yani burada hem eğlenip gezerken, hem de bir miktar cep harçlığını çıkarmak oldukça mümkün şeylerden birisidir.

Nasıl Yapabilirim?

Stok fotoğraf satarak para kazanmak, fazla bilgi ve birikime sahip olmadan yapılabilecek işler arasında yer almakta olup, oldukça basittir. Bunu yapabilmek için kaliteli fotoğraflar çekebileceğiniz bir cihaza ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun için kamerası ciddi anlamda kaliteli cep telefonunuzu kullanabilir ya da çok daha profesyonel bir şekilde iş yapmak istiyorsanız, kendinize bir fotoğraf makinesi alabilirsiniz. Bunların dışında çektiğiniz fotoğrafları satabileceğiniz stok fotoğraf sitelerine girebilmek için internet bağlantısı olan bir bilgisayar ya da mobil cihaza ihtiyacınız olacaktır. Tercihen bilgisayar olması, işlerinizi çok daha hızlı bir şekilde yapmanıza imkan verecektir.

Fotoğraf makinenizi yanınızdan ayırmayarak, kişiler ya da şirketler tarafından alınabilecek ticari değere sahip kaliteli fotoğraflar çekerek stok fotoğraf sitelerine bu fotoğrafları belirli ücretler karşılığında satabilirsiniz.

En Güvenilir Stok Fotoğraf Siteleri Hangileri?

Dünya genelinde oldukça popüler olan ve kolaylıkla müşteri bulabileceğiniz stok fotoğraf siteleri arasında, Shutterstock, İstock ve 123RF stok fotoğraf siteleri müşteri bulmanızı kolaylaştıracak tavsiye edebileceğimiz siteler arasında yer almaktadır.

Her ne kadar yapılacak iş basit olsa da, bu işin de ticari amaç taşıması nedeniyle ciddiye alınması gerektiğini söyleyelim. Çekeceğiniz fotoğrafların kaliteli olmasının yanı sıra, mümkün olduğu kadar özgün özelliklere sahip olması, fotoğrafları daha iyi fiyatlara ve çok kısa bir sürede satmanıza yardımcı olacak etkenler arasındadır.

Nasıl Fotoğraflar Satabilirim?

Bu soruya cevap verirken, yukarıdaki kalite ve özgürlük kriterlerini de göz önüne almak gerekir. Yoksa bunların dışında kendinize bir stüdyo oluşturarak, burada çekeceğiniz fotoğrafları satma şansınızın olduğu gibi, bulunduğunuz şehrin fotoğraflarını çekerek de stok fotoğraf satış sitelerinde satmanız mümkündür.

Size Neden Para Ödüyorlar?

Günümüzde kimsenin kimseye karşılıksız para vermeyeceği, en önemli gerçeklerden birisidir. Bu nedenle stok fotoğraf satarak para kazanmak içinde, bir takım ticari beklentilerin olması oldukça normaldir. Öncelikle çekmiş olduğunuz fotoğraflarınızı n özgün olması, yani daha önce başka bir yerde yayınlanmamış ve telif hakkına sahip olmayan fotoğraflar olması nedeniyle, farklı yerlerde kullanmak için kişi ya da firmalar bu fotoğraflara sahip olmak isteyebilirler.

Dünyanın çeşitli yerlerinden gelecek fotoğraflara kendileri bizzat ulaşamayacak olan kişi ya da firmalar, stok satış sitesi üzerinde bulunan beğendikleri fotoğrafları satın alarak amaçlarına ulaşmış olurlar. Stok satış siteleri ise satılan fotoğraflar üzerinden belirli bir komisyon aldıkları için, sizlere bu imkanı sunmaktadır. Nihayetinde fotoğraf satmak isteyen kişiler eğlenmenin yanı sıra cep harçlığı çıkarabilecek paralarda kazanacağı için, stok fotoğraf satarak para kazanmak için uğraş verebilmektedirler.

Kısacası olay tamamen bundan ibaret olup, sonucu ticarete dayanmaktadır. Burada unutmamanız gereken bir diğer husus da, satacağınız fotoğrafları satın alan kişilerin, bu fotoğrafların telif hakkını alma imkanlarına sahip olabilecek olmalarıdır. Telif hakkına sahip olduklarında, zaten satmış olduğunuz fotoğraflar üzerinden, herhangi bir hak iddia etmeniz mümkün değildir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

51
494 Paylaşım, 51 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
49
Şaşkın
Başarısız Başarısız
13
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
49
Helal Olsun!
lol lol
85
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
49
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
13
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir