SSK’lı Olarak Çalışan Kişi Şirket Kurabilir Mi?


69
674 Paylaşım, 69 points

Bir iş yerinde sigortalı olarak çalışan birçok kişi, bu işlerine devam ederken kendileri için bir şirket açıp açamayacaklarını merak ederler. İş Kanunu’nun bu konuda sigortalı çalışanlara izin verip vermediği ile ilgili net bir bilgi sahibi olmamak, çalışanların kafasını kurcalamaktadır. Bu yazımızda SSK’lı Olarak Çalışan Kişi Şirket Kurabilir Mi? Sorusuna cevap vereceğiz.

Sigortalı çalışan kişiler aynı zamanda kendi işlerinin patronu da olabilmek ve ikinci bir gelir kapısına sahip olabilmek için bir şirket kurmak isteyebilir. Bu aşamada kafaları en çok kurcalayan konuların başında sigortalı çalışan kişinin BAĞ-KUR gerektiren bir şirketi açma hakkının olup olmadığıdır.SSK’LI OLARAK ÇALIŞAN KİŞİ ŞİRKET KURABİLİR Mİ?

SSK’lı Olarak Çalışan Kişi Şirket Kurabilir Mi? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; sigortalı olarak çalışan bir kişinin açacağı şirket, mevcut çalışmasını etkilemeyecek ise bir şirket kurmasında herhangi bir sakınca yoktur.

İş kanunu kapsamında SSK’ lı olarak çalışan bir kişinin şirket kurmasına engel olan bir madde bulunmamaktadır. Sigortalı olarak çalışan kişi bu kapsamda istediği zaman şahıs şirketi kurma hakkına sahiptir. Şahıs şirketi birden fazla ortakla kurulabileceği gibi sigortalı çalışan kişi tek başına da bir şahıs şirketi kurabilecektir.

SSK’ LI OLARAK ÇALIŞAN KİŞİNİN ŞİRKET KURMASI İÇİN NE GEREKİR?

SSK’ lı olarak çalışan kişinin şirket kurması için ne gerekir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; sigortalı olarak çalışan kişinin şahıs şirketi kurması sanıldığından çok daha kolaydır. Sadece gerekli olan birçok şeye sahip olmak, şirketi kurmak için yeterli olacaktır.

Şahıs şirketi kurmak için gerekenler şu şekilde sıralanır;

  • Sermaye
  • Muhasebeci
  • Şahıs şirketi kuracak sigortalı çalışanın kimliği

Şahıs şirketi kurmak isteyen sigortalı çalışan, muhasebeci üzerinden tüm evrakların temin edilmesi ve işlemlerin tamamlanmasını sağlayabilir. Şirket kurmak için başvuruda bulunan kişinin vergi dairesi üzerinden başvuru işlemini tamamlaması sonrasında vergi memurlarında sigortalı çalışan işyerinde ziyaret edilecek ve işlemler hakkında inceleme yapılacaktır.

Vergi memuru tarafından yapılan inceleme sonrasında şirket kurma ve fatura bastırma faaliyetlerine geçmek mümkün olacaktır. Bu işlemin tamamlanmasının sonrasında şirket üzerinden aylık kazanca göre vergi ödeme süreci başlatılacaktır.

SSK’ LI ÇALIŞAN KİŞİ BAĞ KUR ÖDEMEK ZORUNDA MIDIR?

SSK’ lı çalışan kişi Bağ – Kur ödemek zorunda mıdır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; SSK’ lı olarak çalışan ve aynı zamanda bir şahıs şirketi kurmuş olan bir kişinin ayrıca Bağ – Kur yaptırmasına gerek yoktur.

4A’ lı olarak işçi statüsünde çalışan ve her ay sigortası yatan kişinin Bağ – Kur kaydını kurmasına gerek yoktur. Bu kişinin Bağ – kur ödemesi yapması ya da borcunun çıkması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

ŞİRKET AÇAN BİR SSK’LI SİGORTALI MI YOKSA BAĞ – KUR’ LU MU SAYILIR?

Şirket açan sigortalı çalışanların en büyük korkularından birisi, bağlı oldukları sigorta hakkını kaybedip Bağ – Kur’ lu olmak zorunda kalma durumudur. Bu durum birçok sigortalı çalışanın şirket açma düşüncesini geri plana atmasına neden olmaktadır.

Şirket açan bir SSK’ lı sigortalı mı yoksa Bağ – Kur’ lu mu sayılır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; sigortalı olarak bir kurumda çalışan kişi kendi adına şahıs şirketi açtığı zaman asla Bağ – Kur’ a geçmeyecektir. Bu kişinin kendisine ait bir şirket kurması durumunda bile sigortalı olarak devam etmesi mümkün olacaktır.

Ancak bu aşamada dikkat edilmesi gereken durum bulunur. Sigortalı olarak çalışan ve bir şirket kurmuş olan kişinin sigorta ödemelerinin bir gün bile kesintiye uğraması durumunda kişi anında Bağ – Kur’ lu sayılacaktır. Şirket sahibi kişinin Bağ – Kur’a geçmemesi için sigorta ödemesi yapılmayan bugün için mutlaka rapor sunması gerekmektedir. Rapor sunan kişilerin sigortalı olma durumu geçerli olacaktır.

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

69
674 Paylaşım, 69 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir