Squid Game Dizisi Nedir, Verdiği Mesajlar Nelerdir?


66
644 Paylaşım, 66 points

Son dönemin dillerden düşmeyen dizisi olmayı başaran Squid Game, popülerliğini her geçen gün biraz daha artırmaya devam ediyor. Kore yapımı olan bu dizinin konusu ise birçok kişi tarafından oldukça sakıncalı olarak değerlendiriliyor. Bu yazımızda Squid Game Dizisi Nedir, Verdiği Mesajlar Nelerdir? Sorularına cevap vereceğiz.

Kore yapımı diziler özellikle son yıllarda çok popüler bir hale geldi. Farklı konuları ile dikkat çeken bu diziler arasından en çok konuşulan Squid Game oldu. Kısa bir süre önce Netflix platformu üzerinden gösterilmeye başlanan bu dizi, kısa sürede tüm dünyanın en çok konuştukları arasına girmeyi başardı.SQUİD GAME DİZİSİ NEDİR?

Squid Game dizisi, Netflix üzerinden yayınlanan Kore yapımı bir dizidir. Dizi hem farklı konusu hem de içerdiği mesajlar ile dikkat çekmeyi başarmaktadır. 9 farklı bölümden oluşan bu dizi, eylül ayından bu yana yayınlanmaktadır.

81 ülkede gösterimde olan Squid Game, Netflix’in dizileri arasında birinci sırayı kısa sürede almayı başarmıştır. Açlık Oyunları filminde sergilenen mücadele ile birlikte Testere filminde sergilenen vahşeti bir arada sunan bu dizi, birçok kesimin içeriği nedeniyle tepkisini de almaktadır.

SQUİD GAME DİZİSİNİN KONUSU NEDİR?

Squid Game dizisinin konusu şu şekildedir; dizide maddi olarak sıkıntı yaşayan ve borç içerisinde debelenen insanların sonucunda yüklü bir para ödülü verilecek olan oyun adı altındaki bir yarışmaya davet edilmesi ve sonrasında yaşananlar anlatılmaktadır. 2008 yılında yazılmış olan bu sizi 2009 yılında tamamlanmış ancak hayata geçirilmesi 2019 yılında gerçekleşmiştir. Bunun başlıca nedeni hem oyuncuların hem de yatırımcıların diziye soğuk bakmalarıdır.

Borçlarından kurtulmak ve büyük ödülün sahibi olmak isteyen insanlar, kendilerine verilen kart üzerinde yer alan gizli bir numarayı aradıktan sonra tamamen gizliliğe dayanan içeriğe sahip oyuna dahil olmuş olmaktadır.

Maddi anlamda refaha çıkmak için basit birkaç oyun oynayacağını düşünerek oyuna dahil olan kişileri aslında büyük bir tehlike beklemektedir. Katılımcıların kendilerine verilen numara ile gizli bir alanda toplanması sonrasında başlayan bu yarışmada, toplamda 456 kişiye çocuk oyunları oynatılmakta ve başaramayanların elendiği bu oyunların sonunda tüm elenen insanlar öldürülmektedir.

Amaçları sadece para kazanmak olan ancak ölümle burun buruna gelen insanlar, oyunun tehlikeli içeriğini öğrendikten sonra sadece hayatta kalmak için mücadele vermeye başlayacaklardı. Şiddet içerikleri ile de dikkat çeken dizide sürekli gruplaşmalar ve çekişmeler yer almaktadır. Oyuncular dizide oyunları önceden tahmin edebilmek için her türlü mücadeleyi vermektedir. Oyuncuların karşısına çıkacak olan oyunlar ise yatakhanelerinin duvarlarında resmedilmiş şekilde bulunmaktadır.

SQUİD GAME DİZİSİNİN VERDİĞİ MESAJLAR NELERDİR?

Squid Game Dizisinin Verdiği Mesajlar Nelerdir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Dizide insanların paraya ulaşmak için verdikleri zorlu yaşam mücadelesi anlatılmaktadır.
 • Dizide paranın insanlara akıl aldırmaz işler yaptırabileceği anlatılmaktadır.
 • Dizide insanlar arasındaki eğitim eşitsizliğinin en üst seviyelere kadar vardığı anlatılmaktadır.
 • Dizide çaresizlik nedeniyle insanların verdikleri hayat mücadelesi anlatılmaktadır.
 • Dizide farklı hayatlardan gelmiş insanlar ve farklı karakterler anlatılmaktadır.
 • Dizide insanların toplumda yarışa dayalı bir sistemde nasıl mücadele ettikleri anlatılmaktadır.
 • Dizide insanların hal ve hareketlerinin iş yerlerinde, okullarında ve genel yaşamlarında nasıl etkili olduğu anlatılmaktadır.
 • Dizide kazananların ve kaybedenlerin gerçek hayatta nasıl keskin çizgiler ile ayrıldıkları anlatılmaktadır.
 • Dizide insanlara gerçek hayatta eşit şartlar sunulduğunda bile insanların nasıl farklı tarzda yaklaştıkları anlatılmaktadır.
 • Dizide borç batağında olan çaresiz insanların bu çaresizlikten kurtulmak için ölümü bile göze alabilecekleri anlatılmaktadır.

SQUİD GAME DİZİSİNİN BÖLÜMLERİ NELERDİR?

Squid Game dizisi, dokuz farklı bölümden oluşmaktadır. Netflix üzerinden yayınlanan dizinin şu anda birinci bölümü izleyiciye sunulmaktadır. Squid Game dizisinin bölümleri şu şekilde sıralanır;

 1. Kırmızı Işık, Yeşil Işık
 2. Cehennem
 3. Şemsiyeli Adam
 4. Takıma Sadık Kal
 5. Adil Bir Dünya
 6. Kanka
 7. VİP’ ler
 8. Gemi Aslanı
 9. Şanslı Bir Gün

SQUİD GAME DİZİSİNİN İKİNCİ SEZONU NE ZAMAN YAYINLANACAK?

Squid Game dizisinin şu anda birinci sezonu ekranlara gelmektedir. İzleyenlerin soluksuz takip ettiği bu dizinin ikinci sezonunun ise ne zaman ekranlara geleceği şimdiden merak edilmeye başladı. Squid Game dizisinin ikinci sezonu ne zaman yayınlanacak? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

Squid Game dizisi Netflix platformu üzerinden henüz ilk sezonu ile izleyicilerin beğenisine sunuldu. Dizinin tutkunu olan dizi severlerin büyük merakla bekledikleri ikinci sezon başlama tarihi ise henüz netletmiş değil. Dizinin ilk sezonunda açık uçlu son söz göz önünde bulundurulduğu zaman ikinci sezonun da çok uzun sürmeden ekranlara gelmeye başlayacağı düşünülüyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

66
644 Paylaşım, 66 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir