Spam Mail Nedir, Nasıl Engellenir, Tamamen Kaldırma Yolları


76
745 Paylaşım, 76 points

Spam mail, günümüzde sıkça karşılaşılan bir durum olarak bilinmektedir. Hemen her mail kullanıcısı, Spam mail ile karşılaşmıştır. Ancak bu tür mailler kişilere oldukça rahatsızlık verecektir. Bu yazımızda Spam mail hakkında bilgi verirken, bu tür maillerin nasıl engelleneceğini de anlatacağız.SPAM MAİL NEDİR?

Spam mail, diğer bir adı ile istenmeyen mail olarak anılmaktadır. Spam mail, kişinin izni ve bilgisi olmaksızın gönderilen maillere denmektedir. 1978 yılından bu yana mail sistemi kullanılmaktadır ve ilk yıllardan bu yana Spam maillerle karşılaşılmıştır.Spam mail, e – posta kullanıcılarının en fazla rahatsızlık duyduğu durumdur. Mail adresini kontrol eden bir kullanıcı, adreste yer alan tüm Spam mailleri temizlemek için oldukça zaman kaybedecektir. Bu durumda hiç hoş değildir.


SPAM MAİLLER NEDEN GÖNDERİLİR?

Spam mailler, reklam yapmanın en kolay yollarından birisi olarak görülmektedir. Birçok firma, ürün tanıtımı için aynı anda binlerce kişiye Spam mail göndermektedir. Hatta toplu mail gönderen programlar bile bu amaçla kullanılmaktadır.

Spam mailler, art niyetli kişilerce de çok tercih edilmektedir. Özellikle virüs yayma işlemlerinde kullanılan Spam mailler sayesinde bir virüs programı aynı anda yüzlerce kişiye gönderilebilmektedir. Virüs içeren Spam mailler, genel olarak PDF içeriğine sahip olmaktadır. Bu tür Spam mailler ile kullanıcıların kişisel verilerine bile ulaşmak mümkündür.
SPAM MAİL İLE BİZİM ADIMIZA BAŞKASINA MAİL ATILABİLİR Mİ?

Spam maillerin en kötü yanlarından birisi, bir kullanıcının adı ile bir başkasına mail atmasıdır. Bir kişinin mailine Spam mail ile sızmayı başaran kişiler, bu kullanıcının adını kullanarak tüm arkadaş listesine mail atabilmektedir. Bu durumda mail kullanıcısı hem kendisini hem de çevresindeki kişileri sıkıntıya sokmuş olacaktır.

SPAM MAİLLERDEN KORUNMAK MÜMKÜN MÜDÜR?

Spam maillerden korunmak elbette ki mümkündür. Bunun için Spam önleyici anti virüs programları kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra kullanılan mail türüne göre Spam mesajı engelleme işlemi gerçekleştirilebilir. Maile göre Spam engelleme işlemi şu şekilde yapılmaktadır;

  • Gmail Spam mesaj engelleme
  • Hotmail Spam mesaj engelleme
GMAİL SPAM MESAJ ENGELLEME NASIL YAPILIR?

Gmail üzerinden gelen Spam mailleri engellemek için bazı adımların takip edilmesi gerekmektedir. Gmail Spam mesaj engelleme yöntemi şu şekilde sıralanabilir;

  • Birinci Adım

Bilgisayar üzerinden Gmail adresi açılır. Gerekli durumda mail girişi için e- posta adresi ve şifre yazılır.

  • İkinci Adım

Belirlenmiş Spam mesaj iletisinin altında yer alan Spam bildir sekmesine basılır

  • Üçüncü Adım

İşlemin ardından mail, Spam klasörüne eklenir ve Gmail bir daha bu adresten mesaj gelmesine izin vermez.


HOTMAİL SPAM MESAJ ENGELLEME NASIL YAPILIR?

Hotmail kullanıcıları da kendilerine gelen Spam mesajları engelleme hakkına sahiptir. Hotmail Spam mesaj engelleme yöntemi şu şekildedir;

  • Birinci Adım

Microsoft hesabı açılır. Gerekli durumlarda kullanıcı adı ve şifresi yazılarak giriş yapılır.

  • İkinci Adım

Ekranın sağ üst köşesinde bulunan çark işaretine ardından ise ‘Daha fazla ileti ayarı’ yazan bölüme basılır.

  • Üçüncü Adım

Ayarlar menüsünden gereksiz e – postaları engelleme alanında yer alan Güvenli ve engellenen gönderiler bölümüne tıklanır.

  • Dördüncü Adım

Engellenen gönderiler menüsünden istenilen Spam mesaj seçilerek engellenir. Engellenmiş olan adreslerden bir daha mail göndermek mümkün olmayacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

76
745 Paylaşım, 76 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
121
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir