Sosyal Yardım Alanlara Bayram İkramiyesi Geliyor


65
629 Paylaşım, 65 points

Son dönemde emekliler için hazırlanan bayram ikramiyesi sistemi yeni bir düzenleme ile dar gelirli vatandaşlara da verilecek. Bayrama az bir süre kala yapılan açıklamalar, dar gelirli vatandaşların yüzünü güldürdü. Bu yazımızda sosyal yardım alanlara bayram ikramiyesinin nasıl verileceğini detaylı olacak anlatacağız.

Devlet tarafından geçtiğimiz dönemde başlatılan kampanya kapsamında emeklilere 1000 TL tutarında bayram ikramiyesi verilmeye başlamıştı. Yılda iki kez bayram öncesinde verilen bu ikramiyeler emeklilerin yüzünü güldürmeye yetti.

Sosyal Yardım Alanlar da İkramiye Alacak

Devlet tarafından yapılan yeni düzenleme kapsamında bundan sonra sosyal yardım alan kişilerin de bayram ikramiyesinden yararlanacağı belirtildi. 2022 aylığı alan tüm dar gelirli vatandaşlar bundan sonra bayram önceleri 1000 TL ikramiye alma hakkına da sahip olacak.Bayram İkramiyesinden Kimler Yararlanabilecek?

Yapılan yeni düzenlemeler kapsamında bayram ikramiyelerinden yararlanan kişilere sosyal yardım alanlar da dâhil edildi. Gelir düzeyi düşük olduğu için devletten maddi yardım alan tüm aileler yılda iki kere olmak üzere Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesinde 1000 TL tutarında ikramiye almaya hak kazanacaklar.

Bayram İkramiyesini Evde Bakım Aylığı Alanlar Alabilir mi?

Bayram ikramiyesi alabilmesi için kişinin evine giren gelirin oldukça düşük olması gerekiyor. Bu durum evde bakım aylığı alan dar gelirli hanelerin durumunu akıllara getirdi. Ek bir gelir kaynağı gibi olan evde bakım parasının girdiği evlerde kişi sayısına düşen aylık gelir miktarı otomatik olarak yükseliyor. Bu durumda aile sosyal yardım paketinden yararlanma hakkını kaybetmiş oluyor.

Bu duruma el atan ve aileleri mağdur etmek istemeyen Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sosyal yardım şartlarında bazı değişikliklere gitti. Yapılan yeni düzenlemede evde bakım yardımı alan ailelerde bundan sonra kişi başına düşen gelir miktarının şartlara dâhil edilmemesi kararı alındı. Bakım aylığı alan ailelerde kişi sayısına düşen gelir miktarının önemli olmaması sonucunda aile sosyal yardım paketlerinden yararlanmaya devam edebilecek. Bu kapsamda evinde yaşlı, hasta ya da özürlü bir yakınına bakan aileler de yılda iki kere bayram ikramiyesi alma hakkına sahip olacak.

Bayram İkramiyesini Kimler Alabilecek?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafında hazırlanan yeni karar kapsamında bundan sonra emeklilerde olduğu gibi bayram öncesinde 1000 TL bayram ikramiyesi alma hakkı kazanan kişiler şu şekilde sıralanıyor;

 • SGK ‘dan emekli aylığı alanlar
 • Yaşlılık aylığı alanlar
 • Görev malullüğü aylığı alanlar
 • Malullük aylığı alanlar
 • Ölüm aylığı alanlar
 • İş göremezlik geliri alanlar
 • Şehit yakınları
 • Gaziler ve muharip gaziler
 • Güvenlik korucuları
 • Şampiyon sporcular
 • Terörden zarar görmüş siviller
 • Terörden zarar görmüş kişilerin hak sahipleri
 • Maddi durumu kötü olanlar
 • Yaşlı bakım aylığı alanlar
 • Hane halkı başına düşen gelir asgari ücretten daha düşük olanlar

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

65
629 Paylaşım, 65 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
41
Şaşkın
Başarısız Başarısız
147
Başarısız
Komik Komik
115
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
56
Helal Olsun!
lol lol
75
lol
Aşk Aşk
64
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
40
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
127
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

10 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Merhabalar ben 40 yaşında. Bekar anne babasının kaybetmiş 4 evli kardeşi olan. Ve evli çocuklu ablasının yanında. Mecburen. İkamet eden koah hastalığım olduğu için tam zamanlı bir işe sağlık belgesini görünce ise alınmayan bir bayanım her üç ayda birkere bulunduğum bölgedeki kaymakamlikta 300 TL alan bir bayanım bende bu bayram ikramiyesinden yararlanabiliyomuyum öyle ise. Ne yapmam gerekiyor teşekkürler

 2. Ha hah hah… 2022 ayligı alani anladim. da ..
  VAKIF da kaydi olan herkese yani asgari ücretin 3 de biri kadar geliri olan kisilere zor verirler bu parayi…