Sosyal Yardım Alan Kişilere İstihdam Yaratılacak


66
644 Paylaşım, 66 points

Ülkemizde birçok ihtiyaç sahibi devlet tarafından verilen sosyal yardımlardan faydalanıyor. Sosyal yardım, kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda belirleniyor. Sosyal yardımlar hakkında sürekli olarak yenilikler yapan devlet, sosyal yardım alanlar için istihdam yaratmaya da karar verdi. Bu yazımızda Sosyal Yardım Alan Kişilere İstihdam hakkında detayları paylaşacağız.

Türkiye’ de istihdam sağlanması için her türlü imkan kullanılıyor. İstihdam alanının her gün genişlemesi amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında sosyal yardım alan kişiler de değerlendirilmeye başladı.SOSYAL YARDIM ALAN KİŞİLERE İSTİHDAM YARATILACAK

Yapılan çalışmalar kapsamında sosyal yardım alan kişilerin de daha rahat koşullarda yaşamasını sağlamak amacı ile istihdam yaratılmasına karar verildi. İŞKUR ile yapılan anlaşma kapsamında sosyal yardım aldığı belirlenen 1 milyondan fazla kişinin bir meslek sahibi olması için çalışmalar gerçekleştirilecek.

Sosyal yardım alanlara istihdam sağlanması amacıyla yapılan çalışmalar bünyesinde teşvik süresince görev alacak tüm ihtiyaç sahiplerine verilecek asgari ücretin yarısı devlet tarafından karşılanacak. Bununla birlikte devlet, istihdam projelerinin de sayısını artıracak. Böylece sosyal yardım alan kişilerin de kolaylıkla iş gücüne dahil olması için çalışma alanları genişletilecek.

SOSYAL YARDIM ALANLARIN TEŞVİK PRİMİ DEVLETTEN

Sosyal yardım alan kişiler, Toplum Yararına Programlar kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında işe yerleştirilecek. İşe yerleştirilmiş olan sosyal yardım alan kişilerin işverenine devlet tarafından teşvik primi ödemesi yapılacak.

İşverenlerin maliyetleri aşağıya çekilerek daha fazla kişiye iş alanı sağlamaları amaçlanacak. İşverenler tarafından sunulan istihdam artışına katkı yatırım alanlarına ise öncelik verilecek. İşverenlerin sosyal yardım alan kişilere iş sağlaması durumunda verilecek olan asgari ücret ödemesinin yarısı devlet tarafından ödenecek.

SOSYAL YARDIM ALANLARA SUNULACAK İSTİHDAM YARDIMLARI NELERDİR?

Sosyal yardım alanlara sunulacak istihdam yardımları şu şekilde sıralanıyor;

  • 18 – 55 yaş arasında çalışabilir durumda olan ve sosyal yardımlardan faydalanan kişilere iş görüşmelerine gitmeleri için yol parası, tıraş ücreti gibi ihtiyaçlarına karşılık yılda en fazla 3 kere 40 – 100 TL arası ödeme yapılacak.
  • Sosyal yardım alan bir kişinin işe yönlendirildiği bilgisi İŞKUR tarafından sisteme bildirildikten sonra 30 gün içerisinde ikamet adresinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat eklenecek.
  • Sosyal yardımlardan faydalanan kişiler İŞKUR tarafından işe yönlendirildikleri zaman bir kereye mahsus olmak üzere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından asgari ücretin 3/1 ‘i oranda yardım alırlar.

  • İşe başlayan kişilerin sosyal Güvenlik Kurumu kaydı yapıldıktan sonra 60 gün içinde ikametin bulunduğu yerdeki sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına müracaat etmelidir.
  • Sosyal yardım alan kişi işe başladıktan sonra bir yıl süreyle Şartlı Eğitim Yardımı ve Şartlı Sağlık Yardımı fırsatlarından yararlanabilir.
  • Sosyal yardım alan kişilerin İŞKUR tarafından sağlanan iş tekliflerinin üç kez üst üste herhangi bir sebep olmaksızın reddedilmesi durumunda kişilere sağlanan sosyal yardım kesilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

66
644 Paylaşım, 66 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir