Sosyal Medya Siteleri İle Para Kazanma Yolları


62
606 Paylaşım, 62 points

İnternetten para kazanma yolları arasında en fazla tercih edilen yöntemlerden birisi de, sosyal medya siteleri ile para kazanma kapsamında uygulanan yöntemlerdir. Sosyal medya siteleri dikkatli ve etkin bir şekilde kullanıldığında, ciddi paralar kazanabileceğiniz birçok para kazanma yöntemini içerisinde barındırmaktadır.

Bu yazımızda sizlere sosyal medya siteleri üzerinden nasıl para kazanabileceğinizi, tüm detaylarıyla anlatacağız. Yazımızı sonuna kadar okuduğunuzda ve üzerine ek araştırmalar yaptığınızda, artık sosyal medya siteleri sizin için önemli bir kazanç kapısı haline dönüşecektir.Facebook’tan Para Kazanmak

Sosyal medya siteleri ile para kazanma yolları arasında yer alan Facebook’tan para kazanmak, her ne kadar günümüzde insanların fazla inanmadığı yöntemler arasında yer alsa da, yapacağınız çalışmalara göre çok ciddi paralar kazanmanız mümkündür. Hemen belirtelim ki internetten para kazanma konusuna sıcak bakmayan insanlara, Facebook’un sahibi olan kişinin Facebook sayesinde dünyanın en zengin genci haline geldiğini söyleyebiliriz. Elbette ki bu yazımızda sizlere, Facebook gibi bir web sitesi kurmanızı tavsiye etmeyeceğiz. Mevcut sosyal medya siteleri üzerinden nasıl para kazanabileceğiniz ile ilgili, bilgiler sunacağız.

İnternetten para kazanabileceğiniz platformlardan biri olan Facebook’tan para kazanmak için, aşağıdaki detayları dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ederiz. Gerek Facebook sayfalarınızdan ve gerekse sosyal medya fenomeni olarak farklı birçok şekilde bu platformlardan para kazanabilirsiniz. İster güzel bir Facebook sayfasına sahip olun ya da Facebook’ta fenomen bir profil oluşturun, iki şekilde de Facebook’tan para kazanmak mümkündür. Önceki yazılarımızda bahsettiğimiz gibi satış ortaklığı yöntemi kullanarak, Facebook üzerinden para kazanmanız mümkündür. Bunun için buradan satış ortaklığı yaparak internetten para kazanma yazımızı okuyabilirsiniz. Satış ortaklığı yapacağınız e-ticaret sitelerinin linklerini profil ya da sayfanızdan paylaşarak, insanların bu linkleri takip etmesi sonucunda yapacakları alışverişlerden komisyon alabilirsiniz.

Web Sitelerine Ziyaretçi Göndererek Facebook’tan Para Kazanmak

Dünyanın en büyük sosyal ağları arasında bulunan Facebook üzerinden para kazanabilmek için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise, web sitelerine profil ya da sayfalarınızdan ziyaretçi gönderme işlemidir. Burada ziyaretçi göndereceğiniz site sahibine her ne kadar net bir rakam vermek mümkün olmasa da, ziyaretçi başına kuruş hesabıyla bir tutar belirleyerek, göndereceğiniz toplam ziyaretçi üzerinden para kazanabilirsiniz. Ya da kaba bir anlaşma yaparak belirli bir ziyaretçi sayısı aralığı vererek, web sitesine ziyaretçi göndermeniz halinde para kazanmanız mümkündür. Burada kazanacağınız tutar sayfanızın ya da profilinizin takipçi sayısıyla doğru orantılı bir şekilde, artmakta ya da düşmektedir. Örneğin geçenlerde bir forum sitesi üzerinde 600 bin takipçisi bulunan bir sayfasına reklam almak isteyen kişinin, bir web sitesinin linkini yayınlamak için 100 TL teklif ettiğini gözlerimle görmüş bulunmaktayım. Ayrıca bu linki sayfasında sadece 12 saat tutmak için bu parayı istemiştir. Özellikle sayfanızın içeriği ile ilgili doğru web sitelerinden alınacak link ya da reklamlar, reklamını yapacağınız web sitesine çok daha fazla ziyaretçi gitmesini sağlayacaktır. Örnek olarak bir yemek tarifleri sayfasından futbol sitesi ile ilgili bir paylaşım yapmak, web sitesine daha az ziyaretçi gitmesine neden olacaktır. Ancak yemek tarifleri veren bir sayfadan bir yemek tarifleri sitesinin paylaşımını yapmak, bu web sitesine gidecek ziyaretçi sayısını onlarca kat daha fazla artırmaktadır.

Kısacası on binlerce ve hatta yüz binlerce takipçisi bulunan bir profile ya da Facebook sayfasına sahipseniz, Facebook’tan para kazanmak sizin için artık bir çocuk oyuncağı kadar basittir. Hem de bu sayfalar üzerinden, tatmin edici paralar kazanmanız mümkündür. Ayrıca bu sayfalardan sadece normal web sitelerine değil Youtube kanallarına ziyaretçi çekerek de aynı yöntemlerle, para kazanabilirsiniz.

Reklam Alarak Facebook’tan Para Kazanmak

Yine profil ya da Facebook sayfalarınızdan yapabileceğiniz bu işlem ile, Facebook’tan para kazanmanız mümkündür. Burada ihtiyacınız olan şey, yüz binlerce takipçisi olan bir profil ya da Facebook sayfasına sahip olmanızdır. Çeşitli firma ya da web sitelerinin reklamlarını sayfanızda paylaşmak suretiyle, reklamlardan para kazanmanız mümkündür. Şayet takipçi sayınız yüz binlerce kişiyi buluyorsa, reklam verenler sizi kendileri dahi bulabilirler.

Ürün Satışı Yaparak Facebook’tan Para Kazanmak

Facebook’tan çeşitli gruplara girerek, kendi sayfa ya da profilinizden paylaşımlar yaparak, kendinize veya başkasına ait olan ürünlerin satışını yaparak gelir elde etmeniz mümkündür. Gerek iş ortaklığı sistemi ile ve gerekse doğrudan satış şeklinde ürün pazarlaması yapıp, dünyanın en büyük sosyal mecralarından biri olan Facebook üzerinden para kazanabilirsiniz.

Facebook Sayfası Nasıl Büyütülür?

Facebook’tan ciddi paralar kazanabilmek için profil ya da Facebook sayfanızın, en az 150 200 binin üzerinde aktif takipçisinin olması gerekir. Bu rakamın daha yüksek olması ve takipçilerinizin aktif olması, reklam pazarlamasını çok daha yüksek fiyatlara yapmanızı sağlayacaktır.

Gerek sayfanızın ve gerekse profilinizin takipçi sayısını arttırmak için, uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden birisi, Facebook sayfanızda insanların beğenip paylaşabileceği gönderileri reklam vermektir. Burada bir miktar sermaye gerekli olsa da, özellikle insanların beğeneceği tarzda içeriklerin sponsorlu reklamını vererek, gönderiyi beğenen kişilere sayfayı beğenme daveti gönderebilirsiniz. Burada size tavsiyemiz direkt sayfanın sponsor reklam şeklinde çıkarılması yerine, ilgi çekici gönderilerin reklamının yapılmasıdır. Çünkü sayfa beğeni reklamları, daha fazla bir maliyet gerektirmektedir.

Öncelikle oluşturmak istediğiniz sayfaya hitap eden kitleyi reklam ayarları bölümünden seçerek, doğru kitleye reklamlarınızı göstermeniz gerekir. Paylaşacağınız içerik, oluşturacağınız sayfadan farklı olabilir. Önemli olan burada asıl hedefinizde olan kitlenin, bu reklamları beğenmesi ve paylaşmasıdır. Facebook yeni özelliği sayesinde gönderiyi beğenen kişilere, sayfa daveti göndermeyi mümkün kılmaktadır. Bu sayede sayfanızı büyütme çalışmalarını daha az maliyetle rahatlıkla yapabilirsiniz. Ücretli olarak yapabileceğiniz işlemlerden birisi de, sayfa ya da profilinizi ücretli bir şekilde büyük sayfalardan reklam etmektir. Örneğin 800-900 binlik bir sayfa, ortalama 100 TL’ye sayfanızı paylaşacak ve insanlara sayfanızı beğenmelerini tavsiye edecektir. Sayfa kasımlarının ücretli yapılmasının dışında, farklı Facebook gruplarında ve ortamlarda ücretsiz bir şekilde sayfanızı paylaşarak ve arkadaş listenizi davet ederek, sayfanızı büyütebilirsiniz.

Sayfanızda ücretsiz bir şekilde büyütmenin en etkili yolu, insanların ilgisini çekebilecek ve paylaşmasını sağlayacak paylaşımlarda bulunmanızdır. Bu sayede sayfanız hızla büyümeye başlayacak ve Facebook üzerinde bir fenomen haline gelecektir. Sayfanızdan paylaşımlar yaparken peş peşe paylaşımlar yapmamaya, insanları sıkmamaya özen gösterin. Bunun yanı sıra uzun süre paylaşım yapmamak da, insanların sayfanızı unutmasına neden olacaktır. Bu nedenle ortalama olarak günlük 2 ya da 3 saatte bir paylaşım yapmak, ideal zaman aralığıdır. Aynı zamanda, sayfanızda etkileşimde bulunan kişilerle iletişim kurmayı ihmal etmeyin. Yorumlara arada sırada da olsa cevaplar verip, insanların daha fazla yorum yapmasını sağlayın

 Facebook’tan Para Kazanmak İsteyenlere Öneriler

Gerek sayfanızın hızlı bir şekilde büyümesi ve gerekse paylaşımlarınız için etkileşimin artması adına, aşağıda vereceğimiz tavsiyelere özen gösterin.

Profesyonel Davranın

Facebook sayfası açıp bu işten para kazanmak isteyenlerin yapmış oldukları en büyük hata, kişisel paylaşımlarını Facebook sayfaları üzerinden yapmalarıdır. Şayet sayfanızı büyütmek ve sayfanız üzerinden para kazanmak istiyorsanız, bu hataya düşmekten kesinlikle kaçının.

Açacağınız sayfanın bir marka olabilmesi için, gerekli tüm çalışmaları yapın. Gerekirse, bir miktar para harcamaktan kaçınmayın. Örneğin profesyonel bir logo ve kapak fotoğrafı yaptırmak ve paylaşımlarınızdaki görselleri yine kaliteli resim editörleri ile düzenlemek, bu noktada yapabileceğiniz şeylerden birisidir.

Siyasetten Kaçının

Şayet sayfanız siyasi bir sayfa değilse, kesin ve kesinlikle siyasi içerikli paylaşımlar yapmaktan kaçınmalısınız. Yapacağınız paylaşımlar siyasi amaç içermesi halinde, kullanıcıların önemli bir kısmını kaybedebilirsiniz.

Resim Ve Videoları Önemseyin

Facebook sayfasını hızla büyütmenin yolları arasındaki en önemli etken, paylaşımlara resim ve videolar eklemektir. Özellikle ilgi çekici resim ve videoların profesyonel bir şekilde tasarlanması, sayfanızı en hızlı şekilde büyütecek en önemli etkenlerden bazılarıdır.

Facebook’tan Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Söz konusu para olunca insanların en fazla sorduğu şeylerden birisi de, doğal olarak Facebook’tan ne kadar para kazanabilirim? Sorusu olmaktadır. Her ne iş yaparsanız yapın daha fazla para kazanmak için, göstereceğiniz çaba en önemli faktördür. Bunun yanı sıra yukarıda vermiş olduğumuz kriterleri dikkatli bir şekilde değerlendirmek ve bunlar üzerinde çalışma yapmak, kazancınızı artıracak önemli etkenler arasındadır. Bugün milyonluk fenomen sayfaların, aylık 8 ile 20 bin arasında para kazandığını görmekteyiz. Şayet orta halli bir Facebook sayfasına sahipseniz ve etkileşimi yüksekse, bu sayfadan ise aylık 1500 ile 3000 arasında para kazanabilirsiniz. Tabii ki reklam potansiyelinin yüksek olması ve aynı zamanda yine gönderilere erişiminde, tatmin edici düzeyde olması gerekmektedir.

Instagram İle Para Kazanmak

Dünyanın en büyük görsel ağırlıklı sosyal medya mecrası olan Instagram, yine para kazanmanıza imkan sunan sosyal medya siteleri arasında yer almaktadır. Instagram’dan para kazanmak için yapmanız gerekenler, yine Facebook’tan para kazanma hakkında verdiğimiz bilgiler ile birbirine çok yakındır. Instagram üzerinde hedef kitlenize yönelik oluşturacağınız profillere takipçi çekerek, bu profiller üzerinden reklam alanı, ürün ya da hizmet satışı yaparak para kazanmanız mümkündür.

Yukarıdaki önerileri Instagram için de düşünerek hareket edip, fenomen bir hesap oluşturmanız durumunda, buradan da ciddi rakamlar kazanmanız mümkündür. Twitter üzerinden de para kazanabileceğiniz gibi, yine detayları yukarıdaki sayılanlarla aynı olup, twitter bu konularda biraz daha geride kaldığı için ekstra bir başlık açmaya gerek duymadık.

Sosyal Medya Danışmanlığı Yaparak Para Kazanmak

Sosyal medya siteleri ile para kazanma yolları arasında zahmetsiz bir şekilde hemen para kazanmaya başlayabileceğiniz işlerden birisi de, sosyal medya danışmanlığı yapmaktır. Bunun için yapmanız gereken tek şey, ilgili firma ya da kişilere ulaşarak ya da size ulaşmalarını sağlayarak, onların sayfalarını yönetmeye başlamaktır.

Bu kapsamda yapmanız gereken işleri, sıralayacak olursak şunları söyleyebiliriz;

 • Anlaştığınız şekilde sayfadan belirli aralıklarla, paylaşımlar yapmak
 • Anlaşmanız dahilinde görsel çalışmalarını yaparak, ilgi çekici bir şekilde yayına sunmak
 • Yorum yapan kişilerle etkileşim kurmak
 • Gönderileri beğenen kişileri, sayfayı beğenmeye davet etmek

Gibi, sosyal medya danışmanları kısacası şahıs ya da firmaların sosyal medya hesaplarında ki her türlü işi anlaşma dahilinde yapmaktadırlar. Yani yukarıda kendi sayfa ve profilleriniz için önerdiğimiz şeyleri, bir başkasının sayfası ya da profili için uygulamak anlamını çıkarabiliriz.

Kimlere sosyal medya danışmanlığı hizmeti verebilirsiniz?

Sosyal medya siteleri ile para kazanma yolları arasında bulunan sosyal medya danışmanlığı hizmetini, internet üzerinden herhangi bir şekilde çıkar sağlamak isteyen herkese verebilirsiniz. Maddeler halinde sıralayacak olursak genellikle bu tarz hizmetleri alan profiller, şunlardır;

 • Sesini daha fazla insana duyurmak isteyen dernek, vakıf ya da siyasi partiler
 • Siyasi parti ya da farklı kuruluşlar için yönetici, başkan, ya da milletvekili adayları
 • Etkinliklerini insanlara duyurmak isteyen kişi ya da kuruluşlar
 • Web sitesine ziyaretçi çekmek isteyen web sitesi sahipleri
 • İsminin marka olmasını isteyen kişiler
 • Firmasının ya da ürünlerinin markalaşması için çalışma yapmak isteyen kişiler
 • İnsanların gözünde güvenilirlik kazanmak isteyen kişi ya da kuruluşlar
 • Online bağış toplama çabasında olanlar
 • Takipçi sayısını artırmak isteyen kişiler ya da sayfaları
 • Internet üzerinden satışlarını artırmak isteyen kişi ya da firmalar

Gibi, kısacası internet üzerinden farklı şekillerde menfaat temin etmek isteyen kişi, firma ya da kurumlara sosyal medya danışmanlığı hizmeti verebilirsiniz.

Bunun yanı sıra danışmanlık verebileceğiniz bir diğer işkolu ise, sosyal medya reklamlarını yönetmektir. Sosyal medyadan nasıl reklam vereceğini ve hedef kitleye nasıl daha az maliyetle ulaşacağını bilmeyen kişilere, reklam danışmanlığı hizmeti verebilirsiniz. Reklam danışmanlığı hizmeti kapsamında yapmanız gereken şeyler ise, sosyal medya sayfalarının reklamlarını müşterinizin beklentilerini karşılayacak şekilde anlaşma dahilinde, maliyetleri düşürecek çalışmalarda yaparak, hedef kitleye ulaştırmaktır.

Kısacası sosyal medya siteleri ile para kazanma yolları, size internet üzerinden ciddi anlamda paralar kazandırabilecek yöntemlerden bazılarıdır. Bunların dışında kendi stratejilerinizi geliştirerek, vermiş olduğumuz bilgilerle birleştirip farklı yöntemler bulabilirsiniz. Sosyal medya siteleri ile para kazanma yolları hakkında yazmış olduğumuz yazımız dahilinde, kafanıza takılanları aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşarak sorularınıza daha detaylı cevaplar alabilirsiniz. Yazılanlar dışında bildiğiniz farklı sosyal medya siteleri ile para kazanma yolları hakkında bildiklerinizi de yine yorum bölümünden paylaşarak, diğer kullanıcılarımızın da istifade etmesini sağlayabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

62
606 Paylaşım, 62 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
61
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
13
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

2 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. 6 aydaki evimin kirasını veremiyorum 2 tane çocuğum var onları Süt bile alamıyorum o kadar zor durumdayım ki Ne olursunuz Bana yardım edin

 2. Selâmün aleyküm.Rabbim herkesin yardımcısı olsun inşallah. Saygı değer hayır severlerimiz; buraya yazmaya çok utanıyorum ama çok caresizim Allah rızası için yardım edin lütfen!! Iki çocuğumla hayatta kalma mücadelesi veriyorum. 5 aydır işsizim! İş bulamıyorum, Kiramı faturalarımı ödeyemiyorum!! Çocuklarımın okul servis parasını ödeyemiyorum, evimin temel ihtiyaçlarını karşılayamıyorum.Allah rızası için yardım edin çok zor durumdayım lütfen [email protected]