Sosyal Hizmetler Bakanlığından 20 Bin TL Nakdi Yardım İmkanı


80
784 Paylaşım, 80 points

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ihtiyaç sahibi ailelere yönelik çok sayıda yardım kampanyası sunuyor. Maddi anlamda sıkıntıda olan ailelere verilen bu yardımlar, toplamda 20 bin TL’ yi buluyor. Bu yazımızda Sosyal Hizmetler Bakanlığından 20 Bin TL Nakdi Yardım İmkanı başlığının detaylarını anlatacağız.

Devlet, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı üzerinden vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor. Birçok farklı ihtiyacı karşılamaya yönelik yardım paketleri hazırlayan bakanlık, bu yardımlar üzerinden toplamda 20 bin TL devlet desteğini sunuyor.SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞINDAN 20 BİN TL NAKDİ YARDIM İMKANI

Sosyal Hizmetler Bakanlığı birçok proje ışığında ihtiyaç sahibi ailelerin ihtiyaçlarını karşılıyor. Sosyal yardım programlarına katılma şartlarına uygun olan vatandaşlar, ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanmış birçok farklı devlet desteğinden faydalanabiliyor.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı farklı özelliklerde çok sayıda yardım sunuyor. İhtiyaç sahipleri ise ihtiyaçları doğrultusunda almak istedikleri yardım için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞINDAN 20 BİN TL NAKDİ YARDIM NELERDİR?

Sosyal Hizmetler Bakanlığından 20 Bin TL Nakdi Yardım şu şekilde sıralanır;

 • Gıda yardımı
 • Barınma yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Muhtaç asker ailelerine yardım
 • Öksüz ve yetim yardımı
 • Muhtaç asker çocuk yardımı
 • Doğum yardımı
 • Elektrik tüketim desteği

SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI GIDA YARDIMI NASIL ALINIR?

Sosyal Hizmetler Bakanlığı gıda yardımı, ihtiyaç sahibi ailelerin ihtiyaç duyacakları erzakı sunmak amacıyla verilmektedir. İhtiyaç sahibi ailelere yılda iki kere olmak üzere gıda yardımı yapılır. Gıda yardımı alabilmek için başvuruda bulunacak olan kişilerin 18 yaşından büyük olması gerekir. Bunun yanı sıra ihtiyaç sahibi ailenin hane içinde kişi başı düşen gelirinin asgari ücretin 3’ te 1’ inden az olmak zorundadır.

SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI BARINMA YARDIMI NASIL ALINIR?

Sosyal Hizmetler Bakanlığı barınma yardımı, ihtiyaç sahibi ailelerin barınamayacak kadar eski, yıpranmış ve sağlık koşulları elverişsiz olan yapılardan kurtulmaları amacıyla verilmektedir. Bu yardım sayesinde ihtiyaç sahibi ailelerin yeni ve doğru şartlarda yaşanabilecek bir ev yapmalarına destek olunmaktadır. Devlet, ev onarımları için ihtiyaç sahiplerine 20 bin TL, prefabrik ev yapımı için 30 bin TL destek ödemesi yapmaktadır. Barınma yardımını alabilmek için 18 yaşından büyük olmak ve hane içi gelirim kişi başı asgari ücretin 3’te 1’inden az olması gerekmektedir.

SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI YAKACAK YARDIMI NASIL ALINIR?

Sosyal Hizmetler Bakanlığı yakacak yardımı, ihtiyaç sahibi ailelerin kışın ısınma yönünden zorluk yaşamaması adına sunulan bir yardımdır. Kömür desteği olarak da bilinen bu yardımdan faydalanmak için 18 yaşından büyük olmak gerekir. Bunun yanı sıra hane halkında kişi başına düşen gelirim asgari ücretin 3’te 1’inden düşük olması gerekmektedir. Yakacak yardımı en az 500 kg olmak üzere yılda bir kere verilmektedir.

SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI EŞİ VEFAT ETMİŞ KADINLARA YÖNELİK YARDIM NASIL ALINIR?

Sosyal Hizmetler Bakanlığı eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım, eşini kaybetmiş ve ihtiyaç sahibi olan kadınlara yönelik olarak sunulmaktadır. PTT üzerinden verilen bu yardımdan faydalanabilmek için başvuruda bulunmuş olan kadınların Medeni Kanunun şartlarına uygun olarak resmi nikahlı eşi vefat etmiş olması gerekmektedir. Şartlara uyan kadınlara aylık 375 TL yardım ödemesi yapılır.

SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI MUHTAÇ ASKER AİLELERİNE YAPILAN YARDIM NASIL ALINIR?

Sosyal Hizmetler Bakanlığı muhtaç asker ailelerine yapılan yardım, birinci dereceden akrabası askerde olan ihtiyaç sahibi ailelere yönelik sunulmaktadır. Sosyal güvencesi bulunmayan ailelere yönelik sunulan bu yardım PTT üzerinden 400 TL olacak şekilde ödenmektedir. Asker yakını ailelerin faydalandığı bu yardım, iki ayda bir verilir.

SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI ÖKSÜZ VE YETİM YARDIMI NASIL ALINIR?

Sosyal Hizmetler Bakanlığı öksüz ve yetim yardımı, ebeveynlerinden birisini ya da her ikisini birden kaybetmiş 18 yaş altı ihtiyaç sahibi kişilere yönelik sunulmaktadır. Yardım ödemesi sadece tek ebeveynin vefatı durumunda diğer ebeveyne, her iki ebeveynin de vefat etmesi durumunda çocuğa bakan kişiye verilir. Bu yardım ödemesi iki ayda bir 150 TL olarak verilmektedir.

SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI MUHTAÇ ASKER ÇOCUĞU YARDIMI NASIL ALINIR?

Sosyal Hizmetler Bakanlığı muhtaç asker çocuğu yardımı, babası askerde olan 18 yaşından küçük ve muhtaç çocuklara yönelik olarak sunulmaktadır. Askerde olan baba için yardım almak isteyen anne çocuğu adına başvuruyu yapabilir. Muhtaç asker çocuğu yardımı iki ayda bir 150 TL olarak verilmektedir.

SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI DOĞUM YARDIMI NASIL ALINIR?

Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğum yardımı, 15 Mayıs 2015 sonrasında doğmuş canlı ve sağlıklı bebekler için anneye ödenen bir devlet yardımıdır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm anne ve babalar bu yardımdan faydalanabilir. Doğrum yardımı ödemesi olarak birinci çocuğa 300 TL, ikinci çocuğa 400 TL, üç ve daha fazla çocuğa 600 TL ödeme yapılır.

SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI ELEKTRİK TÜKETİM YARDIMI NASIL ALINIR?

Sosyal Hizmetler Bakanlığı elektrik tüketim yardımı, sosyal yardımlardan düzenli olarak faydalanan ihtiyaç sahibi ailelere yönelik sunulmaktadır. Elektrik tüketim desteği almak için ihtiyaç sahiplerinin T.C. kimlik kartı ve elektrik faturası ile PTT şubelerine gitmesi gerekir. İhtiyaç sahiplerine verilen elektrik tüketin yardımı şu şekilde verilir;

 • 1-2 kişilik hanelere aylık 75 kWh,
 • 3 kişilik hanelere aylık 100 kWh,
 • 4 kişilik hanelere aylık 125 kWh,
 • 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kWh

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

80
784 Paylaşım, 80 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
51
Şaşkın
Başarısız Başarısız
13
Başarısız
Komik Komik
121
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
85
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir