Sosyal Güvencesi Olmayanlara Yapılan Yardımlar Nelerdir?


74
715 Paylaşım, 74 points

Devlet yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara maddi yardımda bulunmaya devam ediyor. Özellikle sosyal güvencesi olmayan kişilere yönelik olarak sağlanan yardımlar sayesinde vatandaşlar birçok ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Bu yazımızda Sosyal Güvencesi Olmayanlara Yapılan Yardımlar Nelerdir sorusuna cevap vereceğiz.

Sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara yönelik sağlanan devlet yardımları her geçen gün biraz daha artıyor. Herhangi bir geliri olmayan ve ekonomik olarak sıkıntı yaşayan kişiler için hazırlanan yardım programları sayesinde yüzlerce kişi temel ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabiliyor.SOSYAL GÜVENCESİ OLMAYANLARA YAPILAN YARDIMLAR NELERDİR?

Devlet, hazırladığı yeni eylem planları kapsamında işsiz olan vatandaşların bir iş sahibi olması için çeşitli projeler hazırlıyor. Hiçbir geliri olmayan ve iş bulmakta zorlanan vatandaşlara öncelik verilen projeler kapsamında iş imkanının yanı sıra maddi destek sağlayan yardım programları da sunuluyor.

Sosyal Güvencesi Olmayanlara Yapılan Yardımlar şu şekilde sıralanıyor;

  • Sosyal güvencesi olmayan yaşlılara 65 yaş aylığı
  • Sosyal güvencesi olmayan muhtaçlara fakirlik maaşı
  • Sosyal güvencesi olmayanlara yakacak yardımı
  • Sosyal güvencesi olmayanlara barınma yardımı
  • Sosyal güvencesi olmayanlara gıda yardımı
  • Sosyal güvencesi olmayan eşi vefat etmiş kadınlara aylık yardımı
  • Sosyal güvencesi olmayan engellilere engelli yardımı
  • Sosyal güvencesi olmayan 18 yaş altı engelli yakınına aylık yardım
  • Sosyal güvencesi olmayanlara çocuk için sağlık yardımı

SOSYAL GÜVENCESİ OLMAYAN YAŞLILARA 65 YAŞ AYLIĞI NEDİR?

Sosyal güvencesi olmayan yaşlılara devletten verilen en büyük yardımlardan birisi 65 yaş aylığıdır. Belirlenen yaşın üzerinde olan ve geçimini zorlukla sağlayan kişilere yönelik olarak hazırlanan bu yardım programı kapsamında, 65 yaş üzerindeki ihtiyaç sahiplerine aylık 146 TL devlet desteği sunulmaktadır. Ülkemizde 700 binden fazla yaşlı, 65 yaş aylığı almaktadır.

SOSYAL GÜVENCESİ OLMAYAN MUHTAÇLARA FAKİRLİK YARDIMI NEDİR?

Sosyal güvencesi olmayan muhtaçlara fakirlik yardımı, devlet tarafından sağlanan ve ne işi ne de güvencesi olmayan kişilere yönelik bir destektir. Fakirlik yardımı alabilmek için başvuruda bulunan kişilerin maaşlarının ve herhangi bir gelirlerinin olmaması ve bu durumu belgelemeleri gerekir. Fakirlik maaşı alabilmek için ihtiyaç sahibi kişilerin bağlı oldukları il – ilçede bulunan sosyal yardımlaşma vakıflarına başvuruda bulunması gerekir.

SOSYAL GÜVENCESİ OLMAYANLARA YAKACAK YARDIMI NEDİR?

Sosyal güvencesi olmayanlara yakacak yardımı, herhangi bir güvenceye sahip olmadığı için maddi sıkıntı yaşayan ve kışlık yakacağını temin edemeyen kişilere yönelik verilmektedir. Yardıma muhtaç olan bu kişilere devlet tarafından her kış 500 kilo kömür verilmektedir.

SOSYAL GÜVENCESİ OLMAYANLARA BARINMA YARDIMI NEDİR?

Sosyal güvencesi olmayanlara barınma yardımı, maddi durumu yetersiz olduğu için kirasını ödemekte zorlanan kişiler için hazırlanmış bir devlet desteğidir. Muhtaç kişilerin temel ihtiyaçlardan birisi olan barınma ihtiyacını karşılayabilmesi için başvurunun ardından aylık olarak 317 TL barınma parası ödenmektedir.

SOSYAL GÜVENCESİ OLMAYANLARA GIDA YARDIMI NEDİR?

Sosyal güvencesi olmayanlara gıda yardımı, maddi durumu yetersiz ve güvencesi bulunmayan kişilere devlet tarafından sunulan yardımdır. Gıda yardımı kapsamında muhtaç ailelere aylık 274 TL’lik destek verilmektedir. Yardımı alabilmek için başvuruda bulunmak gerekir.

SOSYAL GÜVENCESİ OLMAYAN EŞİ VEFAT ETMİŞ KADINA AYLIK NEDİR?

Sosyal güvencesi olmayan eşi vefat etmiş kadına aylık, eşini kaybeden ve çalışmadığı için herhangi bir sosyal güvenceye ve maaşa sahip olmayan kadınlara yönelik hazırlanmıştır. Eşi vefat etmiş ve geçim zorluğu çeken kadınlara aylık 250 TL yardım verilmektedir.

SOSYAL GÜVENCESİ OLMAYAN ENGELLİLERE ENGELLİ YARDIMI NEDİR?

Sosyal güvencesi olmayan engellilere engelli yardımı, kişinin sahip olduğu engeli nedeniyle çalışamayacak durumda olması ve sosyal güvencesi bulunmaması durumunda verilir. Bir kişinin engelli maaşı alabilmesi için öncelikle engelli olduğunu gösteren bir sağlık raporu çıkarttırması gerekir. Engelli raporuna sahip olan kişilere devlet tarafından aylık 261 TL ödeme yapılır.

SOSYAL GÜVENCESİ OLMAYAN 18 YAŞ ALTI ENGELLİ YAKININA AYLIK NEDİR?

Sosyal güvencesi olmayan 18 yaş altı engelli yakınına aylık, çocuğunun ya da bakmakla yükümlü olduğu 18 yaş altı kişinin engelli olması be bu durumu sağlık raporu ile kanıtlaması durumunda devlet tarafından verilen yardımdır. 18 yaş altı engelli yakınına aylık 261 TL destek verilmektedir.

SOSYAL GÜVENCESİ OLMAYANLARA ÇOCUK İÇİN SAĞLIK YARDIMI NEDİR?

Sosyal güvencesi olmayanlara çocuk için sağlık yardımı, çocukların herhangi bir sağlık sorunu yaşadıklarında tedavilerinin rahat bir şekilde yapılabilmesi için verilen devlet desteğidir. Sosyal güvencesi olmayan kişilerin çocukları için aylık 30 TL ödeme yapılır. Bu ödeme üniversite öğrencileri için aylık 200 TL olarak verilirken bir defaya mahsus olmak üzere geri ödemesiz 12 bin TL desteği de sunulmaktadır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

74
715 Paylaşım, 74 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
109
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
111
Helal Olsun!
lol lol
25
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
109
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Benimde sosyal güvencem yok hiçbir şekilde doktara gidemiyorum ama yardım alamıyorum neymiş eşim varmış eşimi baş8mdan eksik etmesin Allah’ım ama eve bakmakta sıkıntı çekiyor evim kira illaki bir desdek almak için engelli veya eşim ölmesini gerekiyor.