Soluksuz İzleyebileceğiniz En İyi Gerilim Filmleri


67
654 Paylaşım, 67 points

Gerilim filmleri birçok insan için en vazgeçilmez türlerin başında gelmektedir. Bir filmi heyecanla izlemenin en temel yollarından birisi gerilim filmi izlemektir. Sinema dünyasında soluksuz izlenebilecek birçok gerilim filmi bulunmaktadır. Bu yazımızda Soluksuz İzleyebileceğiniz En İyi Gerilim Filmleri hakkında bilgi vereceğiz.

Gerilim filmlerinden hoşlananlar için ilk yapılan araştırma, en iyi gerilim filmleridir. Sinema sektöründe çok sayıda gerilim filmi bulunmaktadır. Ancak bazıları vardır ki soluk bile almadan izlenebilmektedir.SOLUKSUZ İZLEYEBİLECEĞİNİZ EN İYİ GERİLİM FİLMLERİ HANGİLERİDİR?

Soluksuz İzleyebileceğiniz En İyi Gerilim Filmleri şu şekilde sıralanır;

 • Bridge Of Spies
 • Room
 • Göne Girl
 • Nightcrawler
 • Melekler Ve Şeytanlar
 • Parçalanmış
 • Amerikan Sapığı
 • İçerideki Adam
 • Kelebek Etkisi
 • Makinist
 • Ejderha Dövmeli Kız
 • Altıncı His
 • Zindan Adası
 • Taksi Şoförü
 • Testere
 • John Wick 2
 • Otomatik Portakal
 • İhtiyar Delikanlı
 • Cinnet
 • Kuzuların Sessizliği
 • Olağan Şüpheliler
 • Yedi
 • Dövüş Kulübü
 • Başlangıç

BRİDGE OF SPİES (2015) – IMDB:7,6

Bridge of Spies, Amerika ve Rusya arasındaki soğuk savaş dönemini anlatan bir gerilim filmidir. Tom Hanks’ in başrolünde oynadığı bu filmde ABD’ li bir pilotun Sovyetler Birliği’ ne esir düşmesi ve sonrasında yaşanan zorlu bir süreç konu edilmektedir.

ROOM – GİZLİ DÜNYA (2015) – IMDB: 8,1

Room – Gizli Dünya, ödüllü gerilim filmlerinden birisidir. Tüm dünyada büyük bir etki yaratan film, bir anne ve çocuğunun 5 yıl boyunca tek odada yaşama mücadelelerini ve bu odadan kurtulmak için verdikleri çabayı konu edinmektedir.

GONE GİRL – KAYIP KIZ (2014) – IMDB: 8,1

Göne Girl – Kayıp Kız, gerilim filmlerinin başarılı örneklerinden birisidir. Filmde evliliklerinin 5. Yıldönümünü kutlayan Nick ve Amy’ nin başından geçen gizemli olaylar anlatılmaktadır. Amy’ nin bir anda ortadan kaybolmasının ardından tek suçlu olarak görülen Nick’ in karısına zarar vermediğini kanıtlamasını anlatmaktadır.

NİGHTCRAWLER – GECE VURGUNU (2014) – IMDB: 7,9

Nightcrawler – Gece Vurgunu, gerilim filmleri arasında en çok izlenmesi gerekenlerden birisidir. Filmde Lou Bloom isimli karakterin zirveye çıkmak için verdiği mücadele ve bir kanalın gece muhabirliğine başladıktan sonra yaşadığı gerilim dolu hikaye konu edilmektedir.

ANGELS & DEMONS – MELEKLER VE ŞEYTANLAR (2009) – IMDB: 6,7

Angels & Demons – Melekler ve Şeytanlar, Dan Brown’ un en çok satanlar listesindeki kitabından uyarlanmış bir gerilim filmidir. Bir cinayet üzerine kurulu gibi görünen ancak aslında çok geçmişe dayanan İllumminati tarikatı ve Vatikan’ ın hesaplaşması olduğu anlaşılan film, oldukça ilgi çekici bir konuya sahiptir.

SPLIT – PARÇALANMIŞ (2016) – IMDB: 7,5

Split – Parçalanmış, son yılların en iyi gerilim filmlerinden birisidir. Vizyona girdiği tarihte en çok izlenen gerilim filmlerinden birisi olan bu filmde kişilik bölünmesi yaşayan Kevin Crumb ve üç kız kardeşinin psikolojileri alt üst edecek hikayesi konu edilmektedir.

AMERICAN PSYCHO – AMERİKAN SAPIĞI (2000) – IMDB:

American Psycho – Amerikan Sapığı, muhteşem gerilim filmlerinden birisi olarak gösterilebilir. Oldukça başarılı oyuncuların bir araya geldiği bu filmde Amerika’ da büyük bir korku yaratan bir sapığın gerilim dolu hikayesi konu edilmektedir.

INSIDE MAN – İÇERİDEKİ ADAM (2006) – IMDB: 7,6

Inside Man – İçerideki Adam, gerilim filmi arayanlar için tercih edilebilecek filmlerden birisidir. Filmde, boyacı kılığına girerek bir binaya soygun için giren Dalton ve beraberindeki 3 hırsızı içerideki 50 rehineyi öldürmemeleri için kna etmek için çabalayan bir dedektifin bunun normal bir soygun olmadığını anlamasını konu edinmektedir.

THE BUTTERFLY – KELEBEK ETKİSİ (2004) – IMDB: 7,7

The Butterfly – Kelebek Etkisi, bilim kurgu tarzında gerilim filmlerinden birisidir. Psikolojik gerilim olarak da nitelendirilen bu filmde Evan Treborn isimli karakterin yoğun stres yaşadığı dönemde geçirdiği baygınlık sonrasında zamanda yolculuk yapmasını konu edinmektedir.

THE MACHINIST – MAKİNİST (2004) – IMDB: 7,7

The Machinist – Makinist, dram ve gerilimi bir arada izlemeyi sevenler için tavsiye edilebilir. Filmde uyuyamama hastalığı bulunan Trevor isimli karakterin hızla kilo vermeye başlamasının ardından arkadaşları tarafından dışlanması sonrasında uykusuzluktan kaynaklı bozuk ruh hali ve gördüğü halüsilasyonların etkisi ile yaşattığı gerilim dolu olayları konu edinmektedir.

THE GİRL DRAGON TATTOO – EJDERHA DÖVMELİ KIZ (2011) – IMDB: 7,8

THE Girl Dragon Tattoo – Ejderha Dövmeli Kız, gerilim tarzında bir filmdir. Filmde Vali hakkındaki açıklamaları nedeniyle iş bulmakta zorlanan Mikael Blomkvist isimli karakterin bir firma sahibinin kaybolan yeğenini bulmak işini alması ve ardından Lisbeth isimli kızla çalışmaya başlamasını konu edinmektedir.

BLACK SWAN – SİYAH KUĞU (2010) – IMDB: 8,0

Black Swan – Siyah Kuğu, gerilim ve dramı bir arada sunan tarzda bir filmdir. Filmde, balerin olmak isteyip bir türlü bu hayaline ulaşamayan bir annenin kızı Nina üzerinde yaptığı baskı ve annesinin zorlaması sonucunda bir bale gösterisinde Siyah Kuğu’ yu canlandıracak olan Nina’ nın gördüğü halüsilasyonlar sonucunda yaşadıkları konu edilmektedir.

THE SIXTH SENSE – ALTINCI HİS (1999) – IMDB: 8,1

The Sixth Sense – Altıncı His, farklı konusu ile dikkat çeken gerilim filmlerinden birisidir. Filmde küçük bir çocuğun ölüleri görebildiğini ve bu durumdan korktuğunu söylemesinin ardından psikolog Malcolm ile yaşadığı doğa üstü gerilim dolu olayları konu edinmektedir.

SHUTTER ISLAND – ZİNDAN ADASI (2010) – IMDB: 8,1

Shutter Island – Zindan Adası, akıl oyunları içeriği ile yüksek gerilim yaratan filmlerden birisidir. Filmde suç işleyen akıl hastalarının ceza çekmek ve tedavi için götürüldüğü bir adada yaşanan gizemli olayları araştırmak için görevlendirilen dedektif Teddy’ nin ve yardımcısı Chuck’ nin yaşadıkları konu edilmektedir.

TAXI DRIVER – TAKSİ ŞOFÖRÜ (1976) – IMDB: 8,3

Taxi Driver – Taksi Şoförü, sinema tarihinin unutulmaz gerilim filmlerinden birisidir. Filmde başrolde yer alan Robert De Niro’ nun gece taksi şoförlüğü yapması ve sonrasında yaşanan şiddet ve gerilim dolu olaylar konu edilmektedir.

SAW – TESTERE (2004) – IMDB: 8,3

Saw – Testere, gerilim dolu bir seri film olarak hazırlanmıştır. Filmin her serisinde baygın halde bir odada uyanan kişilerin ölümden kurtulmak için verdikleri gerilim dolu amansız mücadele konu edilmektedir.

JOHN WİCK 2 (2017) – IMDB: 8,4

John Wick 2, gerilim dolu bir film serisi olarak gösterilebilir. Keanu Reeves’ in başrolünde yer aldığı filmde sakin bir hayat süren John isimli karakterinin başına gelen olaylardan sonra suç dünyasına girmesi ve yaşadığı olaylar konu edilmektedir.

CLOCKWORK ORANGE – OTOMATİK PORTAKAL (1971) – IMDB: 8,4

Clockwork Orange – Otomatik Portakal, gerilim film dendiğinde akla ilk gelen filmlerden birisidir. Filmde şiddet bağımlısı bir çete ve lideri Alex’ in polis tarafından yakalanmasının ardından ceza almak yerine bir deneyde kobay olarak kullanılmasını konu edinmektedir.

OLD BOY – İHTİYAR DELİKANLI (2003) – IMDB: 8,4

Old Boy – İhtiyar Delikanlı, en iyi Kore gerilim filmlerinden birisidir. Filmde evli ve bir çocuk babası olan ve sorumsuz hareketleri ile dikkat çeken Oh Dae Su’ nun kızının doğum gününde eve giderken kaçırılması ve gözlerini bir hücrede açmasının ardından 15 yıl boyunca bu hücreden kurtulmak için verdiği gerilim dolu mücadele konu edilmektedir.

THE SHİNİNG – CİNNET (1980) – IMDB: 8,5

The Shining – Cinnet, en iyi gerilim filmlerinden birisidir. Sinema tarihine adını altın harflerle yazdıran bu filmde bir otelde cinnet geçiren insanların yaşadıkları gerilim dolu olaylar konu edilmektedir. filmin başrolü Jack Nicholson’ ın performansı uzun süre dillerden düşmemiştir.

THE SİLENCE OF THE LAMBS – KUZULARIN SESSİZLİĞİ (1991) – IMDB: 8,6

The Silence of the Lambs – Kuzuların Sessizliği, gerilim film tarihinin gelmiş geçmiş en iyi filmlerinden birisidir. Filmde yeni mezun olmuş FBI ajanı Clarice ve sapkın bir katili bulmak görevini aldıktan sonra yaşadığı gerilim dolu hikaye konu edilmektedir.

USUAL SUSPECTS – OLAĞAN ŞÜPHELİLER (1995) – IMDB: 8,6

Usual Suspects – Olağan Şüpheliler, gelmiş geçmiş en iyi gerilim filmleri arasında gösterilmektedir. Filmde San Pedro’ da patlayan bir tekne üzerinde araştırma yapan bir polisin teknede 27 ceset ve uyuşturucu bulmasının ardından yaptığı araştırmayı konu edinmektedir.

SEVEN – YEDİ (1995) – IMDB: 8,6

Seven – Yedi, gerilim filmi olarak ilk önerilen filmlerden birisidir. Psikolojik gerilim tarzında olan bu filmde 7 ölümcül günahı işleyen kişileri tek tek bularak öldüren bir seri katil ve onu bulmaya çalışan iki dedektif polisin yaşadıkları gerilim dolu olaylar anlatılmaktadır.

FIGHT CLUB – DÖVÜŞ KULÜBÜ (1999) – IMDB: 8,8

Fight Club – Dövüş Kulübü, en iyi gerilim filmleri listesinin ilk sıralarında yer almaktadır. Filmde hayatın sıradanlığından bıkan Jack isimli karakterin Marla isimli bir kadınla tanışmasının ardından hayatının tamamen değişmesini konu edinmektedir.

INCEPTION – BAŞLANGIÇ (2010) – IMDB: 8,8

Inception – Başlangıç, konusu ve oyuncuların performansı ile son yılların en iyi psikolojik gerilim filmi olarak gösterilmektedir. Filmde Dom Cobb isimli hırsızın rüya gören kişilerin bilinçaltı düşüncelerini çalarak casusluk yapması sırasında bir anda kaçak durumuna düşmesini ve yaşadığı olayları konu edinmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

67
654 Paylaşım, 67 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir