Solucan Gübresi Üretimi Nasıl Yapılır, Desteği Nasıl Alınır?


82
814 Paylaşım, 82 points

Günümüzün ilginç meslekleri arasında yer alan solucan yetiştiriciliği, her geçen gün daha fazla ilgi görmeye devam ediyor. Bu sektöre adım atmak isteyen girişimciler, devletten de destek alabiliyor. Bu yazımızda solucan gübresi üretiminin nasıl yapılacağı ve devlet desteğinin nasıl alınacağı gibi konuları ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

Solucan Gübresi Üretimi Nasıl Yapılır?

Solucan gübresi üretimi çok fazla maliyet gerektirmeyen bir işlemdir. Eli kürek tutan herkes eğitim almasının ardından solucan gübresi üretimi yapabilir. Solucan gübresi üretimi konusunda çalışacak olan kişiler için eğitim programları bulunmaktadır. Bu programlara katılarak üretim ile ilgili tüm detaylara sahip olmak mümkündür.Solucan gübresi üretmek için öncelikle doğru şartların oluşturulması gerekmektedir. Şartların doğru sağlanması, ciddi oranda gübre üretimi elde etmek için önemlidir. Ülkemizde solucan gübresi üretimi konusunda en fazla tercih edilen tür kırmızı Kaliforniya solucanı olarak bilinir. Üretime başlarken en az 8 – 10 bin Kaliforniya solucanı almak gereklidir. Bunun maliyeti ortalama olarak 2 bin – 2.500 TL civarında olacaktır. Şartların doğru oluşturulması ile solucan artışı 15 – 20 katına çıkabilir.

10 bin solucan sahibi bir üretici, ortalama olarak 300 – 400 kg kadar gübre elde etmiş olur. Elde edilmiş gübrenin kullanılması için mutlaka 2 – 3 ay kadar dinlendirilmesi gerekir.

Solucan Gübresi Üretimi için Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Solucan gübresi üretimi yapan girişimciler için devlet desteği de sunulmaktadır. Bu konuda devlet desteği KOSGEB aracılığı ile verilmektedir. Devlet desteğinden yararlanmak isteyen üreticilerin öncelikle solucan gübresi üretim sertifikası alması gerekir. Bu sertifikanın verildiği kurslar bulunmaktadır. Kurslara giderek üretim hakkında bilgi alan üretici, kurs sonunda üretici belgesine sahip olacaktır.

Solucan gübresi üretim sertifikasını alan üretici ardından hazırladığı projesi ile birlikte KOSGEB başvurusunda bulunabilir. Başvurunun değerlendirilmesinin ardından onaylanan proje için bakanlık tarafından istenen belgelerin hazırlanma aşamasına geçilir. Solucan gübresi üretim lisansını alan üretici, organik tarım yapabilmek için de bir sertifika sahibi olmak zorundadır. Bitki Koruma Şube Müdürlüğü tarafından denetimden geçirilen üretici bu denetimden başarıyla geçerse gübre üreticisi olma hakkını kazanır.

Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresi üretmek isteyen girişimci, öncelikle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylanmış bir tesis açmak zorundadır. Kurulan tesisin bina yönetmeliğine uygun olması gerekir. Tesiste aranan en büyük özellik ise temiz ve kirli alanların birbirinden tamamen ayrılmış olması. Buralarda çalışan kişilerin bile birbirinden ayrı olmaları gerekiyor.

Solucan Gübresi Üretim KOSGEB Desteği Ne Kadardır?

Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresi üretecek olan girişimci, kurmuş olduğu işletmesini iki yıl boyunca başarılı şekilde yürütmeyi başarırsa, KOSGEB desteği alma hakkı kazanır. Başarılı olan gübre üreticilerine devlet desteği olarak KOSGEB tarafından 100 bin TL faizsiz kredi desteği verilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

82
814 Paylaşım, 82 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
13
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir