Sol Elini Kullananların İlginç Özellikleri


60
584 Paylaşım, 60 points

Dünya üzerinde yaşayan birçok insan sol elini kullanmaktadır. Sayılar sağ elini kullananlardan az olsa da sol elini kullananlar birçok farklı özelliği de bünyesinde barındırmaktadır. Bu yazımızda Sol Elini Kullananların İlginç Özellikleri hakkında bilgi vereceğiz.

Sol elini kullanan kişi sayısı sağ elini kullananlardan oldukça azdır. Dikkat çekici bir özellik olan solaklık, tüm dünya genelinde 24 yıldan beri özel bir gün olarak kutlanmaktadır. 12 Ağustos Dünya Solaklar Günü olarak kutlanmaktadır.SOL ELİNİ KULLANANLARIN İLGİNÇ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Sol elini kullanan insanlar solak olarak ifade edilir. Solakların birbirinden ilgi çekici özellikleri bulunmaktadır. Sol Elini Kullananların İlginç Özellikleri şu şekilde sıralanır;

  • Sol eli kullanmak artı değerdir.
  • Eşyaların birçoğu sağ ele göre yapılmıştır.
  • Sol elini kullananların el becerisi yüksektir.
  • Sol elini kullananların kendi günleri vardır.
  • Sol elini kullananlar iyi otomobil kullanırlar.
  • Sol eli kullanmak bazen dezavantaj sunar.
  • Sol elini kullananlar eskiden yanlış değerlendirilirdi.
  • Sol elini kullananlar daha yeteneklidir.
  • Sol elini kullananların ömrü daha kısa olur.

SOL ELİNİ KULLANMAK ARTI DEĞERDİR

Sol elini kullanmak artı değerdir. İnka uygarlığında sol elini kullanan insanlara İloq denilmekteydi. İloq kelimesinin anlamı “Artı değer” demektir. Buradan sol elini kullanmanın artı bir değer sağladığı anlamı çıkartılabilir.

EŞYALARIN BİRÇOĞU SAĞ ELE GÖRE YAPILMIŞTIR

Eşyaların birçoğu sağ elini kullanan kişilere göre hazırlanmıştır. Sol elini kullananlar için tasarlanan ürünler hem çok az hem de çok pahalıdır. Örneğin; makas sağ elini tutanlar için tasarlanmıştır. Bu nedenle sol elini kullananlar makas kullanmakta oldukça zorlanmaktadır.

SOL ELİNİ KULLANANLARIN EL BECERİSİ YÜKSEKTİR

Sol elini kullananların el becerisi yüksektir. Yapılan araştırmalar sonucunda sol elini kullanan kişilerin çok daha yetenekli olduğu ve bu yetenekleri sayesinde ürünler sağ el için bile tasarlansa çok başarılı oldukları ortaya çıkmıştır. Solaklar birçok alanda sağlaklardan daha iyi performans gösterirler.

SOL ELİNİ KULLANANLARIN KENDİ GÜNLERİ VARDIR

Sol elini kullananların kendi günleri vardır. Sol elini kullananlar için 24 yıl öncesinde özel bir gün hazırlanmıştır Left Handers Day adı verilen bu özel gün her yıl 13 Ağustos günü kullanmaktadır. Sol elini kullanan insan sayısı nüfusun %10’ unu oluşturmaktadır. Bu kadar azınlıkta olan solakların özel bir güne sahip olması şaşılacak bir durum değildir.

SOL ELİNİ KULLANANLAR İYİ OTOMOBİL KULLANIRLAR

Sol elini kullananlar iyi otomobil kullanırlar. Automobile Association Developments tarafından yapılan araştırmaya göre ehliyet sınavlarında sol elini külhanların sağ elini kullananlardan %57 oranda daha fazla başarılı olduğu ortaya çıkmıştır. Hasarlı kazalar incelendiğinde ise kazaların çok az bir kısmının sol elini kullananlar tarafından yapıldığı belirlenmiştir.

SOL ELİ KULLANMAK BAZEN DEZAVANTAJ SUNAR

Sol elini kullanmak bazen dezavantaj sunar. Sol eli kullanmak üstünlük olarak görülmenin yanı sıra bazı riskleri de içermektedir. Solaklarda alkolik olma ve madde bağımlılığı gibi sorunlar daha sık görülmektedir. Bunun yanı sıra şizofreni ve bipolar bozukluk gibi beyinle alakalı rahatsızlıklar sol elini kullananlarda daha sık görülür. Solaklarda beynin her iki yarısı etkileşim içerisinde olduğu için aynı anda birden fazla duygu hissetmeleri söz konusudur.

SOL ELİNİ KULLANANLAR ESKİDEN YANLIŞ DEĞERLENDİRİLİRDİ

Sol elini kullananlar eskiden daha yanlış değerlendirilirdi. Birçok ülkede solaklar hoş karşılanmaz ve kötülük, şanssızlık getirdiklerine inanılırdı. Özellikle eski devirlerde birçok kültürde solakların kötülük ile bağlantısı olduğu ve şeytanın simgesi olduğu düşünülürdü.

SOL ELİNİ KULLANANLAR DAHA YETENEKLİDİR

Sol elini kullananlar daha yeteneklidir. Sol elini kullanan kişilerin özellikle sanatsal ve spor aktivitelerinde çok daha başarılı olduğu bilinmektedir. Sol elini kullanan kişiler sağlaklara özel tasarlanmış ürünleri doğru kullanmak adına kendilerini çok daha fazla geliştirmekte ve bu sayede daha başarılı olmaktadır.

SOL ELİNİ KULLANANLARIN ÖMRÜ DAHA KISA OLUR

Sol elini kullananların örü daha kısa olur. Yapılan araştırmalara göre sol elini kullanmak patolojik bir rahatsızlıktır. Bazı kişilerin anne karnında beyninde oluşan zarar sonrasında solak olma ihtimali vardır. Bu nedenle sol elini kullanan kişiler hastalıklardan çok daha fazla zarar görürler ve ömürleri çok daha kısa olabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

60
584 Paylaşım, 60 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir