Soğan Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Soğanın Mucizevi 10 Faydası


83
814 Paylaşım, 83 points

Günlük hayatta en çok tüketilen besin maddelerinden birisi olan soğan, adeta bir şifa kaynağıdır. Hemen her yemekte yerini alan soğanın sağlık için faydaları saymakla bitmez. Bu yazımızda Soğan Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Soğanın Mucizevi 10 Faydası hakkında bilgi vereceğiz.

Soğan hemen her mutfakta mutlaka bulunan ve vazgeçilmezler arasında yer alan besinlerden birisidir. Tüm yemeklerde kullanılan soğan, içeriği bakımından oldukça önemli bir besin maddesidir. Soğan sağlık için çok faydalıdır ve mutlaka tüketilmesi gerekmektedir.Soğan Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Soğan Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Sorusuna cevap vermek gerekirse oldukça geniş bir yelpazeden söz etmek doğru olacaktır. Soğan zengin içeriği sayesinde kanserden cilt hastalıklarına, enfeksiyonlardan zayıflamaya kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilir.

Soğan hem yemeklerde pişmiş hali ile hem de çiğ olarak tüketilerek faydalanılmaktadır. Mucizevi bir şifa kaynağı olarak gösterilen soğan, hemen her mutfakta vazgeçilmez besinlerin arasında bulunur. Yemeklerin lezzetini artıran soğan, pratik kullanım yöntemleriyle sağlık için de kullanılabilir.

SOĞANIN MUCİZEVİ 10 FAYDASI NELERDİR?

Soğanın mucizevi 10 faydası şu şekilde sıralanır;

  • Kulak ağrısına iyi gelir
  • Sivrisineklere karşı iyi gelir
  • Grip ve ateşe karşı iyi gelir
  • Kan şekerini düzenler
  • Soğuk algınlığına iyi gelir
  • Kalp hastalıklarından korur
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Kemikleri güçlendirir
  • Saç dökülmesini önler
  • Kan şekerini dengeler

SOĞAN KULAK AĞRISINA İYİ GELİR

Soğanın kulak ağrısına iyi gelmesi, mucizevi etkilerinden birisidir. Kulak ağrısı yaşayan kişiler, soğanı ortadan ikiye kestikten sonra bir parçasını ağrıyan kulaklarının içine doğru koymalıdır. Çok derine olmayacak şekilde yerleştirilen soğan bir süre bekletildiğinde kulak ağrısının geçmesini sağlayacaktır.

SOĞAN SİVRİSİNEKLERE KARŞI İYİ GELİR

Soğanın sivrisineklere karşı iyi gelmesi, mucizevi etkilerinden birisidir. Özellikle yaz aylarında insanları rahatsız eden ve ısırdığı yerde kaşıntı ve acıya neden olan sivrisineklerden kurtulmak için soğan kullanılabilir. Sivrisineklere karşı soğan kullanmak için ısırılan bölgeye soğan sürmek gerekmektedir. Bir süre sonra bölgedeki acı ve kaşıntının geçtiği görülecektir.

SOĞAN GRİP VE ATEŞE KARŞI İYİ GELİR

Soğanın grip ve ateşe karşı iyi gelmesi, mucizevi etkilerinden birisidir. Grip ve ateş sorunları ile mücadele eden kişiler, uyumadan önce çoraplarının içerisine bir miktar soğan koyarak daha çabuk iyileşebilirler. Gece bu şekilde yatan kişiler sabahları daha sağlıklı uyanacaklardır.

SOĞAN KAN ŞEKERİNİ DÜZENLER

Soğanın kan şekerini düzenlemesi, mucizevi etkilerinden birisidir. Her gün düzenli şekilde soğan tüketen kişilerin kolesterolü düşer ve kan şekeri dengelenir. Soğan içeriğinde protein, lifi krom, C vitamini ve Flavanoid barındırmaktadır. Bu özellikleri sayesinde kan şekerinin düzenlenmesini ve dengelenmesini kolaylaştırır.

SOĞAN SOĞUK ALGINLIĞINA İYİ GELİR

Soğanın soğuk algınlığına iyi gelmesi, mucizevi etkilerinden birisidir. Soğan, soğuk algınlığı şikayeti olan kişinin odasına bir tabak içerisinde doğranmış şekilde yerleştirilmelidir. Gece odada kalan bu soğan, sabah kalktığı zaman kişinin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Soğuk algınlığına karşı şifa olan soğan aynı zamanda bakterileri de öldürme gücüne sahiptir.

SOĞAN KALP HASTALIKLARINDAN KORUR

Soğanın kalp hastalıklarından koruması, mucizevi etkilerinden birisidir. Soğan, kolesterol seviyesini düşürmesinin yanı sıra kalp hastalıkları riskini de azaltmaktadır. İltihap ile mücadele eden soğan, trigliseritin azaltılması ve kandaki yağ oranının azaltılması konularında da oldukça etkilidir.

SOĞAN BAĞIŞIKLIK SÜSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Soğanın bağışıklık sistemini güçlendirmesi, mucizevi etkilerinden birisidir. Soğanın içerisinde 25 farklı antioksidan bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde bağışıklık sistemini koruma altına almaktadır. Özellikle kırmızı soğanda bulunan antosiyaninler sayesinde bağırsaklarda bulunan iyi bakterilerin sayısı artar ve bağışıklık fonksiyonları iyileşir.

SOĞAN KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR

Soğanın kemikleri güçlendirmesi, mucizevi etkilerinden birisidir. Soğan en az süt ve süt ürünleri kadar kemikleri koruma ve güçlendirme özelliklerine sahiptir. Özellikle menopoz döneminde meydana gelen osteoporoz (kemik erimesi) durumuna karşı çok fayda sağlamaktadır.

SOĞAN SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLER

Soğanın saç dökülmesini önlemesi, mucizevi etkilerinden birisidir. Soğanın içerisinde bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Saçın ihtiyaç duyduğu kalojen üretimini destekleyen soğan, saç dökülmesini önlerken saçın saha da güçlenmesini ve kolayca uzamasını sağlar.

SOĞAN KAN ŞEKERİNİ DENGELER

Soğanın kan şekerini dengelemesi, mucizevi etkilerinden birisidir. Soğan tüketen kişilerde yüksek olan kan şekeri çok daha kolay dengelenmektedir. Özellikle ince bağırsak, pankreas, iskelet kası, yağ dokusu ve karaciğer hücreleriyle etkileşime giren soğan, şeker ve prediyabet hastalıklarında kan şekerinin kontrol altına alınmasını sağlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

83
814 Paylaşım, 83 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir