Sivilce Nasıl Geçer, Sivilceden Kurtulma Yolları Nelerdir?


75
734 Paylaşım, 75 points

Özellikle ergenlik dönemlerinde çok fazla görülen ve ilerleyen yaşlara rağmen bir türlü geçmek bilmeyen sivilce, birçok kişinin hayatını adeta zindana çevirmektedir. Birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkan sivilceden kurtulmak için çeşitli yöntemler kullanılabilmektedir. Bu yazımızda sivilceleri geçiren yöntemler hakkında bilgi vereceğiz.

Sivilce Neden Oluşur?

Sivilcenin oluşması için birçok etken bulunmaktadır. Bu etkenler şu şekilde sıralanabilir;

 • Ergenlik dönemi
 • Cildin kirli olması
 • Ölü cilt
 • Aşırı aktif yağ bezleri
 • Hormonal dengesizlikler
 • Stres
 • Kötü beslenme
 • İlaçlar
 • Hijyen eksikliği

Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilcelerin oluşum nedenleri farklı olsa da hepsinin tedavisi için aynı yöntemler kullanılabilmektedir. Günümüzde sivilce geçirmek için birçok farkı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri denemek ve kişiye en iyi gelen yöntemi bulmak akıllıca olacaktır. Bunun yanı sıra aşırı sivilce durumunda bir uzmandan destek almak ve gerekli hallerde tedavi görme önemli bir ayrıntıdır.Sivilce Geçirme Yöntemleri Nelerdir?

Sivilce geçirmek için kullanılabilecek olan yöntemler şu şekilde sıralanabilir;

 • Karbonatlı Su Sivilce Kurutuyor

Karbonatlı su, haftada bir ya da iki kez uygulanacak bir yöntemdir. Bir tatlı kaşığı karbonat ve bir miktar suyun karıştırılması ve iltihaplı bölgeye sürülmesi gerekmektedir. Bir süre bölgede bekletilen bu karışım bir dakika sonra su ile temizlenmelidir. Karbonatlı su, sivilceleri kurutacak ve kısa sürede geçmesini sağlayacaktır.

 • Limondaki Asit Sivilce’nin Düşmanı

Asitli bir yapıya sahip olan limon, sivilcelerin kısa sürede kurumasını sağlamaktadır. Bir dilim limonu sivilceli bölgeye sürmek ve 10 dakika bekledikten sonra soğuk su ile durulamak gerekmektedir. Limondaki asit, sivilcenin kuruyarak geçmesini sağlayacaktır.

 • Salatalık İle Sivilceli Bölgeye Masaj Yapın

Blender ile sıvı hale getirilen salatalık buzdolabında 20 dakika bekletildikten sonra bir pamuk ile sivilceli bölgeye sürülmelidir. 15 dakika bekledikten sonra soğuk su ile yüz durulanmalıdır. Salatalık yöntemi üst üste uygulanabilecek bir yöntemdir.

 • Elma Sirkesi

İltihaplı sivilceler için en etkili çözüm yollarından birisi elma sirkesidir. 2 – 3 tatlı kaşığı elma sirkesi kaynatıldıktan sonra soğutularak pamuk yardımı ile sivilceli bölgeye sürülüp 10 dakika bekletilmeli ve ardından durulanmalıdır.

 • Zerdeçal Sivilce Tedavisinde Etkili Bir Bitki

Anti bakteriyel özelliğe sahip olan zerdeçal, iltihaplı sivilcelerin tedavisinde önemli bir rol oynamaktadır. 1 tatlı kaşığı zerdeçal ve biraz su karıştırıldıktan sonra sivilceli bölgeye sürülmelidir. Kuruması beklendikten sonra soğuk su ile durulanmalıdır.

 • Aloe Vera Sivilce Geçirmek İçin Son Derece Etkili Bir Bitki

Aloe vera bitkisinde bulunan Saponin maddesi, sivilcelerin geçmesi için oldukça etkilidir. Aloe Vera jeli günde iki defa sivilceli bölgeye uygulanmalıdır. Bir hafta düzenli yapılan bu işlemin sonunda sivilcelerin geçtiği görülecektir.

 • Patates Suyu Sivilce Kızarıklıklarına İyi Geliyor

Haftada 5 gün uygulanabilen patates yöntemi için patatesleri rendeledikten sonra suyunu sıkmak ve bu suya 1 tatlı kaşığı bal eklemek gerekmektedir. Ballı patates suyunu her akşam yatmadan önce sivilceli bölgeye sürmek gerekmektedir.

 • Yeşil Çay Haftada 1 Kaç Gez Uygulanmalı

Demleyip soğutulan yeşil çay, bir havlu yardımı ile sivilceli bölgeye 1 – 2 dakika kadar bastırılarak uygulanabilmektedir. Haftada birkaç kez uygulanabilen bu yöntem, sivilce tedavisinde oldukça etkilidir.

 • Diş Macunu Sivilce’nin Şişliğini Almak İçin İyi Bir Yöntem

Sivilcelerden kaynaklanan şişlikleri indirmenin en kısa ve kolay yolu, diş macunu sürmektir. Yatmadan önce sivilcenin olduğu yere sürülen diş macunu, 2 gün içinde şişliğin tamamen inmesini sağlayacaktır.

 • Aspirin

Aspirin ile hazırlanacak bir maske, sivilce tedavisinde oldukça etkili olacaktır. 2 – 3 aspirini ezip toz hale getirdikten sonra su ile karıştırarak krem haline getirmek ve bu kremi sivilcelere sürüp 20 dakika bekletmek gerekmektedir. 20 dakika sonra su ile durulanmalıdır.

 • Bal Sivilce Bölgesine Sürülmeli ve Bol Su ile Durulanmalı

Sivilceden kaynaklı kızarıklığı geçirmek ve cildi yumuşatmak için bal kullanılabilir. Baldan bir parça alıp direkt olarak sivilce üzerine sürülmelidir. 20 dakika beklettikten sonra bol su ile durulamak gerekir.

 • Yumurta Maskesi Sivilceli Bölgede 1 saat Bekletilmeli

Omega 3 içeriği sayesinde sivilce izlerini bile geçirici etkiye sahip olan yumurta, maske şeklinde kullanılabilmektedir. 1 yumurta sarısını çırptıktan sonra sivilcenin olduğu yere sürmek ve 1 saat beklettikten sonra soğuk su ile durulamak yeterli olacaktır.

 • Sarımsak Sivilcenin Kuruyarak Düşmesini Sağlar

Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak, sivilceleri geçiren yöntemlerden birisidir. 1 orta boy sarımsak iyice ezilip suyu çıkartıldıktan sonra parmak yardımı ile suyu sivilce üzerine ve çevresine sürülmelidir. 15 dakika beklettikten sonra sarımsak sürülmüş olan bölge su ile yıkanmalıdır. Sarımsak sivilceleri kurutarak geçmesini sağlayacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

75
734 Paylaşım, 75 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
25
Helal Olsun!
lol lol
61
lol
Aşk Aşk
49
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir