Şirket Kuruluş Aşamaları ve Şirket Türleri

İş fikrinizi hayata geçirmek için ilk atmanız gereken adımlardan bir tanesi şirket kurmaktır. Şirket kurmak fatura kesmek, fikrinizi hayata geçirmek ve vergi levhasına sahip olmak için gerekli bir kriterdir. Girişimcilerin kafasında oluşan iş fikrinden sonra akıllarına gelen ilk soru “şirket nasıl kurarım?” oluyor. Bu yazımızda sizlerle şirket kurmak için gerekenleri ve anonim, limited ayrımını inceleyeceğiz.

Şirket Türleri ve Kapsamı

Günümüzde aktif biçimde kurulabilen üç farklı şirket türü bulunuyor. Bu şirket türleri işinizin büyüklüğüne, sermaye yapınıza ve iş kolu kapsamınıza göre kendi içerisinde farklı özellikler barındırıyor. Bunlar arasından sizin için uygun kriterlere sahip olan türü seçerek gerekli prosedürleri halletmeniz gerekiyor. Şirket türleri;

 1. Şahıs Şirketi
 2. Anonim Şirketler
 3. Limited Şirketler

Şahıs Şirketi Nedir?

Şahıs şirketleri kapsam olarak en dar fakat kolay açılabilen ve kolay kapatılabilen şirket türüdür. Herhangi bir sermayeye gerek olmadan kolay bir şekilde kurabildiğiniz ve bir vergi levhasına sahip olduğunuz şirket türüdür. Yeni ve bireysel girişimlerde genellikle tercih edilir. İlk etapta düşük vergi ödemek ve şirket oluşturarak işinizi hayata geçirmek için idealdir.

Şahıs Şirketi için Gerekenler

 1. İki adet fotoğraf.
 2. Noterden alacağınız imza beyannamesi.
 3. Noterden alınacak muhasebeci vekaleti.
 4. İkametgah belgesi.
 5. Ofis veya işyerinize ait kira kontratı. (Mekan size aitse tapu fotokopisi)

Bu belgeler ile birlikte başvuru yaptığınız taktirde işyerinize denetleme için gelinecektir. Söz konusu denetlemeden sonra şahıs şirketiniz başarıyla kurulacak.

Limited Şirketi Nedir?

Limited şirketler ortaklıklar barındıran ve sınırsız yetki veren şirket türüdür. Minimum sermaye tutarı ile kurularak en az 2 en fazla 50 ortak barındırabilir. Daha kapsamlı girişimler için limited şirketleri tercih edilmektedir.

Limited Şirketi için Gerekenler

 1. Dilekçe.
 2. Kuruluş bildirim formu.
 3. Sermaye tutarının yatırıldığına dair dekont.
 4. Noterden tasdikli sözleşme.
 5. İkametgah belgesi.
 6. Oda kayıt beyannamesi.
 7. Kira kontratı veya tapu.

Anonim Şirketi Nedir?

Anonim şirketleri büyük firmaların tercih ettiği şirket tipidir. Sabit vergi oranı ve sermaye yapısı ile daha kapsamlı bir düzen oluşturmada rol sahibidir. Anonim şirket ortakları şirkette sahip oldukları pay kadar sorumluluğa sahiptir.

Anonim Şirketi için Gerekenler

 1. Dilekçe
 2. Sözleşme onayı.
 3. Kuruluş bildirim formu.
 4. Her ortak için ayrı imza beyannamesi.
 5. Her ortak için nüfus cüzdanı örneği.
 6. Müdür için imza sirküleri.
 7. Sermaye tutarının yatırıldığına dair dekont.
 8. Oda kayıt beyannamesi.

Şirket türleri ve kurmak için gereken belgeleri inceledik. Bu belgeleri hazırladıktan sonra belirli bir kurulum süreci bulunuyor. Bu kurulum süreci içerisinde yapılması gerekenler ve başınıza gelecekleri inceleyelim.

Şirket Kurulum Süreci

 1. Şirket türlerini incelediniz ve işinize uygun şirket türüne karar verdiniz. Bu karardan sonra ilk yapmanız gereken tescil işlemlerini halletmek. Bu tescil işlemleri ilgili ticaret odasına kayıt yaptırmak ve ilgili vergi dairesine mükellef olmak. Bu kayıt işlemlerini hallettikten sonra ikinci aşamaya geçebilirsiniz.
 2. İşyerinizin merkezi yani ofis adresinizin belirlenmesi gerekiyor. Kira kontratını yaptıktan sonra çalıştığınız müşavirin şirket ana sözleşmesini hazırlaması gerekiyor.
 3. Bu aşamada bazı noter işlemlerini halletmeniz gerekiyor. Noterde basılacak ana sözleşmenin altına imzanızı atmanız ve imza beyannamesi hazırlatmanız gerekli. Ayrıca mali müşavire şirket kurma yetkisi vermeniz gerekiyor.
 4. Mali müşavirinizin gerekli kurulum işlemlerini halledecek ve potansiyel vergi numarası alacak. Bu ve gerekli belgeler ile birlikte şirket adına bir banka hesabı oluşturulacak. Bu banka hesabına şirket sermayesinin 1/4 oranındaki kısmı yatırılacak. Şirket faal duruma gelene kadar bu para devlet tarafından bloke durumda tutulur. Şirket kurulduktan sonra paranın blokajı kaldırılır.
 5. Mali müşaviriniz ilgili belgeler ile birlikte ticaret odasına şirket kaydı için başvurur. Evraklarınızda herhangi bir eksik ve kayıt için sorun teşkil eden bir durum yoksa kaydınız 2 – 3 gün içerisinde gerçekleştirilir.
 6. Ticaret odasına kaydınız tamamlandıktan sonra tekrar notere giderek şirket için imza sirküleri oluşturmanız gerekiyor.
 7. Mali müşaviriniz şirket defterlerini noterde tasdiklettirerek vergi dairesine başvuruda bulunacak. Vergi dairesi başvurusu sonrasında vergi levhanız çıkacak ve kontrol için işyerinize ziyarete gelinecek. Ziyaret sırasında yoklama tutanağı imzalatılarak işlemler son bulacak.
Yorumlar